Hrátky přírody? Žena porodila dvojčata, je ale biologickou matkou jen jednoho z nich

Američtí lékaři informují o případu, který se rozhodně nestává každý den. Náhradní matka pocházející z Kalifornie porodila dvě děti a předpokládala, že to jsou dvojčata. Nicméně byla ohromena, když zjistila, že jedno z dětí je její vlastní – tedy že je jeho biologickou matkou. Zvláštní genetické náhody si v prvním momentu nikdo nevšiml, což vedlo k tomu, že obě děti byly dány rodičům, kteří využili služby této náhradní matky. Jessica Allenová ale nakonec po dlouhých měsících dostala své dítě zpět.

těhotenství
doporučujeme

Dá se říci, že nastalá situace byl šok pro všechny zúčastněné. Jak se to vlastně mohlo stát? Je to všechno díky procesu známému jako „superfetace".

Existují  dva typy náhradního mateřství. Při „tradičním náhradním mateřství" je žena uměle inseminována spermiemi otce. Žena pak nosí dítě a porodí ho. Je tedy jeho biologická matka, ale dá dítě manželské dvojici, která jej přijmr za vlastní.

V tomto případě ale žena byla „gestační náhradní matka". To znamená, že bylo jiné ženě odebráno vajíčko a jejímu partnerovi spermie. Oplodněné vajíčko pak bylo vloženo do náhradní matky, která dítě porodí. V takovém případě nemá náhradní matka genetickou vazbu na dítě, protože nebylo použito její vajíčko. Není tedy biologická matka.

Jak uvádí BBC World Service, zdá se, že Allenová ovulovala, když byla již těhotná díky umělému oplodnění, což je neuvěřitelně vzácný jev. Jedno oplodněné vajíčko tedy pocházelo od zamýšlené matky, zatímco druhé bylo Allenové. A toto druhé vajíčko bylo krátce po implantaci toho prvního oplodněno přirozenou cestou.

Když doktoři zjistili, že děti jsou dvě, předpokládali, že to bylo jedno embryo, které se rozdělilo na dvě, a chyba zůstala bez povšimnutí až do konce těhotenství.

Superfetace je vznik embrya po oplodnění vajíčka za situace, kdy už je v děloze přítomné embryo z jiného menstruačního cyklu. Nastane obvykle po delším období (dni, týdnu) od prvního oplodnění. Může k ní dojít v případě zdvojené dělohy či v případech neočekávané ovulace. U lidí je superfetace extrémně vzácná.

Protože Allenová i druhá matka pochybovaly o totožnosti jednoho z dětí, byl nařízen test DNA. Výsledky ukázaly, že Allenová je genetická matka jednoho z novorozenců. Legálně však rodičem nebyla a tak trvalo 10 měsíců, než svého syna dostala zpět.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zjistili, co také prospívá klimatu. Nejspíš vás to překvapí

11.07.2020 18:28 Přestože panuje všeobecná shoda, že velké rozsáhlé požáry a v jejich důsledku vzniklé skleníkové…

Proč potřebujeme žraloky a jací doopravdy jsou? Tyto informace vás překvapí

11.07.2020 17:57 Aktualizováno Každý den, když v Indonésii zapadne slunce nad ostrovy Raja Ampat lemovanými korálovými útesy, se…

NASA vybrala fotografii dne, snímek komety pořídil český matematik

11.07.2020 11:15 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne zveřejnil…

Astronomové neskrývali překvapení. Ve vesmíru objevili čtyři záhadné…

10.07.2020 22:02 Aktualizováno Astronomové objevili v hlubinách vesmíru něco velmi neobvyklého. Jedná se o čtyři objekty, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy