Zásadní informace pro kolonizátory: Na Měsíci je více vody, než se předpokládalo

Podle nové analýzy dat ze satelitů je uvnitř Měsíce uzavřeno mnohem více vody, než se původně předpokládalo. Toto nové zjištění může vědcům pomoci zjistit, jak vlastně Měsíc vznikl a jaká je jeho struktura.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Země a Měsíc

Dlouhá léta si lidstvo myslelo, že Měsíc je zcela suchý a nelze na něm najít ani kapku vody. Jeho povrch je suchý a prašný, nemá atmosféru ani dostatek gravitace, aby se tam mohly udržet molekuly vody. Studie v posledních letech však ukázaly, že na Měsíci voda je.

V roce 2009 NASA naschvál narazila sondou LCROSS do jižního pólu Měsíce, díky čemuž objevila množství zmrzlé vody, která od srážky odlétala. Vědci předpokládali, že je voda miliony let stará a přežívá díky temným a chladným skulinám měsíčních pólů.

Ve skutečnosti tam ta voda vždy nebyla. Podle vědců tyto zásoby vznikly kvůli vnějším vlivům, jako je vítr, a chemickým reakcím. Podobná voda se ve skutečnosti v minimálních množstvích nachází na měsíčním povrchu.

V roce 2008 vědci znovu přezkoumali vzorky z různých Apollo misí, které přinesli astronauti, a našli stopy vody uzamčené v drobných skleněných korálcích. Tato voda musela být na Měsíci již od doby, kdy byl odtržen jako surová hmota od Země.

Podle Science Alert však vědci dlouho nemohli určit, jestli to znamená, že jsou pod měsíčním povrchem zásoby vody. „Otázkou je, jestli vzorky z misí reprezentují celý vnitřek Měsíce, nebo jestli se jedná o náhodné anomálie,“ prohlásil Ralp Milliken, který vedl nejnovější studii.

Vědci zkoumali měsíční mineralogické mapy, které pocházejí z indického satelitu Chandrayaan-1. Díky satelitním snímkům i výsledkům z rozborů vzorků byl Millikenův tým schopen najít lávové zásoby bohaté na vodu po celém Měsíci.

„Jsou rozptýlené po celé ploše, takže vzorky nejsou náhoda,“ vysvětlil Milliken. Protože některé zásoby zabírají tisíce čtverečních kilometrů, vědci došli k názoru, že je na Měsíci asi čtyřikrát více vody než bylo předpokládáno.

Zatím však není jasné, jestli voda na Měsíci pochází ze Země, nebo jestli ji tam nechaly komety při průletu kolem. I tak je to však informace, která lidstvo může posunout dopředu. A důležitá informace pro potencionální kolonizátory Měsíce.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do brněnské pobočce kosmického inkubátoru vstoupily první dvě firmy

12.11.2018 20:43 Do brněnské pobočky inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC(Business Incubation Centre)…

Migrace je nebezpečná? Vědci zveřejnili alarmující studii

12.11.2018 18:11 Aktualizováno Stěhování do nové země může být náročné nejen pro nás, ale i pro naše bakterie . Nová studie…

Prospali jsme možnost útěku ze Země? Obyvatelnou planetu jsme měli hned…

12.11.2018 10:39 Venuše je vedle Marsu náš nejbližší soused a přitom jedna z nejhorších planet, kterou známe. Panují…

Zemi hrozí do roku 2100 katastrofa. Ani zdraví lidé ji nezvládnou

11.11.2018 22:30 Aktualizováno Do konce tohoto století mohou některé části země prožít vedra tak veliká, že je lidský organismus…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama