Největší dinosaurus na světě byl větší než panelák. Měřil skoro 40 metrů

Nový druh dinosaura byl objeven v roce 2014. Jméno však dostal až minulý týden. Patagotitan mayorum byl podle vědců největším dinosaurem na světeě. Jeho kostru našli v Argentině.

Sauropod
doporučujeme

Tento kolos je podle některých největším dinosaurem, který kdy chodil po povrchu Země. Se svou váhou 63 tun vážil víc než 10 dospělých afrických slonů dohromady.

Dinosaurus se poprvé v novinách objevil v roce 2014, kdy ho objevil farmář z Argentinské Patagonie. Našel jeho zkamenělou nohu. Vloni si Americké přírodovědecké muzeum v New Yorku mezi své vystavené kousky přidalo odlitek 37 metrů dlouhého dinosaura.

Tento dinosaurus byl dlouho bezejmenný, až minulou středu byl oficiálně pojmenován Patagotitan mayorum. Patagotitan v překladu znamená „obr z Patagonie“, zatímco „mayorum“ vzdává hold rodině, která dinosaura našla a sloužila jako ubytování pro paleontology, geology, studenty a dobrovolníky, kteří v oblasti vykopali tucty koster.

V průběhu několika let zde bylo objeveno okolo 150 koster patagotitana. Najít velké množství koster jednoho druhu není nijak neobvyklé, jak pro The Washington Post uvedl specialista José Luis Carballido. U tak velkého dinosaura to však rarita je.

Mnoho fosílií bylo skvěle zachováno, často téměř v jednom kuse. To je pro archeology rarita, kterou si náležitě užívali. Tyto objevy vědcům umožnily vědcům vytvořit nejkompletnější anatomickou rekonstrukci velkého býložravce v historii planety, komentovalo Egidio Feruglio Paleontology Museum v Argentině.

Patagotitan měl žít podle vědců v pozdní křídě a je považován za titanosaura, což je rozsáhlá skupina býložravců s dlouhým krkem i ocasem, kteří chodili po čtyřech nohou. Silně se lišili ve velikosti – někteří titanosauři byli velcí asi jako slon, jiní mnohem větší. Jednalo se o takzvané sauropody - dinosaury s dlouhým krkem.

Mezi titanosaury patřil také Argentinosaurus či Puertasaurus, všichni tři byli objeveni v Argentině. U těchto však našli jen omezené množství kostí, což jim umožňovalo jen odhady na konečnou velikost či váhu. Patagotitan byl však zachován téměř dokonale.

Ne všichni vědci však souhlasí s tím, že se jedná o největšího dinosaura na světě. Mathew Wedel, paleontolog Western University of Health Sciences v Kalifornii, pro Smithsonian Magazine uvedl, že Patagotitan nebyl větší než Argentinosaurus.

Podle něho byli spíše stejné velikostí. „Myslím si, že je přesnější říci, že Argentinosaurus, Puertasaurus a Patagotitan jsou si velikostně tak podobní, že není možné říct, který z nich byl největší,“ vysvětlil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se lze nejpravděpodobněji nakazit koronavirem? Vědci se dobrali…

28.10.2020 22:14 Aktualizováno Infikované povrchy, kontaminovaná voda, letmý mezilidský kontakt nebo dlouhodobá vzájemná interakce…

Testy možná půjde odhalit riziko těžkého průběhu covidu

28.10.2020 15:25 Jediná realistická cesta ke kolektivní imunitě vůči onemocnění covid-19 se zakládá na očkování. Zdá…

Rok 1958 se může opakovat. Tající ledovce na Aljašce mohou způsobit…

28.10.2020 08:34 Kolaps svahu v Zátoce Prince Wiliama může způsobit největší mega-tsunami moderní doby. Jeho energie…

Na dně Středozemního moře leží přes milion tun plastů, nejvíc odpadu…

27.10.2020 16:43 Ve Středozemním moři končí každý rok 229.000 tun plastového odpadu. Odhad uvádí zpráva, kterou dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama