Revoluce v léčbě Alzheimera: Zachrání nás myši?

Geneticky modifikovaná super-inteligentní myš se může stát klíčem k léčbě závažných psychických poruch, jako je například Alzheimerova choroba, schizofrenie či posttraumatická stresová porucha. S novým zjištěním přichází skupina britsko-kanadských vědců.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Výzkumníci v průběhu studie zjistili, že pozměnění jediného genu, tak aby blokoval enzym fosfodiesterázy-4B (PDE4B), jenž se nachází v mnoha orgánech včetně mozku, učinilo myši inteligentnější, a zároveň méně bojácné.

O výsledcích výzkumu, které mohou významně napomoci léčbě závažných psychických onemocnění, informuje britská agentura Reuters.

"Naše práce na myších identifikovala fosfodiesterázy-4B jako potenciální slibný cíl pro novou léčbu." Uvedl jeden z hlavních účastníků výzkumu Steve Clapcote z univerzity v Leedsu. Dále řekl, že jeho tým v současné době pracuje na vývoji léků, které budou PDE4B specificky inhibovat.

V rámci série experimentů, jejichž výsledky v pátek zveřejnil časopis Neuropsychopharmacology, zkoumali vědci chování skupiny myší, u kterých byl již daný enzym blokován.

Během výzkumu vyšlo najevo, že tito hlodavci měli tendence se rychleji učit, jejich paměť byla dlouhodobější a disponovali lepší schopnosti řešení složitých problémů, než jak tomu je u normálních myší.

Geneticky modifikované myši si také hůře vybavovaly traumatické události, trpěly menší mírou úzkosti a na kočičí moč reagovaly menším strachem. To naznačuje, že inhibice PDE4B může mimo jiné zvyšovat míru riskantního chování.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Byl to závod, Západ byl frustrovaný. Astronom Dušek pro EZ promluvil o…

19.07.2019 11:59 Aktualizováno Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné…

Opravdu velký krok pro lidstvo? Čeští experti hodnotí přínos mise Apollo

19.07.2019 09:15 Přistání Američanů na Měsíci v roce 1969 bylo úspěchem, který sice neměl přímě využití, ale…

Lidstvo na Měsíci: Astronauti neměli životní pojistku, rodinu měli…

18.07.2019 16:24 Před padesáti lety lidé poprvé vstoupili na měsíční povrch. Astronauté Neil Armstrong a Buzz Aldrin…

50 let od přistání na Měsíci: Původně Zemi obíhaly Měsíce dva. Kam se…

18.07.2019 10:11 Při pohledu na noční oblohu považujeme za samozřejmé, že na ní spatříme měsíc. Původně ale naši…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama