Staročeskéit veřejnost v muzeu neuvidí, pro vědce je však zajímavý

ROZHOVOR - Nedávno objevený minerál dostal jméno staročeskéit. Pojmenování vzbudilo ve vědecké komunitě ohlas. Objevily se protesty, že jméno není dostatečně mezinárodní. Nalezený minerál nyní leží v mineralogické sbírce Národního muzea (NM). V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížila některé podrobnosti Kristina Kvapilová z komunikačního odboru muzea.

Přidejte svůj názor

Staročeskéit
doporučujeme

Na haldách historických dolů na Kaňku v kutnohorském rudním revíru byl objeven nový nerost, jeho základem je vzácný sulfid stříbra. Dostal název staročeskéit, a to i přes nesouhlas některých členů mezinárodní komise pro názvosloví.

Jak přesně probíhá proces schvalování a pojmenovávání nového minerálu?

Jméno navrhuje autorský tým vědců, kteří žádají o uznání nalezeného minerálu jakožto nového platného druhu. Tento návrh je předložen mezinárodní komisi IMA (Mezinárodní mineralogická asociace - pozn. red.), která sdružuje celkem 38 mineralogických sdružení z různých zemí. Nový minerál schvaluje komise, ve které má každá země svého zástupce, který posuzuje daný návrh a hlasuje o něm. Nejdříve se hlasuje o minerálu z pohledu naměřených dat - chemického složení, krystalová struktura a optické vlastnosti. Poté se hlasuje o samotném jméně.

Jak často se v dnešní době stane, že je nový minerál nalezen?

Máme cca 4 500 platných minerálních druhů a každý rok se jich popíše necelá stovka.

Je nově nalezený minerál něčím významný?

Podal nám informace o tom, jak vznikal a tedy jaké procesy doprovázely jeho vznik. V celkovém kontextu geologického vývoje dané oblasti je to další střípek do mozaiky. Fyzikální či chemické vlastnosti, které by mohly být nějakým způsobem využitelné nebyly zatím zkoumány, jelikož se jedná o velmi malý vzorek.

Muzeum uvedlo, že vzorek je uložen ve sbírkách Mineralogicko-petrologického oddělení NM. Je i k nahlédnutí pro veřejnost?

Je uložen v depozitářích do kterých není veřejný přístup. Vzhledem k velikosti, kdy není pozorovatelný pouhým okem se jedná o nepříliš atraktivní předmět pro vystavování. Nicméně můžeme uvažovat do budoucna o krátkodobé výstavě, kde bychom tyto minerály představili.

Pod jakým jménem bude minerál prezentovaný v zahraničí?

Český název je staročeskéit. V případě anglické verze se pouze přidá "e" tedy staročeskéite.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ohňostrojné prelude zahájilo 22. ročník Ignis Brunensis

24.05.2019 23:08 Letošní zahajovací ohňostroj odpálili nad hradem Špilberk brněnští ohňostrůjci Theatrum Pyroboli.

Startuje festival Ignis Brunensis 2019. Co nás nejen dnes čeká?

24.05.2019 10:51 Diváci letos uvidí na 22. ročníku festivalu Ignis Brunensis na Brněnské přehradě tři soutěžní…

Jan Kraus promluvil: Češi na tom nejsou až tak zle?

23.05.2019 13:43 Aktualizováno Moderátor a Bavič Jan Kraus se ve své show zastavil u politického skandálu, který v Rakousku vedl k…

Útok na Českou televizi: Příčinou je zamezit sledování hokeje

21.05.2019 13:59 Web České televize (ČT) se dnes stal terčem internetových útoků, které omezily jeho funkčnost.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama