Co se nám může stát, když při čištění zubů spolkneme zubní pastu?

Zubní pasta je vymoženost, bez které si neumíme moderní život představit. Nejen že zabraňuje nepříjemnému zápachu z úst, především ale udržuje naše zuby čisté a zdravé a brání proti vzniku zubního plaku, zánětu dásní a zubních kazů. Může pro nás ale zároveň být nebezpečná?

Ilustrační foto

Někteří z nás si možná vzpomenou na svá dětská léta. Zubní pasty nejrůznějších značek chutnaly sladce a vyplivnout je po čištění zubů se zdálo jako naprosto zbytečné plýtvání. Nejednou nám proto rodiče museli říkat, ať pastu nepolykáme, ale vyplivneme.

Ostatně i dnes jsou internetová fóra a diskuze pro maminky s dětmi zaplaveny řadou dotazů na účinky zubní pasty, které děti tak rády polykají. Tento problém zkrátka není jen generační záležitostí a čím lépe budou zubní pasty chutnat, tím častěji se s ním budeme setkávat.

V čem tedy spočívá riziko spolknutí zubní pasty? Pro odpověď samotnou je potřeba podívat se na krabičku od přípravku. A teď nemyslíme upozornění, které některé pasty obsahují a které říká, že pasta není určena k vnitřnímu užití. To nám samo o sobě moc neřekne a je tam spíše pro ochranu výrobce než k tomu, aby nám vysvětlilo skutečné účinky pasty. Myslíme samozřejmě složení.

Největší část zubní pasty tvoří voda, která je neškodná a tvoří zhruba 40 procent obsahu celé tuby. Dále jsou ve velkém množství zastoupena abraziva, tedy látky s brusnými účinky, konzervační látky a chuťové přísady či barviva. V poslední době také v některých pastách nalezneme aktivní uhlí.

Když si látky rozebereme podrobněji, zjistíme, že zubní pasty obsahují přípravky, které bychom v nich skutečně nečekaly. Nacházet se v nich může například uhličitan vápenatý, který se používá ke hnojení, oxid křemičitý, který najde využití v optických kabelech, nebo dusičnan draselný, který je součástí střelného prachu.

Ačkoliv zní výše zmíněná abraziva děsivě, ve skutečnosti jich pasta obsahuje jen minimální množství, pokud vůbec nějaké. Není proto důvod se jejich obsahem jakkoliv znepokojovat, naopak pomáhají ke snížení citlivosti zubů či k lepšímu čistícímu efektu. Nedílnou součástí každé pasty by měl být také fluorid sodný, a v něm je celá alfa a omega problému s polykáním pasty. Ten je totiž toxický.

Fluoridové soli se v pastách používají k posilování zubů tvorbou fluorapatitu, což je přirozená složka zubní skloviny. Sám o sobě je ale toxický a pokud jej spotřebujeme větší množství, může pro nás být jeho požití smrtelné. Bavíme se ale o dávkách převyšujících pět až deset gramů na dospělou osobu. 

Průměrná tuba zubní pasty však obsahuje méně než půl gramu fluoridu sodného. Jednoduchou matematikou tedy lze spočítat, že abychom pocítili vůbec nějaké účinky této látky, museli bychom sníst více než 10 tub zubní pasty, aby pro nás byly účinky fluoridu skutečně toxické. Není třeba mít obavy ani u dětí, i v jejich případě platí, že by musely zubní pastu konzumovat po tubách, aby jim mohla uškodit.

Pokud vás tato informace přesto vyděsila, věřte, že jste během života zkonzumovali více fluoridu, než si vůbec dokážete představit. Obsahuje ho totiž i například čaj, sardinky, ovoce, zelenina a mnoho dalších potravin, s nimiž se setkáváme denně. A v malém množství je pro tělo naopak prospěšný.

Zubní pasty tedy samy o sobě nejsou nijak škodlivé a i sami výrobci počítají s tím, že sem tam ji může někdo při čištění zubů spolknout. Na lidský organismus to nemá žádný vliv, a to ani v případě dětí. I přesto není dobré zubní pastu jen tak bez rozmyslu polykat. Při alergii či přehnané citlivosti na některou z jejích složek se mohou objevit negativní reakce a pravidelné přijímání většího množství fluoridu může narušit střevní rovnováhu. Nic horšího nám ale polknutí zubní pasty neudělá.

Vakcína Pfizer/BioNTech je bezpečná pro děti od pěti let, tvrdí firmy s…

20.09.2021 14:26 Vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a 11 lety a vyvolává u…

Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu

19.09.2021 16:40 Prach a popel z požárů se rozptýlil nad oceánem, do jehož vod donesl živiny, které způsobily…

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci

16.09.2021 21:55 Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost…

Vědci naučili krávy chodit na záchod

15.09.2021 17:03 Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník -…

České studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí

07.09.2021 13:52 Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní…

Čeští vědci vyvinuli rychlý test na protilátky proti covidu

07.09.2021 08:59 Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru…

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

02.09.2021 11:04 Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle…

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

26.08.2021 16:05 Aktualizováno Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba…

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

23.08.2021 09:14 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety, 24. srpna 2006…

Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

20.08.2021 09:28 Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu…

Související:

Právě se děje

reklama