Revoluce v léčbě Alzheimera: Zachrání nás myši?

Geneticky modifikovaná super-inteligentní myš se může stát klíčem k léčbě závažných psychických poruch, jako je například Alzheimerova choroba, schizofrenie či posttraumatická stresová porucha. S novým zjištěním přichází skupina britsko-kanadských vědců.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Výzkumníci v průběhu studie zjistili, že pozměnění jediného genu, tak aby blokoval enzym fosfodiesterázy-4B (PDE4B), jenž se nachází v mnoha orgánech včetně mozku, učinilo myši inteligentnější, a zároveň méně bojácné.

O výsledcích výzkumu, které mohou významně napomoci léčbě závažných psychických onemocnění, informuje britská agentura Reuters.

"Naše práce na myších identifikovala fosfodiesterázy-4B jako potenciální slibný cíl pro novou léčbu." Uvedl jeden z hlavních účastníků výzkumu Steve Clapcote z univerzity v Leedsu. Dále řekl, že jeho tým v současné době pracuje na vývoji léků, které budou PDE4B specificky inhibovat.

V rámci série experimentů, jejichž výsledky v pátek zveřejnil časopis Neuropsychopharmacology, zkoumali vědci chování skupiny myší, u kterých byl již daný enzym blokován.

Během výzkumu vyšlo najevo, že tito hlodavci měli tendence se rychleji učit, jejich paměť byla dlouhodobější a disponovali lepší schopnosti řešení složitých problémů, než jak tomu je u normálních myší.

Geneticky modifikované myši si také hůře vybavovaly traumatické události, trpěly menší mírou úzkosti a na kočičí moč reagovaly menším strachem. To naznačuje, že inhibice PDE4B může mimo jiné zvyšovat míru riskantního chování.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starověký Egypt vydal další tajemství. Nový objev vyrazil archeologům dech

15.12.2018 15:39 Aktualizováno Egyptští archeologové objevili v oblasti Sakkára nedaleko Káhiry hrobku kněze starou více než 4400…

Internet zhoršuje mentální anorexii? Je to jinak. Čeští vědci vyvrátili…

15.12.2018 12:08 Proti vžitému přesvědčení, že internet prohlubuje problémy s poruchami příjmu potravy, se v nové…

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama