Antarktický led taje příliš rychle. Vědci nyní pod povrchem objevili příčinu

Na povrchu je Antarktida stále pokrytý ledem, zdola se však začíná pomalu rozpouštět. Vědci dlouho nevěděli proč, žádné teorie se nedaly přesvědčivě prokázat. NASA však nejspíš záhadě konečně přišla na kloub, může za to umístění kontinentu na plášťovém chocholu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ledovec, Antarktida

V kontrastu s povrchem, pod zemí je Antarktida velice horká. Podpovrchové teplo pak působí s kombinací globálního oteplování tak, že se ledovce na povrchu rozpadají a oddělují se o kontinentu. Již před 30 lety přišli vědci z Univerzity v Coloradu s podobnou hypotézou, doposud se to však nedařilo prokázat.

Plášťový chochol je oblast teplejšího materiálu v plášti Země (nebo jiné planety), která stoupá vzhůru k povrchu a může mít za následek vznik vulkanických center. Jde o druhotný způsob, jakým se planeta ochlazuje. S konceptem plášťových chocholů přišel ve snaze vysvětlit vulkanická souostroví uprostřed oceánů v roce 1971 americký geofyzik W. Jason Morgan, nejznámější jsou Islandský a Havajský chochol.

Někteří vědci, dokonce i ti z týmu NASA, však této teorii dlouho nevěřili z toho důvodu, že kontinent je zkrátka příliš pokrytý ledem. "Přišla mi to jako šílená myšlenka. Jak může být pod zemí tolik tepla, ale na povrchu neroztátý led?" nevěřila prvotnímu měření Helene Seroussi, který vedla vědecký tým. Ledový plášť kontinentu je nesmírně tlustý, pohybuje se od 2,6 kilometrů, v nejsilnějších místech má hloubku až 4,7 kilometrů.

Pomocí nejnovější technologie přišli vědců na to, že chochol musel vzniknout již před 50 až 110 miliony lety, tedy dávno před tím, než se v oblasti začal usazovat led. Antarktida je mnohem více postižená než severní Arktida klimatickými změnami, domnívají se vědci. Pod povrchem se v důsledku tepla vytvořily jezera i řeky, ale na povrchu je stále led.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama