Jak zareaguje vaše tělo, když budete rok jist pouze brambory? Muž to vyzkoušel a odborníci jsou zděšeni

Brambory nejsou považovány právě za dietní jídlo – už jen proto, že obsahují spoustu sacharidů. Přesto existují bramborové diety, při kterých lidé dokáží poměrně výrazně zhubnout. Jednu takovou si vyzkoušel i Australan Andrew Flinders Taylor, který podle svých slov jedl celý rok jen brambory a zhubl více než 50 kilogramů. Ale co na takovou stravu říkají odborníci?

Brambory

Taylor tvrdí, celý rok jedl pouze brambory a že dokázal radikálně zhubnout. Taylor si tento jídelníček naordinoval poté, co požádal o radu svého lékaře a dietologa. Celý rok 2016 pak nejedl nic jiného. A výsledky se průběžně chlubil na internetu.

Podle některých odborníků ale tento muž doslova hazardoval se zdravím. Odbornice na výživu a poruchy příjmu potravy Rhiannon Lambertová pro server The Independent popisuje, v čem tkví problémem rakové diety. Brambory obsahují spoustu vlákniny, vysvětluje Lambertová. Upozorňuje však, že nedostatek dalších živin v stravě složené pouze z brambor může být velmi škodlivý.

„Byla bych velmi znepokojena, kdyby se někdo pustil do velmi restriktivního režimu, jako je tento, většinou kvůli výživě, která by vám chyběla. Pokud nejíte nic jiného než brambory, chybí vám ostatní makro živiny ve vaší stravě; chybí vám mastné kyseliny, omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Budete trpět nedostatkem bílkovin a základních živin, které vaše tělo potřebuje pro opravu buněk, různé druhy energie nebo kognitivní funkce. Má to drastický dopad,“ upozorňuje.

Přestože člověk může tuto dietu přežít, což dokazuje i Taylorův případ, Lambertová říká, že zdraví lidí se zhorší v jiných oblastech, zejména ve střevech. „Přestože brambory obsahují spoustu vlákniny a vitamínu C a jsou v nich také antioxidanty, neobsahují různé množství další výživy, která je nutná pro správné fungování těla,“ popisuje expertka.

Lambertová také varovala před těmito drastickými diety a dietami obecně. „Nejsem fanouškem diet. Diety jsou krátkodobé, rychlé řešení a nejsou udržitelné a mohou poškodit vztah osoby k jídlu," myslí si. Omezení stravy pouze na jediné jídlo podle ní může také poškodit vaše chuťové buňky, což znamená, že pokud se vrátíte k běžné stravě, můžete mít problémy. Dodává také, že velice záleží na odrůdě brambor, protože některé jsou vhodnější k hubnutí, zatímco jiné pomáhají udržet hladinu cukru v krvi.

Taylor také uvedl, že jeho výživa pouze z brambor mu snížila hladinu cholesterolu i krevní tlak, ale Lambertová tvrdí, že to přímo nesouvisí s bramborami. „Pravděpodobně měl vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, a když nastoupil na dietu a ztratil váhu - samozřejmě to kleslo. Není to přímý výsledek brambor, je to důsledek energetického poklesu jídla,“ vysvětluje. Podle ní by to fungovalo stejně s hrachem nebo třeba jablky.

Uvádí také, že taková strava je problematická z hlediska nedostatku vápníku – ani všechny náhrady podle ní nejsou tak dobré, jako když je vápník přirozeně přítomný v jídle. „Žádné doplňky nikdy nenahrazují skutečné jídlo. Zatímco díky nim můžete dostat malou pomocnou ruku, existují četné studie, které říkají, že to jednoduše nestačí a že se nemůžete spoléhat na doplňky vápníku,“ varuje s tím, že takové doplňky jsou často velmi drahé.

Bramborová strava jako taková je vhodná pouze pro určitý typ těla. „Určitě není vhodná pro diabetiky, stejně jako jakákoliv jiná strava, která zahrnuje spoustu uvolňování inzulínu. Ale opravdu bych neradila vůbec nikomu, aby to zkoušel. Zkoušet jakoukoli drastickou stravu, jako je tato, není dobrý nápad. Může to být nebezpečné, může poškodit vaše zdraví a může mít špatný vliv na vaši mentalitu spojenou s jídlem. Opravdu nemohu říci nic pozitivního, kromě toho, že brambory jsou výživné potraviny,“ dodala expertka.

ON-LINE 85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Benzin během týdne výrazně zdražil

19.05.2022 08:18 Cena benzinu v České republice čtvrtý týden v řadě výrazně vzrostla. Natural 95 od minulé středy…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

USA hlásí jeden případ opičích neštovic

19.05.2022 21:45 V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Astronomové zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A* v…

12.05.2022 17:16 Astronomové dnes zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru…

Vědci objevili překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit…

03.05.2022 08:57 Překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování,…

Sledování odpadních vod umožňuje předvídat výskyt covidu

26.04.2022 09:40 Výzkumná organizace NEXARS vyvinula spolu s automobilkou Škoda Auto novou metodu sledování výskytu…

Vědci prozkoumali nádory 12.000 pacientů, odhalili nové stopy o příčinách…

22.04.2022 14:57 Britští vědci analyzovali kompletní genetickou výbavu nádorů více než 12.000 pacientů. Tvrdí, že se…

ESA kvůli válce zastavuje spolupráci s Roskosmosem v projektech na výzkum…

13.04.2022 18:27 Evropská kosmická agentura (ESA) se rozhodla kvůli ruské agresi na Ukrajině zastavit spolupráci s…

Související:

Právě se děje

reklama