Hrátky přírody? Žena porodila dvojčata, je ale biologickou matkou jen jednoho z nich

Američtí lékaři informují o případu, který se rozhodně nestává každý den. Náhradní matka pocházející z Kalifornie porodila dvě děti a předpokládala, že to jsou dvojčata. Nicméně byla ohromena, když zjistila, že jedno z dětí je její vlastní – tedy že je jeho biologickou matkou. Zvláštní genetické náhody si v prvním momentu nikdo nevšiml, což vedlo k tomu, že obě děti byly dány rodičům, kteří využili služby této náhradní matky. Jessica Allenová ale nakonec po dlouhých měsících dostala své dítě zpět.

Přidejte svůj názor

těhotenství

Dá se říci, že nastalá situace byl šok pro všechny zúčastněné. Jak se to vlastně mohlo stát? Je to všechno díky procesu známému jako „superfetace".

Existují  dva typy náhradního mateřství. Při „tradičním náhradním mateřství" je žena uměle inseminována spermiemi otce. Žena pak nosí dítě a porodí ho. Je tedy jeho biologická matka, ale dá dítě manželské dvojici, která jej přijmr za vlastní.

V tomto případě ale žena byla „gestační náhradní matka". To znamená, že bylo jiné ženě odebráno vajíčko a jejímu partnerovi spermie. Oplodněné vajíčko pak bylo vloženo do náhradní matky, která dítě porodí. V takovém případě nemá náhradní matka genetickou vazbu na dítě, protože nebylo použito její vajíčko. Není tedy biologická matka.

Jak uvádí BBC World Service, zdá se, že Allenová ovulovala, když byla již těhotná díky umělému oplodnění, což je neuvěřitelně vzácný jev. Jedno oplodněné vajíčko tedy pocházelo od zamýšlené matky, zatímco druhé bylo Allenové. A toto druhé vajíčko bylo krátce po implantaci toho prvního oplodněno přirozenou cestou.

Když doktoři zjistili, že děti jsou dvě, předpokládali, že to bylo jedno embryo, které se rozdělilo na dvě, a chyba zůstala bez povšimnutí až do konce těhotenství.

Superfetace je vznik embrya po oplodnění vajíčka za situace, kdy už je v děloze přítomné embryo z jiného menstruačního cyklu. Nastane obvykle po delším období (dni, týdnu) od prvního oplodnění. Může k ní dojít v případě zdvojené dělohy či v případech neočekávané ovulace. U lidí je superfetace extrémně vzácná.

Protože Allenová i druhá matka pochybovaly o totožnosti jednoho z dětí, byl nařízen test DNA. Výsledky ukázaly, že Allenová je genetická matka jednoho z novorozenců. Legálně však rodičem nebyla a tak trvalo 10 měsíců, než svého syna dostala zpět.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama