Zdravé potraviny mohou tělu škodit? Pozor, po některých se tloustne

Velká část populace je posledních několik let doslova posedlá zdravým stravováním. Řada vyznavačů racionálního stravování si ovšem neuvědomuje, že některé potraviny sloužící k hubnutí mají přesně opačný efekt.

Přidejte svůj názor

Jeden malý trik vám pomůže udržet či snížit vši hmotnost
doporučujeme

Na to, že ne všechno, co je zdravé, nebo se tak alespoň tváří, je zároveň i dietní, upozorňuje renomovaná britská expertka na hubnutí a nutriční specialistka Shona Wilkinsonová.

A jakým jídlům bychom se tedy raději měli úplně vyhnout, nebo minimálně důkladně kontrolovat, kolik jich pozřeme? Přehled vás nejspíš překvapí!

1. Ovocné koktejly

Koktejly z rozmixovaného ovoce, takzvaná smoothie, jsou v poslední době velmi populární a v létě po nich sáhne skoro každý, kdo má příležitost.

Wilkinsonová ovšem před těmito hutnými nápoji varuje - na jednu stranu je sice fakt, že smoothie jsou až po okraj napěchovaná vitamíny, ale zároveň se ve sklenicích ukrývají obscénní množství cukru.

"A to vede k tomu, že do hodiny po konzumaci máte chuť na něco dalšího, v čem je hodně cukru. Pokud už si smoothie nemůžete odpustit, udělejte si ho ze zeleniny," radí nutriční specialistka.

2. Nízkotučné jogurty

Máte dojem, že když se na obalu jogurtu píše nula procent tuku, že po něm nemůžete přibrat? Omyl. Nízkotučné jogurty totiž často obsahují spoustu škrobu a cukru. Lépe uděláte, když si koupíte poctivý bílý jogurt a přihodíte do něj třeba slunečnicová semínka nebo pár borůvek.

3. Bezlepkové potraviny

Spousta lidí žije v přesvědčení, že bezlepkové potraviny jsou automaticky lepší a zdravější než běžné jídlo. To je ovšem pravda jen částečně. Proto si při nákupu důkladně prostudujte etiketu, abyste si domu neodnesli energetickou bombu.

4. Oříšky

Hodně zrádné jsou i různé druhy oříšků. Jsou dobré a zdravé, ale také velmi vydatné. "Jedna porce oříšků by jich měla obsahovat maximálně šest kusů. Ideální jsou vlašáky, obsahují totiž hodně Omega 3 kyselin," doporučuje Wilkinsonová.

5. Energetické tyčinky

Jak jejich název napovídá, energetické tyčinky slouží k tomu, aby nám rychle dobily baterky. K ničemu jinému. A energii tělu velmi často dodají díky tomu, že jsou nacpané cukry.

6. Polévky

Polévky jsou mezi dietáři a milovníky zdravého stravování oblíbené a některé diety si vystačí jen s nimi. Ale není polévka jako polévka - ty krémové nebo kupované hotové v pytlících a plechovkách jsou často přesolené a zároveň plné sacharidů.

Lepší proto je udělat si zdravou polévku vlastními silami - stačí hodit zeleninu do vývaru, přidat trochu koření, masa nebo ryb a je to.

7. Sushi

Tradiční japonská pochoutka je ve své podstatě samozřejmě zdravá, ale rýžové rolky s masem a chaluhou také mohou být jídlem, které vás zasytí jen nakrátko a brzy zažene zpět k lednici. Lépe uděláte, když se mu prostě vyhnete.

8. Sušené ovoce

Další velmi zrádná laskomina. Sušené ovoce sice zdraví neškodí, ale jen málokdo si uvědomuje, že sušené meruňky nebo švestky obsahují pětkrát až osmkrát víc kalorií a cukru než srovnatelné množství čerstvých plodů.

9. Tofu

Tofu jsou stálice hubnoucích a zdravě se stravujících lidí. Nízkokalorické ovšem zůstává jen při správné přípravě - pokud kostičky tofu osmažíte na oleji, lehoučká substance do sebe natáhne závratné množství tuku a je po dietě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U některých lidí je vyšší riziko demence i těžší formy covidu-19, zjistili…

26.05.2020 13:30 Výzkum ve Velké Británii naznačuje, že lidé s genetickou mutací genu ApoE e4, zodpovědného za…

Unikátní léčba leukémie: První dítě v ČR dostává geneticky upravené bílé…

26.05.2020 12:46 Ve Fakultní nemocnici v Motole se léčí první dítě s leukémií v ČR vlastními geneticky upravenými…

Vakcína proti covidu-19 bude nejdřív koncem roku, říká český vědec

26.05.2020 12:21 Očkování proti covidu-19 bude podle odhadů odborníků dostupné nejdříve na konci letošního roku,…

Nová studie srovnala covid-19 s chřipkou. Výsledky jsou jednoznačné, tvrdí…

25.05.2020 22:04 Aktualizováno Američtí vědci zkoumali míru úmrtnosti u covid-19 a srovnali ji s chřipkou. Tvrdí, že podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy