Jak vidí svět barvoslepí? Podívejte se

Barvoslepost patří k poruchám vidění. V severní Evropě barvoslepostí trpí okolo 9 procent mužů a 0,4 procent žen. Jak ale barvoslepí vnímají barvy kolem sebe?

Přidejte svůj názor

Barvoslepost neznamená jen černobílé vidění
doporučujeme

Barvoslepost je způsobena poškozením či nefunkčností čípků v lidském oku. Čípky pomáhají lidskému oku vnímat barevné světlo. Čípky vnímají červené, modré a zelené světlo – kombinací pak vznikají ostatní barvy. Při nefunkčnosti čípků vidí oko černobíle.

Ve skutečnosti však jen málo barvoslepých vnímá svět černobíle, většina trpí poruchou vnímání určité barvy a jejich odstínů. Ty se dělí na protanopii, deuteranopii a tritanopii. Jednotné poruchy pak způsobují neschopnost všímat různých barev.

Při protanopii postižený nedokáže vnímat červenou barvu, zatímco při deuteranopii nevnímá zelenou. Tyto poruchy jsou dědičné a časté. Tritanotopie není dědičná, proto se v populaci vyskytuje méně. Jedná se o neschopnost vnímat modrou barvu.

img-responsive

Barvoslepost, ilustrační obrázek | foto: Wikipedia

Člověk trpící protanopií má problémy oranžovou a žlutou či červenou a tyto barvy mohou zdát nazelenalé. Barvy navíc vnímají méně jasné, proto si červenou mohou splést s šedou barvou nebo černou. Problémové jsou pro ně také fialové barvy, které vnímají jako modré.

Deuteranopie lidem neumožňuje vnímat zelenou. Postižení mají podobné problémy jako protanopici, ovšem barvy vnímají ještě tlumeněji. Tato forma se nazývá daltonismus, což je pojem, kterým se v češtině zahrnuje celá barvoslepost. John Dalton, jenž s pojmem přišel, však trpěl právě Dueteranopií.

Člověk s tritanopií nedokáže vnímat modrou barvu. Barvy jako modrá, indigo či fialová vnímá jako zelené a silně tlumené. Někdy je může vnímat i jako černé. Žlutou nejsou schopni odlišit od růžové a purpurové barvy jsou vnímány spíše jako červené.

img-responsive

Test barvosleposti | foto: Wikimedia Commons

Barvoslepost se odhaluje pomocí pseudoizochromatických tabulek, které obsahují body různých barev a jasu. Body tvoří obrazce na kontrastním pozadí – jedná se o číslice, písmena či geometrické tvary. Osoba se zdravýma očima by měla být schopná odlišit je.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní podívaná na obloze: Měsíc dostane v červenci nezvyklou barvu

24.06.2019 17:04 V úterý 16. července půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v…

Kam se poděli šmejdi? Psycholožka pro EZ vysvětlila podvodné praktiky

24.06.2019 10:59 ROZHOVOR - Psycholožka Romana Mazalová z Univerzity Palackého v Olomouci se zabývá psychologií…

Vstávání ve čtyři ráno. Cesta k úspěchu, nebo závažné nemoci?

24.06.2019 07:20 Tim Cook, generální ředitel firmy Apple, vstává každý den chvíli před čtvrtou. Prezident Donald…

Tajemná "liščí kočka" existuje. Vědci objevili tento nový druh na Korsice

24.06.2019 06:14 Aktualizováno Na francouzském ostrově Korsika po celé generace kolovaly příběhy o podivné šelmě, která se podobá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama