Vytvoříme ničivou černou díru? Šest nejpravděpodobnějších scénářů, které nás mohou ohrozit

Už několikrát varoval lidstvo fyzik Stephen Hawking lidstvo, že bude brzy vyhubeno, a to rukou velmi vyspělé umělé inteligence, kterou už lidé nebudou moct ovládat. To ale není jediná potencionální hrozba, která nám hrozí. Server The Telegraph sestavil žebříček šesti nejpravděpodobnějších.

Urychlovač částic v CERNu

1. Náraz planetky (asteroidu) do Země

Naše sluneční soustava je plná různých těles, od těch menších, až po planetky s průměrem několika stovek kilometrů. Čas od času zasáhnou i naši Zemi. Jedno z takových těles před 65 milióny let vyhubilo dinosaury. V roce 1908 spadlo kosmické těleso, známé jako tunguzský meteorit do odlehlé oblasti Sibiře, následná exploze vyvrátila přibližně 60 milionů stromů a byla slyšet do vzdálenosti jednoho tisíce kilometrů.

V následujících letech je velmi nepravděpodobné, že Zemi zasáhne velký meteorit. Nicméně jednoho dne se to stane, a to by mohl být konec naší civilizace a možná i našeho druhu.

2. Vyspělá umělá inteligence

Světoznámý fyzik Stephen Hawking se zatím neobává armády terminátorů, ale spíše technologické singularity (zlomový bod technologického výzkumu pozn. redakce), která by podle některých měla proběhnout v následujících desetiletích. Teprve poté by se umělá inteligence mohla zvyšovat takovým tempem, aby nás jednou mohla ohrozit.

Prozatím se neví, jestli je vůbec něco takového možné, výpočetní výkon se zdvojnásobuje každých 18 měsíců. Zatím se ale nepodařilo přijít na to, jestli stroje dokáží dělat cokoliv „pomocí své vůle". Skeptici navíc poukazují, že nejchytřejší počítače současnosti nejsou chytřejší, než švábi.

3. Geneticky upravená choroba

Možná nejděsivější hrozba ze všech. Důvodem, proč se Ebola nestala a ani nestane celosvětovou epidemií je, že se těžko přenáší, své oběti oslabí a rychle zabije. Jen mírně upravená verze, která by se přenášela vzduchem a příznaky by projevovala až po pár týdnech, by zabila stovky milionů lidí. I „obyčejné" infekční onemocnění, jako je ptačí chřipka má schopnost vyhladit většinu populace.

Geneticky upravený vir se pravděpodobně někdy někdo pokusí vypustit ven. Není známo, jestli teroristické skupiny mají potřebné znalosti a vybavení, ale jak tvrdí různí konspirátoři, nemusí jít pouze o teroristy.

4. Jaderná válka

Nejpravděpodobnější scénář vyhynutí lidstva je stále hrozba jménem jaderná válka. Na celém světě najdeme více než patnáct tisíc jaderných hlavic, i přes několik mezinárodních smluv, omezující jejich počet. Dokonce jedna malá jaderná válka způsobí rozsáhlou devastaci, který bude mít vliv na celou Zemi.

Pravděpodobnost jaderné války je vzhledem k ostatním hrozbám vysoká. Je ale velmi malá šance, že by zničila celý náš druh, a to i globální válka mezi NATO a Ruskem nebo mezi USA a KLDR. Nicméně by zabila miliardy lidí a zničila by svět tak, jak ho známe.

5. Vytvoření černé díry v urychlovači částic

Ještě před spuštěním velkého hadronového urychlovače (LHC) v CERNU ve Švýcarsku, se velmi živě diskutovalo o jeho bezpečnosti. Několik lidí v čele s německým vědcem Otto Rosslerem tvrdilo, že LHC může teoreticky vytvořit malou černou díru, která následně pohltí celou Zemi. Tato teorie je nyní absurdní, nicméně jednoho dne, kdy budou mnohem výkonnější urychlovače částic, by se černá díra mohla vytvořit.

Pravděpodobnost je opravdu velmi nízká. Pokud by ale se ale opravdu vytvořila černá díra, která by pohlcovala okolí, tak by to byl pravděpodobně konec planety Země.

6. Klimatická katastrofa

Téměř žádný vědec už nyní nepochybuje, že emise uhlíku ovlivňuje klima naší planety. Poslední zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu naznačuje, že v budoucnosti budeme čelit vyšším teplotám, průměrně o tři až čtyři stupně. To nebude doslova konec světa, ale lidstvo bude potřebovat všechny zdroje, aby se s tím vyrovnalo.

Změny klimatu začnou pravděpodobně v době, kdy se počítá s tím, že lidská populace bude na vrcholu. Miliony lidí přijdou o své domovy, kvůli růstu hladiny moří a měnící se počasí může narušit zemědělství. Každopádně tuto katastrofu můžeme ještě pořád odvrátit.

ON-LINE 92. den války: Ruské jednotky se pokouší o upevnění pozic v…

26.05.2022 09:32 Ruské síly se soustředí na plné ovládnutí města Lyman v Doněcké oblasti a na upevnění pozic poblíž…

Benzinky opět výrazně zdražily, úlevám od státu navzdory

26.05.2022 07:54 Benzin v Česku dál výrazně zdražuje, naopak nafta v uplynulém týdnu opět zlevnila. Zhruba po třech…

Počasí: O víkendu se ochladí, hrozí déšť i mrazíky

26.05.2022 06:30 O nadcházejícím víkendu se v Česku ochladí. Teploty během dne klesnou až ke 14 stupňům, v noci…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Studie: Dlouhý covid nehrozí jen těm, kdo byli při nákaze vážně nemocní

23.05.2022 11:28 Dlouhotrvající zdravotní komplikace v návaznosti na covid-19 zdaleka nehrozí jen těm, kdo byli při…

Delfíni si léčí infekce o korály, přátele poznají podle moči, zjistili…

22.05.2022 17:20 Delfíni se v Rudém moři u egyptského pobřeží staví do řady, aby se jeden za druhým otřeli o korály.…

Astronomové zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A* v…

12.05.2022 17:16 Astronomové dnes zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru…

Vědci objevili překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit…

03.05.2022 08:57 Překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování,…

Sledování odpadních vod umožňuje předvídat výskyt covidu

26.04.2022 09:40 Výzkumná organizace NEXARS vyvinula spolu s automobilkou Škoda Auto novou metodu sledování výskytu…

Vědci prozkoumali nádory 12.000 pacientů, odhalili nové stopy o příčinách…

22.04.2022 14:57 Britští vědci analyzovali kompletní genetickou výbavu nádorů více než 12.000 pacientů. Tvrdí, že se…

Související:

Právě se děje

reklama