Průlom v léčbě cukrovky a obezity? Čeští vědci objevili nový lék

Praha - Českým vědcům se podařilo objevit látku, která má pozitivní účinky při léčbě obezity a cukrovky druhého typu. Působí na jiné receptory než dosavadní obdobné přípravky, a proto by u některých pacientů mohla být vhodnější. Zatím se účinky potvrdily u myší.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Diabetes (česky cukrovka)
doporučujeme

O další vývoj látky včetně klinických studií projevila zájem farmaceutická firma Novo Nordisk, vědci s ní podepsali smlouvu v polovině srpna. Martin Fusek z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd dnes ČTK řekl, že v ideálním případě by se mohl nový lék objevit na trhu za osm let.

Látku objevil tým Lenky Maletínské, který se zaměřil na syntézu a zkoumání takzvaných modifikovaných analogů přirozených neuropeptidů. Jde o skupinu látek, které mají vliv na příjem potravy. Zjednodušeně řečeno, včas člověku při jídle řeknou, že víc už by jíst nemusel. "Má to pozitivní efekty při úpravě stavu, který nastává při diabetu II. typu," vysvětlil Fusek.

Možné léčivo vědci z Centra vývoje originálních léčiv ÚOCHB testovali na myších a potkanech s vyvolanou obezitou. Prokázalo se, že snižuje příjem potravy.

Léků s podobnými efekty je více, účinkují ale trochu jiným způsobem. "Ty naše cílí na jiné receptory, které dosud nebyly využívány," uvedl Fusek a dodal, že pro některé lidi s obezitou či cukrovkou druhého typu může být tato cesta vhodnější než ty dosavadní.

Fakt, že o výsledky projevila zájem velká farmaceutická firma, považují vědci za úspěch a doklad toho, že jsou na správné cestě. "Zahraniční firmy nesáhnou na něco, co není kvalitní," uvedl vědec.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská ambasáda v ČR letos ocenila 25 vědců a badatelů

02.07.2020 15:32 Aktualizováno Autory výzkumů zaměřených na analýzu řeči, působení protinádorových léčiv, ale i pracovní migraci…

Češi odložili roušky. Virolog řekl, o kolik snižují riziko nákazy

01.07.2020 18:07 Podle americké studie na více než 25.000 lidech snižují roušky riziko nakažení covidem-19 na 34…

Slibných zpráv o testech možných vakcín proti koronaviru přibývá

01.07.2020 17:55 Další dva týmy vědců pracující na vývoji vakcín proti nemoci covid-19 dnes přišly s pozitivními…

Čeští lékaři zkoumají, jak při covidu-19 zabránit cytokinové bouři. Ta…

01.07.2020 17:00 Vědci z 1. lékařské fakulty a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zkoumají, jak u pacientů s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy