Jak zakončit lidskou potřebu? Výjimkou nebyly zbytky kukuřičných klasů ani časopisy. Bratři Scottovi zbohatli na toaletní papíře

Již od pradávna lidé hledali šikovný způsob, jak čistotně zakončit vykonání potřeby. Naši předci obvykle vzali do ruky to, co bylo při ruce, např. listy, mech, mušle, ovčí vlnu, seno, sníh, vřetena kukuřičných klasů a později i stránky novin a knih. Starověcí Řekové používali jíl a kamení, zatímco Římané upřednostňovali houby a slanou vodu. Koho nakonec napadlo vytvořit komerční produkt určený pouze k utírání části lidského pozadí?

Toaletní papír

První výrobek určený k tomuto účelu představovaly plátky manilského konopí napuštěné výtažkem z aloe vera. S touto novinkou přišel v roce 1857 newyorský podnikatel Joseph Gayetty, který ji propagoval jako prevenci proti hemeroidům. Gayetty byl velmi hrdý na svůj produkt a každý plátek měl na sobě vyražené jeho jméno. Podnikatelský úspěch se ale nedostavil. Tehdejší Američané si totiž zvykli používat stránky z katalogu Sears Roebuck, jenž dostávali do schránky zdarma, a neviděli proto v nákupu Gayettova vynálezu žádný smysl.

Jak uvádí Linda McRobbieová ve svém článku pro internetové stránky mentalfloss.com, změna přišla až v roce 1890. Dva bratři, Clarence a Edward Scottovi, tehdy zpopularizovali koncept toaletního papíru na rolce. Papírny Scott se díky němu staly mnohem úspěšnějšími než Gayetty, protože k jeho prodeji využívaly hotely a lékárny. Trvalo to ale ještě řadu let, než nákup toaletního papíru přestal být společenským tabu. Bratři Scottovi se proto až do roku 1902 zdráhali otevřeně přihlásit se ke svému průlomovému výrobku.

„Nikdo ho nechtěl nazývat jeho jménem,“ řekl Dave Praeger, autor knihy Poop Culture: How America Is Shaped by Its Grossest National Product. „Bylo to takové tabu, že se o tomto výrobku vůbec nemluvilo.“ Roku 1930 přišla německá společnost Hakle s chytrým marketingovým tahem: „Žádejte Hakle a nebudete muset říkat toaletní papír.“  

Technologický pokrok pomohl rozšíření

S postupem času se oblíbenost a povědomí o toaletním papíře rozšiřovaly. Dokud se ale neobjevila technologicky nová sanitární řešení, přijetí výrobku všemi vrstvami obyvatelstva nenastalo.

Na konci 19. století se stále více domů začalo stavět se splachovacím záchodem, jenž byl připojen na vnitřní odpadní potrubí. Lidé začali vyhledávat produkt, který by se po spláchnutí dostal jednoduše pryč, což se u mechu a vřeten kukuřičných klasů nestávalo. Reklamy na toaletní papír tak doplňovala nejen doporučení lékárníků, ale i instalatérů.  

Počátkem 20. století byl toaletní papír stále propagován především jako léčivo. Hoberg Paper Company se v roce 1928 pokusila jít jinou cestou. Společnost představila značku Charmin a doplnila ji pohlednou ženskou postavou. Genialita kampaně spočívala v zobrazení produktu ve spojení s měkkostí a ženskostí, přičemž se vyhnula poukazování na skutečný účel toaletního papíru. Značka Charmin se stala neskutečně úspěšnou a pomohla společnosti přežít velkou hospodářskou krizi ve 30. letech 20. století. Ženské postavy nahradily o několik desetiletí později děti a medvídci, jež na baleních s toaletním papírem můžeme vidět dodnes.    

Budoucnost toaletního papíru

Byznys s toaletní papírem se ve 21. století rozšiřuje především do rozvojových zemí. Od roku 2004 se zisky s tímto obchodním artiklem v Brazílii více než zdvojnásobily. Radikální vzestup prodeje pravděpodobně souvisí s demografickými změnami, pozitivním smýšlením o budoucnosti a růstem příjmů.

„Úroveň globalizace můžeme měřit podle rozšíření západních hygienických návyků,“ uvedl Praeger. Když si lidé s průměrnou mzdou v nějaké zemi mohou dovolit toaletní papír, znamená to, že určitá úroveň bohatství a konzumní způsob života již dorazily. Lidé tak mají každý měsíc nejen nějaké peníze navíc, ale také se dostávají do sféry vlivu západního marketingu.

Během posledních několika let došlo ke zvyšování ceny surovin nezbytných k výrobě toaletního papíru, rostly náklady na energii, a dokonce i voda se stala vzácnější. Papírny tak budou možná pokračovat ve zvyšování cen. Stane se toaletní papír jednou luxusním zbožím a je možné bez něj žít?  

Pravdou je, že lidstvo bez něj dokázalo vydržet velmi dlouhou dobu. Dokonce i v současnosti nepatří toaletní papír k nezbytné výbavě každé domácnosti. Například v Japonsku se stává stále oblíbenější záchod, který jeho obvyklé funkce doplňuje o bidet a fén. Na mnoha místech na světě se po vykonání potřeby nadále používá pouze voda. Konec toaletního papíru je ale přesto velmi nepravděpodobný. Koneckonců, marketingová mašinérie zůstává všemocná.

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 20:36 Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči, z Průhonic zamířil na jižní…

16.05.2022 15:28 Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Severní Korea má zřejmě více než milion případů koronaviru

16.05.2022 15:05 Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy koronavirem, ačkoli…

Astronomové zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A* v…

12.05.2022 17:16 Astronomové dnes zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru…

Vědci objevili překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit…

03.05.2022 08:57 Překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování,…

Sledování odpadních vod umožňuje předvídat výskyt covidu

26.04.2022 09:40 Výzkumná organizace NEXARS vyvinula spolu s automobilkou Škoda Auto novou metodu sledování výskytu…

Vědci prozkoumali nádory 12.000 pacientů, odhalili nové stopy o příčinách…

22.04.2022 14:57 Britští vědci analyzovali kompletní genetickou výbavu nádorů více než 12.000 pacientů. Tvrdí, že se…

ESA kvůli válce zastavuje spolupráci s Roskosmosem v projektech na výzkum…

13.04.2022 18:27 Evropská kosmická agentura (ESA) se rozhodla kvůli ruské agresi na Ukrajině zastavit spolupráci s…

Ovládneme stárnutí? Vědci omladili kožní buňky 53leté ženy do podoby…

08.04.2022 11:33 Vědcům z Cambridgeské univerzity se podařilo omladit kožní buňky 53leté ženy do podoby, jakou mají…

Vědci objevili místo, kde byl pohřben Kryštof Kolumbus

08.04.2022 08:05 Španělským badatelům se podařilo objevit přesné místo, kde byl poprvé pohřben známý mořeplavec…

Lidé, kteří prodělali covid-19, mají vyšší riziko krevní sraženiny a…

07.04.2022 17:50 Lidé, kteří prodělali nemoc covid-19, mají vyšší riziko výskytu krevních sraženin a plicní embolie…

Související:

Právě se děje

reklama