Radikální léčebné metody? Lidé si možná budou dobrovolně pěstovat prasečího parazita

Léčit se tak, že si do těla nasadíme parazity, kteří oslabí náš imunitní systém? To je základní myšlenka nového "léku", který chce na evropský trh dostat jedna z firem. Lékaři sice uznávají, že testují, zda by něco takového mohlo fungovat, zároveň ale pacientům radí, aby takové léky rozhodně nekupovali na internetu a neaplikovali si je sami bez odborného dohledu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Tenkohlavec prasečí
doporučujeme

Německé úřady v tuto chvíli posuzují kontroverzní léčbu, při které lidé jedí vejce parazitních červů v naději, že tak vyléčí celou řadu onemocnění. Měly by rozhodnout, zda by mělo být povoleno, aby byla tato vajíčka prodávána široké veřejnosti. Pokud bude společnost Tanawisa se svou žádostí úspěšná, pak půjde o první oficiálně licencovaný výrobek tohoto druhu na regálech v Evropě.

Mnozí však nesouhlasí s myšlenkou, že parazitní červi by již brzy mohli být povoleni - a to hlavně proto, že mají být konzumováni, takže jejich aplikace bude považována za novou složku potravy. To znamená, že na rozdíl od lékařských produktů společnost nemusí prokazovat, že tento "lék“ funguje – prostě stačí, že bude bezpečné je jíst.

O tom, že parazitní červi mohou být použiti k léčbě řady stavů, se podle serveru IFL Science mluví už nějakou dobu. Hlavní argument spočívá v tom, že když se vajíčka vylíhnou a stanou se z nich červi, parazité přirozeně uvolňují chemikálie, které ovlivňují lidský imunitní systém tak, aby zabránili tomu, že je tělo zabije. A protože mnoho autoimunitních stavů, jako je celiakie, může být spojeno s nadměrně působícím imunitním systémem, předpokládá se, že jeho utlumení způsobené parazity pomůže zmírnit symptomy. 

Problém ale spočívá v tom, že zatímco tyto vedlejší účinky parazita mohou být přínosné, existují i jiné, které jsou negativní a které mohou způsobit problémy - od průjmu až po anémii. Proto se nedoporučuje, abyste se lidé záměrně nakazili podobnými parazity.

Společnost Tanawisa se proto zaměřila na aplikaci konkrétního parazitního červa, který je obvykle spojován s prasaty a který je známý jako Tenkohlavec prasečí (Trichuris suis). Firma očekává, že červ přinese pro tělo celou řadu výhod, ale protože nemůže skutečně infikovat člověka, zároveň nebude mít žádné negativní dopady.

Taková je alespoň teorie. Netřeba říkat, že existuje poměrně málo odborníků, kteří souhlasí s myšlenkou léčit lidi parazitními červy. A to i vzhledem k tomu, že neexistují žádné požadavky na klinické hodnocení ani žádné důkazy o tom, že je bezpečné tyto parazity konzumovat. Není ani jisté, jestli tato „léčba“ opravdu funguje.

„Samoléčení jakýmkoliv typem červů se nedoporučuje a je důležité si uvědomit, že v žádném případě nejsou zcela neškodní a mohou způsobit poměrně závažné nežádoucí účinky, pokud nebudou pacienti velmi pečlivě sledováni lékařem,“uvedla pro magazín New Helena Helmbyová z London School of Hygiene and Tropical Medicine’s. Drtivá většina lékařů radí, že i když je léčba parazitními červy skutečně zkoumána jako nový typ léčby, lidé by vajíčka parazitů rozhodně neměli kupovat na internetu a sami si je aplikovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vytlučou v USA klín klínem? Problémy s drogami marihuanou vyřeší je těžko,…

26.06.2019 14:36 Některé státy USA dekriminalizovaly užívání marihuany pro soukromé účely. Navíc se na veřejnosti…

Překvapivé rady vědců, jak přežít vedra: Oblečte se a pijte teplý čaj

26.06.2019 11:57 Otevřít všechna okna v domě a bez sebemenšího kousku oblečení na sobě přečkat parný letní den. Tak…

Vědci hlásí zajímavý objev: Nový typ znečištění moře plasty

25.06.2019 21:20 Vědci působící na portugalském souostroví Madeira tvrdí, že v moři našli nový typ umělohmotných…

Svět čeká klimatický apartheid, varuje odborník OSN

25.06.2019 18:06 Světu hrozí klimatický apartheid, uvedl v dnes vydané zprávě zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama