Škodlivé mléko? Mýty, kterým se nevyplatí věřit

Je mléko zdravé? Nejen rodiče si tuto otázku opakovaně pokládají. Tuto nejistotu vyvolává řada chybných představ o mléku a existence mnoha alternativních produktů. I pokud nepatříte k zastáncům pití mléka, můžete číst v klidu dál. Následující text nemusí změnit váš názor, ale může vám pomoci stát se informovaným spotřebitelem.

Mléko, ilustrační fotografie

1. mýtus: Lidské tělo nedokáže kravské mléko zpracovat 

Pití kravského mléka provází lidskou civilizaci již přes 7500 let. Většina z nás dokáže produkovat enzym laktázu, jenž pomáhá trávit v mléku se vyskytující disacharaid laktózu. Někteří lidé mají s trávením laktózy problémy a je pro ně tedy vhodné jen bezlaktózové mléko. Jeho výroba probíhá ošetřením mléka enzymem laktázou, což značně sníží hladinu laktózy v tomto nápoji. Jak uvádí Jill Castleová na stránkách jillcastle.com, všechny ostatní látky, tj. bílkoviny, minerály, tuk a vitamíny, v mléce zůstávají. 

2. mýtus: Mléko obsahuje hormony 

Hormony se přirozeně vyskytují v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu, mléko nevyjímaje. Bovinní růstový hormon je peptidový hormon, který se v těle krav přirozeně vyskytuje a pomáhá jim produkovat mléko. Tento hormon lze ve velmi malém množství nalézt také v mléce a při požití je zpracováván ve střevech jako každý jiný zdroj bílkovin. Bovinní růstový hormon se při průchodu kyselým prostředím zažívacího traktu rozpadá a u člověka tak nevykonává žádnou hormonální aktivitu.   

3. mýtus: Nezpracované mléko je zdravější 

Konzumace nezpracovaného mléka zvyšuje riziko infekce a vážného onemocnění. Obecně platí, že více náchylné k podobným potížím jsou děti do pěti či šesti let věku, které ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém. Veškeré mléko určené k přímé spotřebě by tak mělo být pasterizováno. Při procesu pasterizace dochází k zneškodnění škodlivých bakterií bez ovlivnění chuti či složení mléka.

4. mýtus: Mléko je plné antibiotik

V obchodech se prodává pouze mléko bez antibiotik. Podobně jako lidé i krávy mohou onemocnět a k jejich léčbě jsou vyžívána i antibiotika. Přísné vládní normy zakazují distribuci a prodej mléka s obsahem antibiotik. Mléko je testováno jak u producentů, tak u zpracovatelů. Pokaždé, když dojde k pozitivnímu testování na přítomnost antibiotik, mléko je vyřazeno a k zákazníkům se tak nedostane.  

5. mýtus: Mléko obsahuje příliš mnoho cukru

Řada lidí zaměňuje přírodní mléčný cukr za ten běžný konzumní. Mléko obsahuje přirozeně se vyskytující disacharid laktózu. Čokoláda a další produkty často obsahují přidaný sacharid zvaný sacharóza, což je prostý stolní cukr. Na obale lze pak ve složení nalézt položku cukr, jež je ale kombinací jak laktózy, tak sacharózy. Sklenice mléka obsahuje asi 12 gramů laktózy, zatímco mléko s příchutí čokolády může vedle laktózy obsahovat 8-12 gramů sacharózy navíc.  

6. mýtus: Mléko s příchutí čokolády je nezdravé

Mléčný čokoládový nápoj obsahuje devět důležitých látek, které se nacházejí i v obyčejném mléku. Rozdílem je pochopitelně větší obsah sacharidů, tj. přidaného cukru alias sacharózy, a tím i více kalorií. Může to být zdravý doplněk stravy, pokud je konzumován s mírou. Příliš mnoho cukru totiž zdraví neprospívá. Mléko s čokoládovou příchutí se ukázalo být účinným prostředkem pro regeneraci po intenzivních sportovních výkonech. Tato směs bílkovin a sacharidů napomáhá svalům zotavit se.  

7. mýtus: Vápník a vitamín D lze najít i v jiných potravinách 

Tento mýtus je do určitě míry pravdivý. Ano, mléko není životně důležité, ale při pohledu na širokou škálu potravin s obsahem vápníku a vitamínu D vypadá jedna sklenice mléka téměř zázračně. Existuje mnoho způsobů, jak získat vápník, ale s vitamínem D je to složitější. Mnoho alternativních nápojů obsahuje oboje, ale oproti mléku jim chybí bílkoviny a další výživné látky. Mléko je pro lidské tělo důležitým zdrojem bílkovin, vápníku, vitamínu D a dalších výživných látek ve formě chutného a na přípravu nenáročného nápoje.   

8. mýtus: Mléko způsobuje dřívější nástup puberty

V dnešní době se především dívky dostávají do období puberty dříve než v minulosti. Průměrný věk počátku puberty je u nich 12,5 roku, ale může také přijít až o pět let dříve. Příčiny této změny nejsou zcela objasněné, ale pravděpodobně jde o kombinaci několika faktorů, jako je dostatek potravin, etnický původ a rozšiřování nadváhy u dětí. Bovinní růstový hormon v kravské mléce je dojnicím někdy uměle podáván v potravě za účelem zvýšení produkce mléka. Trávení člověka ovšem jakoukoliv biologickou aktivitu tohoto hormonu vyřadí, a proto je téměř vyloučeno, že by mělo, byť sebemenší, vliv na dřívější nástup puberty u dětí. 

Je tedy mléko zdravé?

„Myslím si, že ano. Ať už je to mléko s čokoládovou příchutí nebo to bezlaktózové, mléko je každodenní součástí jídelníčku mé rodiny. Jako profesionálka navíc věřím, že je to jedna z nejjednodušších a nejpraktičtějších cest, jakou se k dětem mohou dostat důležité výživné látky,“ píše na svých stránkách odbornice na výživu Jill Castleová.

V Česku už bylo odhaleno celkem pět případů opičích neštovic

26.05.2022 14:38 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět.…

Benzinky opět výrazně zdražily, úlevám od státu navzdory

26.05.2022 07:54 Benzin v Česku dál výrazně zdražuje, naopak nafta v uplynulém týdnu opět zlevnila. Zhruba po třech…

Počasí: O víkendu se ochladí, hrozí déšť i mrazíky

26.05.2022 06:30 O nadcházejícím víkendu se v Česku ochladí. Teploty během dne klesnou až ke 14 stupňům, v noci…

Putin na Ukrajině nevyhraje a nesmí diktovat podmínky příměří, řekl…

26.05.2022 12:38 Ruský prezident Vladimir Putin válku na Ukrajině nevyhraje. O míru však začne vyjednávat teprve, až…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Studie: Dlouhý covid nehrozí jen těm, kdo byli při nákaze vážně nemocní

23.05.2022 11:28 Dlouhotrvající zdravotní komplikace v návaznosti na covid-19 zdaleka nehrozí jen těm, kdo byli při…

Delfíni si léčí infekce o korály, přátele poznají podle moči, zjistili…

22.05.2022 17:20 Delfíni se v Rudém moři u egyptského pobřeží staví do řady, aby se jeden za druhým otřeli o korály.…

Astronomové zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A* v…

12.05.2022 17:16 Astronomové dnes zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru…

Vědci objevili překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit…

03.05.2022 08:57 Překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování,…

Sledování odpadních vod umožňuje předvídat výskyt covidu

26.04.2022 09:40 Výzkumná organizace NEXARS vyvinula spolu s automobilkou Škoda Auto novou metodu sledování výskytu…

Vědci prozkoumali nádory 12.000 pacientů, odhalili nové stopy o příčinách…

22.04.2022 14:57 Britští vědci analyzovali kompletní genetickou výbavu nádorů více než 12.000 pacientů. Tvrdí, že se…

Související:

Právě se děje

reklama