Spojené státy chtěly ve vesmíru postavit jadernou základnu. Proč měly v plánu na Měsíci odpálit atomovou zbraň?

Spojené státy plánovaly odpálit na povrchu Měsíce atomovou bombu. Jaderný výbuch na jediné přirozené družici naší planety měl být především demonstrací síly v době studené války. Informuje o tom server The Telegraph.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Nukleární výbuch
doporučujeme

Tajný projekt se skrýval pod názvy "Studie měsíčních výzkumných letů" či "Projekt A119". Americké vojenské elity doufaly, že Sovětský svaz bude ohromen, výbuch by totiž pravděpodobně byl viditelný ze Země.

Z dokumentů, které získala televizní stanice CNN, vyplývá, že projekt se zrodil v roce 1958, v době studené války, kdy vrcholily závody v jaderném zbrojení. 

Odpálení atomové bomby mělo povzbudit americký vesmírný program v době, kdy Spojené státy pouze s údivem sledovaly úspěchy sovětského kosmického úsilí. Obdobné úvahy začaly vznikat v reakci na šokující vypuštění první umělé družice "Sputnik" v roce 1957, dodává fyzik Leonar Reiffel, který se na projektu podílel.

Explozi měla zajistit klasická atomová nálož, vodíková bomba byla pro tehdejší raketové nosiče příliš těžká. Detonace měla také vyzkoušet, jestli jsou jaderné zbraně použitelné i ve vesmíru.

Hovořilo se také o tom, že by se na Měsíci vybudovala vojenská základna vybavená jadernými zbraněmi. Ta měla sloužit pro případ, že by tu pozemskou Sovětský svaz Americe zničil.

Vojáci však projekt v roce 1959 ukončili, jelikož se obávali možného dopadu na Zemi v případě, kdy by mise selhala. Spojené státy se následně zaměřily na civilní vesmírný program. V polovině 60. let se jim podařilo náskok Sovětského svazu v této oblasti dohnat, vítězství ve vesmírných závodech pak zpečetilo přistání pilotované mise Apollo11 na Měsíci v roce 1969.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní objev v Česku: Jeskyňáři našli kostru medvíděte, je stovky let…

06.12.2019 09:46 Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři.…

Jaké dopady na mozek má pobyt v Antarktidě? Vědci se nestačí divit

05.12.2019 12:15 Dlouhodobý pobyt v extrémním prostředí Antarktidy pravděpodobně škodí mozku. V aktuálním vydání…

Zemi těsně mine asteroid velký jako pyramidy

04.12.2019 22:26 Aktualizováno Zemi v těsné blízkosti mine téměř dvousetmetrový asteroid. NASA jej pozoruje od minulého týdne,…

V Praze bude vystavena originální technika z vesmírných letů Apollo

03.12.2019 19:06 Historií pilotovaných kosmických letů provede návštěvníky výstava Cosmos Discovery, která 27.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama