Na lidské zdraví má vliv také výška postavy. Může ovlivnit orgány i výskyt různých onemocnění

Mezi důležité faktory toho, jak na tom jste ze zdravotního hlediska, patří také výška. Několik studií dokazuje spojitost vaší výšky s výskytem některé z vážných chorob. Převyšujete-li ostatní, nebojte se, i nadměrná výška má svoje pozitiva.

Zdraví

Jste vyšší než většina populace? Ano, pro účast v basketbalovém týmu je to jistě vítaná výhoda. Vyšší lidé mají také větší sebevědomí a dle některých studií s tím spojené vyšší platy. Ale nedávný výzkum také zjistil, že to, že jste vyšší než vaši vrstevníci, může ovlivnit různé aspekty vašeho tělesného zdraví, a ne vždy pozitivně. Některá z těchto zdravotních rizik souvisí s fyziologií, tedy že tělesné rozměry mají jistý dopad pro orgány těla. O rizicích píše server Time Health. 

Častější mrtvice a infarkt

V září vyšla nová studie v časopise Circulation: Cardiovascular Genetics, v níž vědci zkoumali spojitost mezi výškou a žilním tromboembolismem, což je třetí hlavní příčina infarktu a mrtvice. Zjistili, že ve skupině více než 2 milionů švédských sourozenců byli výškově nižší muži o 65 procent méně náchylní k vzniku žilní tromboembolie. Vědci analyzovali i skupinu těhotných žen, protože těhotenství může být spouštěč pro tyto typy krevních sraženin. A opět, ty, které byli vzrůstově nižší (158 cenimetrů a méně), měly o 69% menší riziko než ty, které měřily přes 188 centimetrů.

Proč tomu tak ale je? "Mohlo by to být jen proto, že jelikož vyšší osoby mají delší žíly v nohách, existuje tak větší plocha, kde se mohou vyskytnout problémy," uvedl výzkumný pracovník Dr. Bengt Zöller, docent na univerzitě v Lundu a pracovník univerzitní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Zvýšený gravitační tlak v žilách vyšších lidí může také zvýšit riziko dočasného zpomalení nebo dočasného zastavení krevního oběhu.

Větší riziko úmrtí na rakovinu

Riziko, že člověk zemře na nějaký typ rakovinu, roste s každými šesti centimetry vaší výšky zhruba o 4 procenta. Potvrdila to studie z loňského roku publikována v Lancet Diaberes & Endocrinology. Být vysoký totiž může být známkou nadměrné výživy - konkrétně jste možná jedli příliš mnoho vysokokalorických živočišných bílkovin - během různých fází růstu a vývoje, a to buď v průběhu života, nebo před narozením. To by mohlo aktivovat růstové procesy, které zanechávají buňky citlivé na mutace, uvádí zpráva. Existují i další teorie. "Výška může být také ukazatelem velikosti orgánů," napsal pro Time Matthias Schulz z německého Institutu pro výživu lidí v e-mailu TIME. "Čím větší je orgán, tím více buněk je ohroženo maligní transformací," uvedl. Podobné riziko se ale týká i velmi obézních jedinců. Nejtypičtějšími nádory pak jsou ty prostaty, prsu, vaječníků nebo tlustého střeva.

Menší riziko diabetu a srdečních onemocnění

Na druhou stranu, vysocí lidé tolik netrpí srdečními onemocněními a netrápí je ve velkém cukrovka. V nedávné studii společnosti Lancet se u každých šest centimetrů výšky navíc snížilo riziko úmrtí na srdeční onemocnění o 6 procent. Vyšší lidé totiž přirozeně disponují většími plícemi a silnějším srdcem, říká Schulz. Navíc stejný fenomén nadvýživy spojený se zvýšeným rizikem rakoviny může mít i pozitivní stránku: Mohl by spustit zvýšenou produkci hormonu, který pomáhá tělu kontrolovat hladinu cukru v krvi a cholesterolu.

Problémy se srdečním rytmem

Předběžný výzkum předložený na kardiologické konferenci v dubnu zjistil, že vyšší a větší ženy musejí častěji čelit problémům spojeným s fibrilací síní, což má za následek poruchu srdečního rytmu.

Pokud jste nadprůměrně vysocí, ještě nemusíte zoufat. Podle odborníků totiž výška sice hraje roli, ale ne nejvýznamnější. Výška je tak mnohem méně důležitější faktor, než ostatní rizikové faktory, jako jsou nezdravá strava, nedostatek cvičení, kouření, pití alkoholu a celkový životní styl.

Vakcína Pfizer/BioNTech je bezpečná pro děti od pěti let, tvrdí firmy s…

20.09.2021 14:26 Vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a 11 lety a vyvolává u…

Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu

19.09.2021 16:40 Prach a popel z požárů se rozptýlil nad oceánem, do jehož vod donesl živiny, které způsobily…

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci

16.09.2021 21:55 Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost…

Vědci naučili krávy chodit na záchod

15.09.2021 17:03 Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník -…

České studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí

07.09.2021 13:52 Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní…

Čeští vědci vyvinuli rychlý test na protilátky proti covidu

07.09.2021 08:59 Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru…

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

02.09.2021 11:04 Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle…

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

26.08.2021 16:05 Aktualizováno Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba…

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

23.08.2021 09:14 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety, 24. srpna 2006…

Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

20.08.2021 09:28 Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu…

Související:

Právě se děje

reklama