Operace mozku nebo koncert? Muzikant si zahrál při vyndávání nádoru + VIDEO

Profesionální saxofonista a učitel hudby Dan Fabbio zjistil, že má na mozku poměrně velký nádor. Podrobil se tedy operaci. Nádor byl v oblasti, která je důležitá pro jeho hudební talent. Doktoři ho proto přímo na sále nechali hrát, aby ověřili, že neztratil nic ze svého talentu.

Operace mozku, při které hrál muž na saxofon

Není neobvyklé, že pacient zůstává vzhůru v průběhu operace mozku. Pomáhá to chirurgům monitorovat efekty operace v reálném čase. Běžně to však probíhá tím způsobem, že lékaři pacientovi například kladou otázky, aby ověřili nenarušenou funkci řeči. Dan Fabbio se rozhodl přímo na sále hrát na svůj milovaný saxofon.

Muzikantovi bylo pouhých 25 let, když zjistil, že má nádor na mozku. To bylo v roce 2015. Nádor nebyl zhoubný, ale přece velkým problémem. Masa tlačila přímo na část mozku, která je zodpovědná za hudbu a hudební nadání. 

Na snaze vyoperovat mladíkovi nádor bezpečně se podílel tým z univerzity v Rochesteru, profesor neuromedicíny Web Pilcher a také šéf oddělení neurochirurgie místní nemocnice. Společně vyvinuli program, který mapuje činnost mozku operovaných pacientů.

„Odstranění nádoru z mozku může mít vážné následky, hodně záleží na jeho lokaci,“ komentoval Pilcher. „Jak samotný nádor, tak i operace mohou poškodit tkáň a přerušit komunikaci mezi částmi mozku. Je proto důležité o každém pacientovi vědět co nejvíce, než je přivedete na sál,“ vysvětlil profesor a doplnil, že za tím stojí snaha neponičit části mozku, které jsou nejdůležitější pro život a fungování daného pacienta.

Jiný člověk, jiný mozek

Mozek každého pacienta musí být individuálně mapován, protože každý mozek je trochu jiný. Obyčejně toto mapování zahrnuje pouze řečové a motorické testy. Při mapování mozku profesionálního muzikanta však může velmi pomoci právě i hudba. I díky tomu se podařilo sestavit trojrozměrnou mapu Fabbiova mozku.

Dalším oříškem bylo vymyslet, jak by mohl Fabbio během operace zahrát. Vzhledem k lokaci nádoru musel ležet na straně, což zmáčkne plíce a neumožní jim fungovat na plné kapacitě. Zároveň by bylo nebezpečné hrát dlouhé hluboké tóny. Vzhledem k tlaku vznikajícímu v lebce by hrozilo poškození mozku. Fabbio tak ve spolupráci se specialistkou na hudbu Elizabeth Marvin upravil jednu skladbu jen pro příležitost této operace.

„Bylo to celé neuvěřitelné. Jak může hudební teoretik stát v operačním sále a nějakým způsobem radit chirurgům?“ ptala se po operaci nevěřícně Marvin. Poté dodala, že to byl jeden z nejúžasnějších dnů jejího života, protože cítila, že její expertíza může zachránit a změnit něčí život k lepšímu.

Nebylo to poprvé

Jakkoliv byl procedura unikátní, Fabbio nebyl prvním muzikantem, který si na operační sál přinesl svůj nástroj. Profesionální houslista Roger Frisch hrál na housle v průběhu své operace, aby se zjistilo, která část jeho mozku je nemocná a ovlivňuje schopnost hrát na nástroj.

V roce 2015 se muž jménem Anthony Kulkamp Dias udržoval při operaci vzhůru tím, že hrál svojí oblíbenou píseň od Beatles. Doktoři díky tomu mohli lépe mapovat jeho mozek a ještě si užili dobré hudby. 

Podobný případ se objevil nedávno také v Indii. Muže zde lékaři požádali, aby zahrál pokaždé, když mu odstraní jedno nervové spojení. Ověřovali si tím, že nepřerušili nic, co by pro něj a jeho hraní bylo životně důležité.

ON-LINE 85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Benzin během týdne výrazně zdražil

19.05.2022 08:18 Cena benzinu v České republice čtvrtý týden v řadě výrazně vzrostla. Natural 95 od minulé středy…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

USA hlásí jeden případ opičích neštovic

19.05.2022 21:45 V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Astronomové zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A* v…

12.05.2022 17:16 Astronomové dnes zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru…

Vědci objevili překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit…

03.05.2022 08:57 Překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování,…

Sledování odpadních vod umožňuje předvídat výskyt covidu

26.04.2022 09:40 Výzkumná organizace NEXARS vyvinula spolu s automobilkou Škoda Auto novou metodu sledování výskytu…

Vědci prozkoumali nádory 12.000 pacientů, odhalili nové stopy o příčinách…

22.04.2022 14:57 Britští vědci analyzovali kompletní genetickou výbavu nádorů více než 12.000 pacientů. Tvrdí, že se…

ESA kvůli válce zastavuje spolupráci s Roskosmosem v projektech na výzkum…

13.04.2022 18:27 Evropská kosmická agentura (ESA) se rozhodla kvůli ruské agresi na Ukrajině zastavit spolupráci s…

Související:

Právě se děje

reklama