Zélandie? Před miliony let existoval na Zemi další kontinent. Kam se poděl?

Před téměř 100 miliony let existoval kontinent s názvem Zélandie. Ta se potopila a dnes zbývá jen 7 procent její velikosti. Vědci mají v plánu vydat se k Austrálii a vrtat do zbytků Zélandie, aby zjistili, co ji potopilo.

Ztracený kontinent
doporučujeme

Zélandie byla velká asi jako polovina Austrálie a kdysi byla propojená s Austrálií a Antarktidou. Před přibližně 80 miliony let se však Zélandie od těchto dvou oddělila a potopila se. Vědci nyní chtějí vrtat do její kůry, aby zjistili, proč k tomu došlo.

Výzkumníci navíc doufají, že díky tomu budou moci zjistit více o procesu subdukce, kdy se jedna litosferická deska zasune pod druhou. Podle Geralda Dickense, který se podílí na vedení expedice, je to ideální místo. „Expedice odpoví na spoustu odpovědí o Zélandii,“ komentoval v tiskovém prohlášení.

Výprava má za úkol vrtat na šesti místech Tasmánského moře, kde je oceán hlunoký 1 až 5 kilometrů. Cílem je posbírat usazeniny zpod mořského dna – na každém místě budou vrtat do hloubky 300 až 800 metrů. Vzorky jim snad pomohou ujasnit to, jak se tyto procesy děly a proč.

Většinu zemské historie tvořily Austrálie, Antarktida a Zélandie tvořily jednu masu. Přibližně 85 milionů let zpátky se však Zélandie odtrhla a potopila, na hladině zůstaly jen ostrovy Nového Zélandu. Že byla Zélandie kontinentem, vědci zjistili proto, že je tvořená z lehčích minerálů, které jsou schopny se vznášet ve vodě.

K potopení došlo v rámci subdukce. Tento proces má na svědomí například tvorbu And v Jižní Africe. U Zélandie došlo k procesu podobnému bájné Atlantidě. Před 50 miliony lety došlo k posunu desek, díky kterému se pacifická deska vsunula pod oblast Nového Zélandu a zvedla ho nad hladinu.

img-responsive

Topografická mapa Zélandie | foto: Wikimedia Commons

Expedice má za úkol zjistit proč a kdy se to stalo. Měli by přijít i na to, jak to ovlivnilo zbytek Země a její klima. Protože je podle IFL Science období před 50 miliony lety jistým slepým místem v historii Země, výprava by měla pomoci odhalit více a odpovědět na otázky, které vědce trápí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama