Dosáhneme někdy nesmrtelnosti? Podle vědců si ji může každý koupit už dnes

Zajímá vás, co se stane s lidstvem po vaší smrti? Kdy dojde ropa, vypukne další válka nebo kdo bude prezidentem v roce 2100? Nebo se jen bojíte smrti a chcete se jí vyhnout? Za pouhých pár milionů korun si dnes můžete všechny tyto sny splnit, má to ale jeden háček. Nikdo zatím neví, jestli nesmrtelnost opravdu funguje. A zjistí se to až za několik desítek let.

Ilustrační foto

Pamatujete na scénu z filmu Demolition man, kde byli Sylvester Stallone a Wesley Snipes zmrazeni v nápravném zařízení a probudili se o desítky let později, ve světě, který byl pro oba nový a neznámý. Před desítkami let šlo opravdu pouze o science fiction, dnes je ale kryonika realitou, a po celém světě se nechávají zmrazit stovky bohatých lidí. V naději, že jednou obživnou.

Využití chladu na lidské tělo není žádnou novinkou. V ledových mrazácích se převážejí orgány k transplantaci, lidské tělo se v průběhu některých operací také chladí a je logické, že dalším krokem bude zmrazení člověka jako takového.

Existuje spousta nemocí, které dnes vyléčit nedokážeme, spolu s postupujícím vývojem v oblasti medicíny ale lze předpokládat, že na několik let či desítek let je budeme umět zcela vyléčit, a na tuto chvíli lidé podstupující kryoniku čekají. Stojí tedy nohama na zemi na místo toho, aby pili lektvary nesmrtelnosti, jednoduše čekají, až si bude moderní medicína umět poradit s chorobami, které mají.

Pro dosažení nesmrtelnosti je ale nejprve paradoxně potřeba zemřít. Je proto dobré si všechny náležitosti týkající se kryoniky zařídit dříve, pak je na to už trochu pozdě. Jakmile ale lékař konstatuje smrt pacienta, který má zájem o zmrazení těla, namísto lékařů nebo koronerů jej odváží vědci do vámi vybrané kryonické společnosti.

Už cestou je tělo pacienta uloženo k ledu a v laboratoři jej napustí kryoprotektivním roztokem. Poté je uloženo do speciální nádoby plné tekutého dusíku, kde je zmrazeno na teplotu blížící se -200 stupňům. Správně o tělech hovoříme jako o pacientech, nikoliv o zesnulých, kryonické společnosti totiž na své zákazníky stále pohlíží jako na pacienty a za mrtvé je nepovažují.

Jakmile je tělo uloženo k ledu, čeká se na správnou chvíli, kdy bude potřeba jej probudit. K tomu je zapotřebí splnit dvě podmínky. Musí být vynalezen lék nebo způsob, jak vyléčit nemoc, kterou pacient před smrtí trpěl, a zejména na kterou zemřel. Dále ale musí být zjištěno, jak pacienta vůbec probudit. To se totiž zatím nikomu nepovedlo a ani pokusy na zvířatech zatím nebyly úspěšné.

Kryoniku podstoupily po celém světě už stovky lidí, většinou bohatí, avšak ne natolik, aby se o tomto způsobu umírání masově vědělo. Pokud by byl do rakve z tekutého dusíku uložen například známý politik nebo herec, velmi brzy by se tento způsob dostal do podvědomí široké veřejnosti. To by ale kryonickým společnostem zřejmě nevadilo, už nyní mají stovky zájemců o zmrazení, kteří jen čekají na svou smrt.

Zřejmě nejznámější osobou, která kryoniku podstoupila, je americký baseballový hráč Ted Williams. V jeho případě ale došlo pouze ke zmrazení hlavy. Je to zkrátka levnější než celé tělo a cena se pohybuje kolem milionu korun. Pokud byste se chtěli nechat zmrazit celí, zaplatíte necelých pět milionů, a samozřejmě předem, tedy ještě dříve, než zemřete.

Možnost zmrazení v tewarech, obřích nádobách plných dusíku, poskytuje několik zahraničních firem. Ve Spojených státech působí Alcor a Cryonics Institute, v Rusku Kryorus, v Evropě například EUCrio, Lifext a další. Všechny mají jedno společné - slibují nekonečné život, avšak zaručit jej nedokáží.

Lidé hlásící se ke kryonice nemají co ztratit. Zemřou tak jako tak a pokud mají dost peněz, může to pro ně být způsob, kterým se jim jednou povede vstát z mrtvých. Odpůrci této metody ale tvrdí, že mrtvé a zmrazené lidské tělo už zkrátka není možné oživit, natož vyléčit. Jiní se bojí, co by bylo, kdyby se to skutečně povedlo.

ON-LINE 85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Benzin během týdne výrazně zdražil

19.05.2022 08:18 Cena benzinu v České republice čtvrtý týden v řadě výrazně vzrostla. Natural 95 od minulé středy…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

USA hlásí jeden případ opičích neštovic

19.05.2022 21:45 V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Astronomové zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A* v…

12.05.2022 17:16 Astronomové dnes zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru…

Vědci objevili překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit…

03.05.2022 08:57 Překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování,…

Sledování odpadních vod umožňuje předvídat výskyt covidu

26.04.2022 09:40 Výzkumná organizace NEXARS vyvinula spolu s automobilkou Škoda Auto novou metodu sledování výskytu…

Vědci prozkoumali nádory 12.000 pacientů, odhalili nové stopy o příčinách…

22.04.2022 14:57 Britští vědci analyzovali kompletní genetickou výbavu nádorů více než 12.000 pacientů. Tvrdí, že se…

ESA kvůli válce zastavuje spolupráci s Roskosmosem v projektech na výzkum…

13.04.2022 18:27 Evropská kosmická agentura (ESA) se rozhodla kvůli ruské agresi na Ukrajině zastavit spolupráci s…

Související:

Právě se děje

reklama