Brno je centrem kryoelektronové mikroskopie, vzorky posílají vědci z celé Evropy

Brno - Nobelovu cenu za chemii ve středu získali tři vědci za kryoelektronovou mikroskopii. Tato metoda není v Česku neznámá, používá se a dále rozvíjí v brněnských vědeckých pracovištích a firmách.

Přidejte svůj názor

Vědci
doporučujeme

Přístroje mají k dispozici vědci v institutu CEITEC, vlastní modely vyrábí brněnské centrum podniku Thermo Fisher Scientific. Shodou okolností firma nedávno představila na konferenci v St. Louis ve Spojených státech nový model.

Elektronové přístroje mají vyšší rozlišení než mikroskopy využívající světlo. V živých vědách ale byly dosud jen omezeně použitelné. Vakuum v přístroji, nutné pro průchod fokusovaného elektronového paprsku, v případě živých vzorků obrazně řečeno udělá z kuličky hroznového vína rozinku. Biologické vzorky se navíc mohou při delší expozici "uvařit". Ztratí tak původní strukturu a vlastnosti.

Kryoelektronová metoda umožňuje vzorky v roztoku velmi rychle zmrazit na teplotu kapalného dusíku kolem minus 200 stupňů Celsia. "Voda v roztoku i vzorku nestačí vytvořit krystaly, a tak je biologický vzorek zachován v amorfním ledu, který připomíná svými vlastnostmi sklo. Biologické struktury jsou zachovány blízko svému přirozenému stavu a lze tak přesněji určit jejich strukturu a funkci v živých organismech," popsal Daniel Němeček, aplikační inženýr Thermo Fisher Scientific. Nedávné technologické pokroky umožnily dosáhnout atomového rozlišení.

V brněnském centru Thermo Fisher Scientific se aktuálně vyrábí model Talos Arctica a nově Glacios, první kryoelektronový mikroskop vyvinutý v brněnském týmu.

V brněnském institutu CEITEC sídlí vědecké pracoviště vybavené kryoelektronovými přístroji, které kromě vlastního výzkumu zpracovává také vzorky zaslané vědci z jiných částí Evropy. "Jsme nejlépe vybavené pracoviště pro kryoelektronovou mikroskopii v České republice a myslím, že i ve střední Evropě," řekl ve středu ČTK zástupce ředitele CEITEC Karel Říha.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V 80. letech vytvořili Sověti skutečné zařízení ke "zničení světa“. Rusové…

16.09.2019 19:01 Kdo viděl doktora Strangelove, určitě rozumí obecnému nápadu „zbraně soudného dne,“ jinýmy slovy -…

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

15.09.2019 11:05 Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a…

Do Sluneční soustavy přiletěl návštěvník z cizího planetárního systému

14.09.2019 12:38 Sluneční soustava, jejíž součástí je i planeta Země, má zřejmě dalšího návštěvníka z cizího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama