Upouštíte před partnerem větry? Podle vědců byste měli, prodloužíte mu život

V partnerských vztazích existují určitévýznamné milníky – první společná dovolené, společné bydlení nebo svatba. Pak jsou tu ale věci, o kterých se veřejně nemluví. To se většinou týká hygienických návyků nebo třeba prdění. Podle vědců je přitom prospěšné, když před sebou partneři navzájem vypouštějí plyny.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Plynová maska

Výzkum zveřejněný v časopise Medicinal Chemistry Communications zkoumal účinky plynného sirovodíku – tedy stejné látky, která vychází z nás. Vědci zjistili, že vystavení účinkům plynů může odvrátit poškození mitochondrií - příčinu mnoha zdravotních problémů.

„Sirovodík je dobře známý jako pronikavý a zapáchající plyn připomínající zkažená vejce a je přirozeně produkován v lidském těle. Ve skutečnosti muže být ve zdravotnictví jakýmsi hrdinou," říká výzkumník a lékař Mark Wood.

Překvapivě tedy může plyn obsažený v lidských větrech snížit riziko několika život ohrožujících nemocí včetně rakoviny, mrtvice a srdečních záchvatů. Podle výzkumníků bylo také prokázáno, že brání artritidě a demence ve stáří.

„Když jsou buňky stresovány onemocněním, čerpají enzymy, aby vytvořily malé množství sirovodíku. To udržuje mitochondrie v chodu a dovoluje buňkám žít. Pokud se tak nestane, buňky umírají a ztrácejí schopnost kontrolovat záněty. Využili jsme tento přirozený proces a vytvořili jsme směs AP39, která pomalu dodává velmi malé množství tohoto plynu specificky do mitochondrií," říká profesor Matt Whiteman.

Vytvoření nové sloučeniny může být podle vědců klíčem k nové léčbě, neboť zajistí, že tělo uchová a produkuje správné množství sirovodíku. Podle vědců výzkum ukázal, že pokud se aplikuje AP39 u kardiovaskulárních onemocnění, 80 procent mitochondrií v buňkách v srdci přežívá i ve vysoce destrukčních podmínkách.

Dřívější výsledky také ukazují, že AP39 může pomoci snížit vysoký krevní tlak a také dramaticky zlepšit šance na přežití po infarktu tím, že zpomalí srdeční tep. Tým nyní pracuje na testování sloučeniny u lidí.

Lidské větry jsou mixem různých plynů. Obsahuje kyslík, dusík, vodík, oxid uhličitý a methan. Jen jedno procento tvoří zapáchající složka. Tu vytváří sirovodík, který „voní“ jako zkažená vejce, ale také dimethylsulfid - ten zase připomíná vařené zelí - a methylmerkaptan připomínající shnilou zeleninu.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama