Revoluce v léčbě Alzheimera: Zachrání nás myši?

Geneticky modifikovaná super-inteligentní myš se může stát klíčem k léčbě závažných psychických poruch, jako je například Alzheimerova choroba, schizofrenie či posttraumatická stresová porucha. S novým zjištěním přichází skupina britsko-kanadských vědců.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Výzkumníci v průběhu studie zjistili, že pozměnění jediného genu, tak aby blokoval enzym fosfodiesterázy-4B (PDE4B), jenž se nachází v mnoha orgánech včetně mozku, učinilo myši inteligentnější, a zároveň méně bojácné.

O výsledcích výzkumu, které mohou významně napomoci léčbě závažných psychických onemocnění, informuje britská agentura Reuters.

"Naše práce na myších identifikovala fosfodiesterázy-4B jako potenciální slibný cíl pro novou léčbu." Uvedl jeden z hlavních účastníků výzkumu Steve Clapcote z univerzity v Leedsu. Dále řekl, že jeho tým v současné době pracuje na vývoji léků, které budou PDE4B specificky inhibovat.

V rámci série experimentů, jejichž výsledky v pátek zveřejnil časopis Neuropsychopharmacology, zkoumali vědci chování skupiny myší, u kterých byl již daný enzym blokován.

Během výzkumu vyšlo najevo, že tito hlodavci měli tendence se rychleji učit, jejich paměť byla dlouhodobější a disponovali lepší schopnosti řešení složitých problémů, než jak tomu je u normálních myší.

Geneticky modifikované myši si také hůře vybavovaly traumatické události, trpěly menší mírou úzkosti a na kočičí moč reagovaly menším strachem. To naznačuje, že inhibice PDE4B může mimo jiné zvyšovat míru riskantního chování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roušky nás odnaučily dotýkat se pořád tváře, prokázala studie

05.08.2020 09:47 Čínská studie ukazuje, že povinné nošení roušek pomáhá v tom, abychom si nesahali rukama na tvář:…

Koronavirus může zásadně ovlivnit další vývoj planety, soudí vědci

04.08.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirus je velkým globálním otřesem, který převrátil naše životy vzhůru nohama,…

Vyvracíme dezinformace: Covid není obyčejná chřipka, mají k sobě hodně…

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Wu-chanská rýma, čínská chřipka, či nemoc, o které ani nevíte, že ji máte. Nejen těmito názvy se v…

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama