Je možné zachytit hlas mrtvých? Při poslechu fenoménu elektronického hlasu běhá mráz po zádech

Odhodlaný tým několika nadšenců vyráží za tmy na místo činu. Je to už mnoho let, kdy v tomto starobylém domě došlo k brutální masové vraždě. Při průzkumu zchátralé budovy pokládají obětem onoho hrůzného činu různé otázky. Celou dobu mají zapnutá speciální nahrávací zařízení, jež se snaží zachytit hlasy ze záhrobí. Během průzkumu nedojde k ničemu neobvyklému, ale den poté si členové týmu přehrávají pořízené materiály. Z toho, co uslyšeli, se někteří dodnes nemůžou vzpamatovat.

Ilustrační fotografie

Hledáte něco vzrušujícího, co by zpestřilo vaše pravidelná setkání s přáteli? Zkuste navázat kontakt s duchy ve vašem domě nebo na nějakém strašidelném místě. Fenomén elektronického hlasu patří k často se objevujícím a nejvíce šokujícím důkazům, které mohou vyšetřovatelé paranormálních jevů získat. Tento fenomén představují zvuky zaznamenané nahrávacími zařízeními, jež ale lidé během nahrávání neslyší. Tyto záznamy jsou většinou podivné a neidentifikovatelné, ale někdy jsou jasně slyšet hlasy. Otázkou zůstává, odkud tyto hlasy pocházejí.

Fenomén elektronického hlasu je již několik desetiletí základem vyšetřování paranormálních jevů. Jak uvádí Alejandro Rojas ve svém článku pro huffingtonpost.com, jako jeden z prvních lidí na světě se k tomuto fenoménu vyjádřil Thomas Edison. V rozhovoru pro časopis Scientific American řekl, že si není jistý, zda život po smrti pokračuje.  

„Je možné sestrojit přístroj, který bude natolik choulostivý, že dokáže zachytit pokusy osob v jiné formě existence či v jiných sférách o komunikaci s naší formou existence či v naší sféře. Samozřejmě pouze v případě, že jiné formy existence a jiné sféry vůbec existují. Takový přístroj by jim dal lepší možnost vyjádřit se než komunikační prostředky typu klepání na sůl a desky Ouija,“ domníval se Edison.

Hlasy duchů nebo jen přerušené rádiové vlny? 

Moderní způsob získávaní nahrávek hlasů ze záhrobí spočívá v návštěvě tajemného místa, na kterém začnete nahrávat zvuky. Řada nadšenců je schopna nahrávat dlouhé hodiny a tuto dobu prokládají průzkumem místa a kladením otázek. Pokud tuto činnost uskutečňuje skupina lidí, během následné analýzy audiozáznamů je k dispozici dostatek zajímavého materiálu. Americká televizní reality show Ghost Hunters nakonec ukazuje výsledky mnohadenní práce, při níž vyšetřovatelé opakovaně přezkoumávají hodiny záznamů. Tvrdá práce se ovšem může vyplatit.

Skeptici tvrdí, že fenomén elektronického hlasu není nic jiného než přerušovaný signál mobilních telefonů, rádiových vln, vysílaček a dalších elektronických zařízení. Lidé prý také někdy slyší věci, které v nahrávkách prostě nejsou. Možná slyší určité zvuky, jež pouze hlasy připomínají. Tento psychologický jev se nazývá pareidolie. Náhodné obrázky nebo zvuky jsou vnímány naopak jako něco určitého. Typickým příkladem tohoto jevu je video, na kterém někteří lidé uviděli obličej, jež ale ve skutečnosti byl pouhou hrou stínů.

Inu posuďte sami. Na následujícím videu si můžete poslechnout, jaké zvuky zaznamenal český Vyšetřovací tým paranormálních jevů, jenž se snažil navázat kontakt se zavražděnou Anežkou Hrůzovou:

Neméně úspěšní byli jejich američtí kolegové. Poslechněte si několik záznamů zveřejněných v průběhu Maury Show:

„Mnoho záznamů fenoménu elektronického hlasu, které vypadají jako paranormální, pravděpodobně představují okolnosti popsané skeptiky. Nahrávání fenoménu ale zůstává populární, protože některé záznamy nelze jednoduše vysvětlit. Nahrané zvuky někdy zcela nepochybně představují slova a občas i odpovědi na přímé otázky. Ani v těchto případech se nedá jednoznačné říct, že jsou to hlasy lidí, kteří zemřeli. Nejednoho člověka ale mohou znejistit, pokud se budeme ptát na jejich původ,“ napsal Rojas.

ON-LINE 85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Benzin během týdne výrazně zdražil

19.05.2022 08:18 Cena benzinu v České republice čtvrtý týden v řadě výrazně vzrostla. Natural 95 od minulé středy…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

USA hlásí jeden případ opičích neštovic

19.05.2022 21:45 V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Astronomové zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A* v…

12.05.2022 17:16 Astronomové dnes zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru…

Vědci objevili překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit…

03.05.2022 08:57 Překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování,…

Sledování odpadních vod umožňuje předvídat výskyt covidu

26.04.2022 09:40 Výzkumná organizace NEXARS vyvinula spolu s automobilkou Škoda Auto novou metodu sledování výskytu…

Vědci prozkoumali nádory 12.000 pacientů, odhalili nové stopy o příčinách…

22.04.2022 14:57 Britští vědci analyzovali kompletní genetickou výbavu nádorů více než 12.000 pacientů. Tvrdí, že se…

ESA kvůli válce zastavuje spolupráci s Roskosmosem v projektech na výzkum…

13.04.2022 18:27 Evropská kosmická agentura (ESA) se rozhodla kvůli ruské agresi na Ukrajině zastavit spolupráci s…

Související:

Právě se děje

reklama