Radikální léčebné metody? Lidé si možná budou dobrovolně pěstovat prasečího parazita

Léčit se tak, že si do těla nasadíme parazity, kteří oslabí náš imunitní systém? To je základní myšlenka nového "léku", který chce na evropský trh dostat jedna z firem. Lékaři sice uznávají, že testují, zda by něco takového mohlo fungovat, zároveň ale pacientům radí, aby takové léky rozhodně nekupovali na internetu a neaplikovali si je sami bez odborného dohledu.

Tenkohlavec prasečí

Německé úřady v tuto chvíli posuzují kontroverzní léčbu, při které lidé jedí vejce parazitních červů v naději, že tak vyléčí celou řadu onemocnění. Měly by rozhodnout, zda by mělo být povoleno, aby byla tato vajíčka prodávána široké veřejnosti. Pokud bude společnost Tanawisa se svou žádostí úspěšná, pak půjde o první oficiálně licencovaný výrobek tohoto druhu na regálech v Evropě.

Mnozí však nesouhlasí s myšlenkou, že parazitní červi by již brzy mohli být povoleni - a to hlavně proto, že mají být konzumováni, takže jejich aplikace bude považována za novou složku potravy. To znamená, že na rozdíl od lékařských produktů společnost nemusí prokazovat, že tento "lék“ funguje – prostě stačí, že bude bezpečné je jíst.

O tom, že parazitní červi mohou být použiti k léčbě řady stavů, se podle serveru IFL Science mluví už nějakou dobu. Hlavní argument spočívá v tom, že když se vajíčka vylíhnou a stanou se z nich červi, parazité přirozeně uvolňují chemikálie, které ovlivňují lidský imunitní systém tak, aby zabránili tomu, že je tělo zabije. A protože mnoho autoimunitních stavů, jako je celiakie, může být spojeno s nadměrně působícím imunitním systémem, předpokládá se, že jeho utlumení způsobené parazity pomůže zmírnit symptomy. 

Problém ale spočívá v tom, že zatímco tyto vedlejší účinky parazita mohou být přínosné, existují i jiné, které jsou negativní a které mohou způsobit problémy - od průjmu až po anémii. Proto se nedoporučuje, abyste se lidé záměrně nakazili podobnými parazity.

Společnost Tanawisa se proto zaměřila na aplikaci konkrétního parazitního červa, který je obvykle spojován s prasaty a který je známý jako Tenkohlavec prasečí (Trichuris suis). Firma očekává, že červ přinese pro tělo celou řadu výhod, ale protože nemůže skutečně infikovat člověka, zároveň nebude mít žádné negativní dopady.

Taková je alespoň teorie. Netřeba říkat, že existuje poměrně málo odborníků, kteří souhlasí s myšlenkou léčit lidi parazitními červy. A to i vzhledem k tomu, že neexistují žádné požadavky na klinické hodnocení ani žádné důkazy o tom, že je bezpečné tyto parazity konzumovat. Není ani jisté, jestli tato „léčba“ opravdu funguje.

„Samoléčení jakýmkoliv typem červů se nedoporučuje a je důležité si uvědomit, že v žádném případě nejsou zcela neškodní a mohou způsobit poměrně závažné nežádoucí účinky, pokud nebudou pacienti velmi pečlivě sledováni lékařem,“uvedla pro magazín New Helena Helmbyová z London School of Hygiene and Tropical Medicine’s. Drtivá většina lékařů radí, že i když je léčba parazitními červy skutečně zkoumána jako nový typ léčby, lidé by vajíčka parazitů rozhodně neměli kupovat na internetu a sami si je aplikovat.

Na pozici astronauta ESA se přihlásilo přes 22.000 zájemců včetně Čechů

23.06.2021 16:10 Astronautem Evropské kosmické agentury (ESA) se touží stát bezmála 22.600 lidí. Vyplývá to ze…

Nad Českem proletěl ve čtvrtek večer meteoroid, rozpadnul se nad Šumavou

20.06.2021 22:00 Aktualizováno Nad východní částí Bavorska a jihozápadními Čechami prolétl ve čtvrtek večer meteoroid o přibližné…

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500 | 24. 6. 2021 17:51