Dostal se do Sluneční soustavy vetřelec? Okolo Země proletěl objekt záhadného původu

Astronomové zpozorovali velmi neobvyklý objekt, který ve velké rychlosti proletěl kolem naší planety. Jde zřejmě o první známý objekt pocházející z odlišné Sluneční soustavy, který se dostal do naší blízkosti, uvádí server The Independent.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Mezihvězdný objekt, zřejmě asteroid nebo kometa, vyvolal obrovské nadšení mezi vědci, kteří urputně pracují na shromažďování informací o tajemném tělesu dříve, než zmizí z dohledu. Podle expertů se objekt pohybuje na hyperbolické trajektorii, která naznačuje, že těleso pochází zvenčí naší Sluneční soustavy.

Mezinárodní středisko Minor Planet Center uvádí: „Pokud další pozorování potvrdí neobvyklý charakter této oběžné dráhy, může být tento objekt prvním jasným případem mezihvězdné komety." Tajemný objekt nazvaný A / 2017 U1 byl objeven dalekohledem Pan-STARRS 1 na univerzitě Haleakale na Havaji.

Rob Weryk z Institutu astronomie na Havajské univerzitě byl prvním, kdo pohyblivý objekt identifikoval. Srovnal své nálezy se snímky pořízenými teleskopem Evropské vesmírné agentury na Tenerife na Kanárských ostrovech, a dospěl k závěru, že objekt pochází odjinud z naší galaxie. 

Cizí vesmírné těleso má průměr menší než 400 metrů a je pravděpodobné, že pochází ze směru, kde leží souhvězdí Lyra. Kolem Země proletěl rychlostí 25,5 kilometrů za sekundu. Vědci již dlouho věří v existenci takových mezihvězdných objektů, protože předpokládají, že z planetárních systémů je při zrodu planet vypuštěno hodně materiálu. Toto je ale poprvé, co takový objekt skutečně našli.

Paul Chodas, ředitel střediska NASA pro studium pozemských objektů (CNEOS), uvedl: „Čekali jsme na to už desetiletí. Dlouho jsme předpokládali, že takové objekty existují - asteroidy nebo komety pohybující se mezi hvězdami, které občas proletí naší Sluneční soustavou - ale toto je první taková detekce. Zatím to všechno naznačuje, že to je mezihvězdný objekt.“

„Jedná se o nejmimořádnější oběžnou dráhu, jakou jsem kdy viděl," řekl David Farnocchia z laboratoře Jet Propulsion CNEOS v Pasadeně v Kalifornii. „Je to extrémně rychlý objekt a na takovém trajektorii, díky které můžeme s jistotou říci, že tento objekt je na cestě pryč ze Sluneční soustavy a že se už nevrátí." 

Malé těleso se blížilo ke Slunci 9. září, 14. října pak proletělo oběžnou dráhou Země ve vzdálenosti přibližně 24 milionů kilometrů - což je asi šedesátinásobek vzdálenosti Země od Měsíce. 

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová studie srovnala covid-19 s chřipkou. Výsledky jsou jednoznačné, tvrdí…

25.05.2020 22:04 Aktualizováno Američtí vědci zkoumali míru úmrtnosti u covid-19 a srovnali ji s chřipkou. Tvrdí, že podle…

Vědci objevili velmi zvláštní druh zvířete. Zřejmě je jediný na světě

25.05.2020 22:01 Aktualizováno Záběry pořízené kamerovým štábem, který měl pro BBC natočit sérii dokumentů o divočině, odhalily…

Virem SARS-CoV-2 se nakazí spíš dospělý než dítě, ukazují data

25.05.2020 15:55 Předběžná studie britských vědců, která má pomoci při debatě, zda znovu otevřít školy uvádí, že…

Olomoučtí vědci vyvinuli speciální nanokuličky, pomáhají odhalit covid-19

25.05.2020 14:03 Olomoučtí vědci vyvinuli miniaturní částice s magnetickým jádrem a tenkou křemennou slupkou na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy