Cestování na Mars je nemožné? Astronautům to poškodí mozek, tvrdí studie

Lidé vesmír nejspíš nikdy nekolonizují. Při plánování cesty z modré planety na Mars se musí brát v potaz nejen technická náročnost, finance, ale poslední dobou hlavně přežití. Pokud už technologii na cestu budeme mít, mnohem složitější problém nastává při zjištění, jak to člověk vlastně fyzicky přežije. Kromě kosmického záření nás ohrožuje ve vesmíru ještě jedna věc - mozek se bez vlivu gravitace začne deformovat.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Nedávná studie varuje před tím, že jakmile opustíme gravitační pole země, téměř okamžitě se náš mozek začne měnit. První příznaky se přitom budou týkat našeho zorného vidění, což téměř okamžitě začne poškozovat náš zrak. Podobné potíže přitom už zažívají astronauti na vesmírné stanici ISS, cesta na Mars by přitom byla v mnohem neobvyklejších podmínkách a za delšího letu.

Doposud vědci nevědí, jak deformovaný mozek má vypadat, NASA se však rozhodla, že dokud nebude výzkum dokončen, nemůže být o cestě na Mars ani řeč. "Člověk, který je vystaven extrémním podmínkám ve vesmíru, jako je nulová gravitace, projde takovými tělesnými změnami, o kterých doteď nemáme příliš jasnou představu," varuje neuroradioložka Donna Roberts.

Vědkyně provedla sérii experimentů s lidmi na zemi, při kterých byli účastníci výzkumu vystaveni umělé mikrogravitaci. V podstatě viseli 90 dní vzhůru nohami, přičemž došlo k mírné deformaci mozku hlavně v oblasti jeho tvaru. Každý si dokážeme představit, že během experimentů se lidem natlačil mozek více do horní poloviny lebky, stejné příznaky však měli i astronauti, kteří strávili nějaký čas na vesmírné stanici ISS.

Kromě toho došlo také k poklesu tekutiny, která obklopuje mozek a do jisté míry jej chrání před nárazy. Současná zjištění předpokládají, že by tyto změny měly vést k vážným zdravotním potížím, zvláště pokud se počítá s tím, že člověk při cestě na Mars by měl být mikrogravitaci vystaven minimálně po celé tři roky.

"Víme, že k určitým změnám rozhodně dojde, ale nevíme zatím rozsah a jejich podobu," uvedla Donna Roberts. Podle vědkyně budou změny hlavní fyzického rázu, kromě mozku by to mohlo postihnout i lidskou tělesnou stavbu celkově. Nejzávažnější otázkou však zůstává, jaký vliv bude mít dlouhodobá mikrogravitace na lidský mozek a jakým způsobem ovlivní jeho fungování.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama