Vědci vymysleli trik, jak ochránit děti před nemocemi. Může zachránit statisíce životů

Lidé jsou nemocemi ohroženi nejvíce těsně po narození. Nemají rozvinutý imunitní systém a jsou náchylní k celé řadě chorob. Vážné zdravotní komplikace jim tak může způsobit i obyčejná chřipka, proti ní ale vědci našli novou zbraň. A tu může mít v rukou jejich matka.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Děti, ilustrační fotgorafie
doporučujeme

Běžnou chřipku si za svůj život prodělala většina lidí. Ačkoliv u zdravých dospělých lidí žádné vážné zdravotní riziko nepředstavuje, pro určité skupiny lidí může být velmi nebezpečná. Mezi ně patří i novorozenci. Podle nové studie by je ale mohlo ochránit očkování z těla matky. Informoval o tom server Voice of America.

Lidé se před chřipkou mohou chránit očkováním, to ale neplatí pro novorozené děti, které jsou na vakcinaci příliš malé. Děti, které se narodí během chřipkové sezóny, tak jsou během prvních šesti měsíců svého života v ohrožení.

Jak server podotýká, lékaři již nyní vakcinaci těhotným ženám doporučují, protože chřipka v těhotenství může vést k vážným komplikacím. Nyní ale k tomu lékaři mají další důvod – jak totiž zjistili vědci z Witwatersrandské univerzity v jihoafrickém Johannesburgu, ochranná funkce očkování se skrze placentu přenese i na novorozené dítě.

Díky tomu tak mohou být děti chráněné během prvních dvou měsíců života po narození. Úroveň ochrany je navíc podle provedeného výzkumu velmi vysoká.

Vědci proto zdůrazňují, že v tuto chvíli neexistuje žádný důvod, proč by lékaři neměli těhotným ženám očkování proti chřipce doporučit. Očkováni by pak preventivně měli podle nich být všichni lidé, kteří s novorozencem mají přijít do styku.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objev českých vědců pomůže odhalit padělaná léčiva

27.05.2020 17:00 K odhalení padělků léčiv poslouží objev vědců z Vysoké školy chemicko-technologické(VŠCHT) v Praze…

Úspěch českých vědců: Mají evropský patent na diamantovou vrstvu…

27.05.2020 12:25 Řešení vědců z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze a Akademie věd ČR (AV ČR) pro…

Nová studie zjistila, proč byl pád meteoritu tak masivní, že vyhladil…

27.05.2020 09:59 Před 66 miliony let dopadl do oblasti dnešního Mexického zálivu meteorit, který zapříčinil masivní…

Vědci spouští rozsáhlou studii o covid-19, zapojí se 110 zemí včetně Česka

27.05.2020 09:36 Vědci spouští mezinárodní studii o covid-19, zapojí se 110 zemí ze šesti kontinentů včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy