Sedm rad jak si udržet bystrý mozek i ve stáří, vyvarujete se demence i Alzheimera

Alzheimerova choroba nebo demence je čím dál větším strašákem pro seniory. Podle odborníků ale lze i těmto nemocem předcházet. A pomoci by vám mohly podobné věci, které činíte pro zdraví vašeho těla jakožto celku. Nová vědecká příručka nabízí sedm kroků, jak udržet váš mozek zdravý a bystrý a jak se vyvarovat kognitivním poruchám ve stáří.

Důchodci

Nová vědecká příručku vydala Americká asociace pro srdce (AHA) ve spolupráci s Americkou asociací pro mrtvice (ASA). Odborníci v ní mluví o sedmi krocích ke zlepšení kondice vašeho mozku.

Mezi těchto sedm kroků patří sledování a udržování si přiměřené hodnoty krevního tlaku, kontrola hladiny cholesterolu či kontrola hladiny cukru v krvi. Kromě těchto specifických aspektů mluví také o udržování si fyzické aktivity, zdravou a vyváženou stravu, zbavení se zbytečných kil navíc a v poslední řadě vyvarování se kouření.

Tyto činnosti pomáhají lidem předcházet mrtvicím a onemocněním srdce - a není to žádná náhoda. V posledních letech další vědecké poznatky významně přispěly k přesvědčení, že stejné činnosti pomáhají udržet mozek zdravým.

"V devadesátých letech jsme si začali všímat, že rizika spojená s kardiovaskulárními nemocemi nepřispívají jen mrtvicím a infarktům a dalším nemocem srdce, ale mohou mít za následek i vážné kognitivní poruchy," říká neurolog Philip Gorelick, který se podílel na sestavení zprávy.

Na začátku tisíciletí se objevily první výzkumy, které spojovaly rizikové faktory pro kardiovaskulární nemoci také s Alzheimerovou nemocí. V roce 2015 přišli vědci s důkazy, že pokud budete dbát na přiměřenou hladinu cukru v krvi a váš krevní tlak bude vyvážený, tak vám hrozí menší riziko onemocnění spojených s mozkem.

Tým vědců letos prostudoval na 182 publikovaných studií, které se tématu věnují. Mozek potřebuje přiměřený průtok krve k tomu, aby fungoval optimálně, a když je průtok krve zpomalen nebo zablokován, mozková tkáň se může poškodit, dodává Gorelick. Zvýšený krevní tlak, cholesterol a krevní cukr mohou poškodit krevní cévy vedoucí k mozku a mohou způsobit mrtvici nebo menší mozkové příhody, které mohou vést k následnému kognitivnímu poklesu nazývanému vaskulární demence.

Budete-li sledovat oněch sedm kroků, je velmi pravděpodobné, že vaše pozornost, schopnost přijímat a rozpoznávat informace smysly, schopnost učit se pamatovat, komunikovat, řešit problémy a přijímat rozhodnutí bude velmi vysoká. Zároveň dokážete lépe ovládat vaši mobilitu a kontrolovat emoce. Důležité je tyto faktory sledovat už od mládí, dodávají vědci. Zužování tepen může začít už v dětství.

Je samozřejmě zapotřebí i dalšího výzkumu, aby bylo možné dále definovat optimální zdravotní stav mozku, jak lidé stárnou, a určit nejlepší kombinace životního stylu a lékařských strategií k dosažení tohoto cíle. Autoři článku zdůrazňují, že tradiční aktivity zaměřené na posilování mozku - jako je průběžné vzdělávání se a sociální interakce po celý život - jsou neméně důležité pro duševní zdraví a zdraví vašeho mozku.

"Alzheimerova choroba je tradičně vnímána jako takzvaná neurodegenerativní porucha a lidé s ní obvykle nespojují zdraví srdce," říká Gorelick. "Teď, když do kanceláře vchází pacient, můžeme mu opřeni o důkazy říct, že tím, že kontrolujeme kardiovaskulární rizikové faktory, můžeme snížit riziko mrtvice a srdečního záchvatu - a také budeme schopni pomáhat zachovat jeho schopnost poznán," uzavírá.

ON-LINE 85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Benzin během týdne výrazně zdražil

19.05.2022 08:18 Cena benzinu v České republice čtvrtý týden v řadě výrazně vzrostla. Natural 95 od minulé středy…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

USA hlásí jeden případ opičích neštovic

19.05.2022 21:45 V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Astronomové zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A* v…

12.05.2022 17:16 Astronomové dnes zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru…

Vědci objevili překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit…

03.05.2022 08:57 Překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování,…

Sledování odpadních vod umožňuje předvídat výskyt covidu

26.04.2022 09:40 Výzkumná organizace NEXARS vyvinula spolu s automobilkou Škoda Auto novou metodu sledování výskytu…

Vědci prozkoumali nádory 12.000 pacientů, odhalili nové stopy o příčinách…

22.04.2022 14:57 Britští vědci analyzovali kompletní genetickou výbavu nádorů více než 12.000 pacientů. Tvrdí, že se…

ESA kvůli válce zastavuje spolupráci s Roskosmosem v projektech na výzkum…

13.04.2022 18:27 Evropská kosmická agentura (ESA) se rozhodla kvůli ruské agresi na Ukrajině zastavit spolupráci s…

Související:

Právě se děje

reklama