Spěchat netřeba: Tyrannosaurus Rex ve skutečnosti běhat nemohl

Tyrannosaurus Rex patří mezi největší predátory světa. Díky filmům, jako je Jurský park, lidé věří, že by T-Rex mohl vyrazit za nimi a například běžet za Jeepem v pralese. Podle nové studie to však nebylo možné.

Tyrannosaurus Rex sprintovat nemohl
doporučujeme

Vědci z University of Manchester zkombinovali dva druhy simulace, aby zjistili, jak by vypadalo, kdyby Tyrannosaurus Rex běžel. Podle jejich zjištění by však běhu schopen nebyl. Podle vědců by dinosaurova váha roztříštila jeho kosti.

Výzkumníci vytvořili detailní počítačový model tohoto sedmitunového dinosaura, aby zjistili, jaký by jeho váha měla vliv na jeho kostru v různých druzích pohybu. Sama kostra byla pro běh – který je popsán tak, že se obě nohy ocitnou ve vzduchu – přizpůsobena, ovšem T-Rex by pravděpodobně neuběhl ani 200 metrů.

img-responsive

Tyrannosaurus Rex běhat nemohl | foto: Reprofoto YouTube

Nová studie vyšla v časopisu PeerJ. Dříve se předpokládalo, že Tyrannosaurus dokázal běžet rychlostí až 70 kilometrů za hodinu. Důvodem měly být dlouhé a štíhlé kosti nohou. Tyto prvky se vyskytují u běžců, jako jsou pštrosi, gazely a podobně. Bylo tedy logické předpokládat, že T-Rex k rychle se pohybujícím tvorům patřil.

O žádné honičky se nejednalo

Sellers pro BuzzFeed News uvedl, že maximální rychlost, kterou se dinosaurus mohl pohybovat, byla okolo 20 kilometrů za hodinu. Té dosáhl díky dlouhým nohám. „Měl delší nohy, takže dokázal rychle chodit,“ uvedl Sellers. Mladý člověk v dobré kondici by ho však na krátkou vzdálenost předběhl.

Filmy i literatura Tyrannosaura představují jako predátora, který za svou kořistí vyrazil vysokou rychlostí, podobně jako lev či gepard. Ve skutečnosti však Tyrannosaurus mohl i chodit pouze omezenou rychlostí a jeho lov musel probíhat tak, že na svou kořist číhal a využil momentu překvapení.

Ačkoliv je představa sedmitunového kolosu, jak se schovává v porostu a čeká na kořist, spíše směšná, je třeba si pamatovat, že T-Rex žil v oblastech zakrytých hustým lesem, který byl větší než to, na co jsme zvyklí dnes. Dinosaurus se tedy schovat mohl.

Experti nový simulační model vytvořili kombinací dvou biomechanických technik s názvy multibody dynamic analysis a skeletal stress analysis, které měly porovnat schopnost pohybu dinosaura a to, jaký vliv by tento pohyb měl na jeho kostru. Professor William Sellers uvedl, že důvodem studie byly lišící se výsledky předchozích studií.

Druhou možností je, že T-Rex svou kořist lovil pomalu, protože často lovil velká zvířata, která nebyla schopná vyvinout velkou rychlost. To pro BuzzFeed New uvedl Paul Barrett, profesor paleontologie v Natural History Museum. Hadrosauridi a dinosauři s rohy, které T-Rex často lovil, se nedokázali pohybovat rychle, Tyrannosaurus je tak mohl chytit.

Paleontologové nad během Tyrannosaura uvažují již desítky let, ovšem předpokládaná rychlost tohoto kolosu se podle různých studií výrazně lišila. Právě proto se Sellersův tým rozhodl možnosti otestovat a určit, jak se T-Rex mohl hýbat.

Běh by tedy podle nich vedl k přílišnému tlaku na Tyrannosaurovu kostru, což by mohlo roztříštit jeho kosti. Vědci si myslí, že běh je díky tomu vyloučený i u dalších dvounohých dinosauřích predátorů, jako je Gigantosaurus , Acrocanthosaurus či Mapusaurus.

Dá se předpokládat, že oblíbená scéna z Jurského parku, kdy Tyrannosaurus Rex, který utekl ze svého výběhu, běží za Jeepem s charakterem Jeffa Goldbluma, je tedy nerealistická. Goldblum by v Jeepu byl před T-Rexem zcela v bezpečí, pokud by nepíchnul pneumatiku. Na druhou stranu je třeba tvůrcům Jurského parku přiznat, že pohyb dinosaura je realistický v tom, že měl vždy alespoň jednu nohu na zemi. Špatná je tedy jen rychlost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama