Naše galaxie cestovala zdaleka: Ve vesmíru fouká

Ve vesmíru je sice vakuum a ve vakuu není vzduch, i tak to tam ale může pěkně foukat. Vítr tvořený částečkami plynů profukují vysokými rychlostmi kolem galaxií, jejich rychlost může být od 100 či 1000 kilometrů za sekundu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

vesmir
doporučujeme

Vítr ve vesmíru je podle astronomů produktem explodujících hvězd, které okolo sebe při výbuchu pošlou paprsky fotonů, které dokážou plyn postrčit. Vítr se může z galaxií dostat mezi ně a pak cestuje v prázdnotě. Část větru může být vtažena zpět – čemuž se říká větrná recyklace.

Astronomové o galaktických větrech vědí již desetiletí, ovšem stále hledají příčinu. Astrofyzik Daniel Anglés-Alcázar a jeho kolegové se rozhodli prozkoumat proces větrné recyklace. Výzkum dělali pomocí počítačových simulací utváření galaxií. Ty pak porovnávali s předchozími úvahami.

Dočkali se však velkého překvapení. Podle simulací mohou výbuchy umírajících hvězd vyvinout tak silný plynový vítr, že je vytlačen z mateřské galaxie, cestuje miliardy let skrze mezigalaktický prostor a stane se součástí nové galaxie, v níž mohou částečky vytvořit nové hvězdy.

Simulace ukázaly, že větry cestují od malých galaxií k velkým, jako je například Mléčná dráha. Fenomén byl pojmenován intergalaktický transfer a podle Anglés-Alcázara nebyl dříve studován.

Vědci došli k názoru, že mezigalaktické větry jsou zodpovědné až za 50 % hmoty velkých galaxií. Polovina naší vlastní galaxie by podle nich mohla pocházet ze zcela odlišného koutu vesmíru. Atomy, které sestavily sluneční soustavu, planety nebo i naše vlastní těla...to všechno může pocházet ze zcela jiné galaxie, která může být vzdálená až jeden světelný rok.

„Bylo pro nás překvapení, že je mezi galaxiemi taková výměna hmoty,“ uvedl Anlés-Alcázar pro The Atlantic. Ve chvíli, kdy vědci zjistí něco, co opravdu nečekali, musí tato zjištění testovat mnohokrát, aby se ujistili, že nedošlo k omylu.

Anglés-Alcázar tvrdí, že je potřeba pracovat více s počítačovými simulacemi, aby intergalaktické transfery pochopili. Fenomén by snad mohl být sledován pomocí Hubblova teleskopu. Astronomové by mohli Hubblův teleskop nasměrovat ke kvasarům, což jsou nejjasnější objekty ve vesmíru a září jasem 100 galaxií. Plyn, který obklopuje galaxii v dohledu, by mohl absorbovat světlo z kvasaru a astronomové by pak sledovali vlnové délky, které plyn absorbuje a odráží, a zjistili by více o jeho vlastnostech.

Podle Anglés-Alcázara je zajímavá myšlenka, že Mléčná dráha není jen osamělou galaxií, protože je obklopená plynem z galaxií z různých koutů vesmíru. Galaxie jsou vlastně propojené pomocí intergalaktických větrů.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč se nedaří vymýtit malárii? Vědci prozradili, kde je problém

23.08.2019 17:27 Malárii je teoreticky možné vymýtit, ale ne se současnými vakcínami a mechanismy pro kontrolu…

Legendární skupina dostala dárek. NASA po ní pojmenovala kámen na Marsu

23.08.2019 13:18 Kámen odvalený při loňském přistání sondy InSight na Marsu americká vesmírná agentura NASA…

Jsou mikroplasty ve vodě zdravotní riziko? WHO uklidňuje a varuje zároveň

22.08.2019 08:46 Množství mikroskopických částic plastu, které se v současné chvíli vyskytuje v pitné vodě, zatím…

Historický milník: Svět díky očkování téměř vymýtil dětskou obrnu

21.08.2019 21:02 Na africkém kontinentu se již tři roky neobjevil žádný případ dětské obrny, země proto stojí na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama