Staročeskéit veřejnost v muzeu neuvidí, pro vědce je však zajímavý

ROZHOVOR - Nedávno objevený minerál dostal jméno staročeskéit. Pojmenování vzbudilo ve vědecké komunitě ohlas. Objevily se protesty, že jméno není dostatečně mezinárodní. Nalezený minerál nyní leží v mineralogické sbírce Národního muzea (NM). V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížila některé podrobnosti Kristina Kvapilová z komunikačního odboru muzea.

Přidejte svůj názor

Staročeskéit
doporučujeme

Na haldách historických dolů na Kaňku v kutnohorském rudním revíru byl objeven nový nerost, jeho základem je vzácný sulfid stříbra. Dostal název staročeskéit, a to i přes nesouhlas některých členů mezinárodní komise pro názvosloví.

Jak přesně probíhá proces schvalování a pojmenovávání nového minerálu?

Jméno navrhuje autorský tým vědců, kteří žádají o uznání nalezeného minerálu jakožto nového platného druhu. Tento návrh je předložen mezinárodní komisi IMA (Mezinárodní mineralogická asociace - pozn. red.), která sdružuje celkem 38 mineralogických sdružení z různých zemí. Nový minerál schvaluje komise, ve které má každá země svého zástupce, který posuzuje daný návrh a hlasuje o něm. Nejdříve se hlasuje o minerálu z pohledu naměřených dat - chemického složení, krystalová struktura a optické vlastnosti. Poté se hlasuje o samotném jméně.

Jak často se v dnešní době stane, že je nový minerál nalezen?

Máme cca 4 500 platných minerálních druhů a každý rok se jich popíše necelá stovka.

Je nově nalezený minerál něčím významný?

Podal nám informace o tom, jak vznikal a tedy jaké procesy doprovázely jeho vznik. V celkovém kontextu geologického vývoje dané oblasti je to další střípek do mozaiky. Fyzikální či chemické vlastnosti, které by mohly být nějakým způsobem využitelné nebyly zatím zkoumány, jelikož se jedná o velmi malý vzorek.

Muzeum uvedlo, že vzorek je uložen ve sbírkách Mineralogicko-petrologického oddělení NM. Je i k nahlédnutí pro veřejnost?

Je uložen v depozitářích do kterých není veřejný přístup. Vzhledem k velikosti, kdy není pozorovatelný pouhým okem se jedná o nepříliš atraktivní předmět pro vystavování. Nicméně můžeme uvažovat do budoucna o krátkodobé výstavě, kde bychom tyto minerály představili.

Pod jakým jménem bude minerál prezentovaný v zahraničí?

Český název je staročeskéit. V případě anglické verze se pouze přidá "e" tedy staročeskéite.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se skrývá za zdravými potravinami? Experti před některými výrobky varují

22.02.2020 21:52 Aktualizováno Lidé často nakupují v obchodech různé polotovary označené jako zdravé potraviny. Většina z nich…

EXKLUZIVNĚ k výročí smrti kněze Toufara: Objevení hrobu nás dojalo, říká…

22.02.2020 18:29 Aktualizováno ROZHOVOR - Netajil se averzí vůči komunistům, před nimiž často varoval. Na svůj postoj páter Josef…

Vietnamci chtějí v Česku založit novou víru, zatím neúspěšně

15.02.2020 10:57 Společenství buddhismu v České republice, které zahrnuje zejména v Česku žijící Vietnamce, žádá…

Vesmírný karnavel na Kraví hoře

12.02.2020 11:55 Zimní měsíce jsou obdobím plesů a karnevalů, proto není divu, že se v sobotu 15. února 2020…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama