Budeme léčit depresi drogami?

Když se mluví o ketaminu, většina lidé si představí psychedelické vize a elektronickou hudbu v klubech. Vědci však zjišťují, že by tato droga mohla být poměrně rychlým, ovšem efektivním a bezpečným řešením pro silnou depresi.

Drogy by mohly být řešením deprese
doporučujeme

Nové výzkumy naznačují, že by tato droga mohla pomoci tam, kde terapie a antidepresiva selhaly. Nejužitečnější by to prý mělo být pro starší generace. Tyto objevy podle vědců ukazují potenciál ketaminu v léčbě deprese.

V drogové scéně je ketamin známý jako „Special K“ a byl vytvořen jako rychle působící anestetikum v 60. letech 20. století. Než se ketamin dostal do klubů a na hudební festivaly jako rekreační droga, lékaři ho užívali k práci na zraněných vojácích na bitevním poli či na dětech, které nesnesly jiná anestetika.

Kromě úlevy od bolesti má ketamin siné psychedelické efekty, jako jsou halucinace, euforie či pocity opuštění vlastního těla. Brzy po vzniku se objevil na tanečních večírcích a v nočních klubech skoro stejně často jako v nemocnicích.

To však není všechno, čehož je ketamin schopný. V posledních letech se výzkumníci zaměřili na zjišťování toho, jak by se droga dala užít k léčbě silné deprese. Hlavním cílem by měla být léčba těch, u kterých vše ostatní selhalo. A ačkoliv byly dosavadní studie krátké a na drobném vzorku, ukázaly, že ketamin dokáže vyléčit depresi v několika hodinách.

To je skvělá zpráva, protože ačkoliv jsou léky jako Prozax či Lexapro poměrně populárním řešením v léčbě deprese, obvykle trvá mezi 3 a 8 týdny, než začne fungovat. A ne vždy vůbec fungují. Navíc lékaři často musí zkoušet léčiva a jejich dávky metodou pokus-omyl, což pro většinu pacientů není příliš příjemné.

Antidepresiva navíc mají množství vedlejších účinků, mezi které patří nevolnost, motání hlavy, příbytky na váze či nespavost. Starší pacienti jsou na tom často ještě hůře, protože na ně antidepresiva nefungují. „Starší pacienti se silnou depresí čelí dalším překážkám při hledání léčby,“ uvedl jeden z výzkumníků Duncan George pro Science Alert. „Mnoho léčiv má více vedlejších účinků či menší účinnost, čím starší pacient je.“

Vědci ve výzkumu testovali 16 pacientů nad 60 let, kteří trpí klinickou depresí. V průběhu pěti týdnů výzkumníci podávali participantům různé dávky ketaminu. Později pak lidé dostávali 12 dávek ketaminu dvakrát za týden, aby vědci zjistili, jestli má více dávek dlouhotrvající efekt.

Většina pacientů se první hodinu cítila divně a unaveně, což vědci považují za nepříjemný vedlejší účinek. „Ani jeden pacient neřekl ‚tohle je fajn pocit‘, takže to bereme jako negativní účinek,“ uvedla Colleen Loo, která na projektu pracovala. Jakmile však tento stav pominul, nastoupily antidepresivní účinky.

Sedm dní po první dávce ketaminu polovina participantů hlásila, že se cítí zcela dobře. Po šesti měsících zmizely symptomy v 43 % účastníků, 5 z nich přitom bylo léčeno dávkami menšími než ostatní. Než se však lidstvo vzdá klasických antidepresiv, je podle Loo nutné zjistit více o účincích ketaminu na lidský organismus.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama