Mezinárodní den cukrovky: Proč nemocných stále přibývá, i když jí lze předejít?

Pokud vám jednou lékaři diagnostikují cukrovku, jedná se o onemocnění na zbytek života. Vyléčit se dneska zatím nedá. Pacientů přitom neustále přibývá, i když cukrovce by se dalo snadno předejít. Zvyšuje se také počet těch, kteří cukrovkou trpí, ale vůbec o tom neví.

Cukrovka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Co přesně je tedy cukrovka? Jedná se o onemocnění způsobené vysokou hladinou cukru (glukózy) v krvi. Cukru je zde nadbytek kvůli tomu, že tělo neumí zásoby zpracovávat. Pacienti mají většinou nedostatek inzulínu, který má cukry štěpit a posílat dále, odkud je pak tělo přemění na energii. Inzulín je hormon produkovaný ve slinivce břišní.

Existují celkem dva typy cukrovky, v obou případech musí tělo bojovat s nadmírou nezpracovaného cukru v těle. Rozdíl je v tom, jakým způsobem se staví jejich tělo k inzulínu. V prvním případě produkuje slinivka velmi malé množství hormonu, proto je potřeba mu ho dodávat. V druhém případě se jedná už o komplikovanější problém, kdy se tělo stává imunním na účinnost inzulínu. V tomto případě je mu ho potřeba dodávat ve větším množství.

Diabetes typu 2 se nevytvoří přes nos. Ve skutečnosti je zde spoustu příznaků vůči kterým jsou však lidé slepí, než jim lékař oznámí tu nepříliš radostnou zprávu. Cukrovka získala i svůj den, který celosvětově připadá na 14. listopadu. Celý tento měsíc je věnován právě tomuto onemocnění, což by snad mohlo vést k osvětě mezi lidmi, doufají lékaři.

Na pozoru byste měli být v případě, kdy chodíte v noci často na záchod. Jste unavení a zároveň i často žízniví. Můžete také ztratit na váze, i když se o to nesnažíte, nebo nijak neupravujete svůj životní styl. Často se vám zhorší i vidění a malé ranky se léčí velmi pomalu. Jakmile tyto příznaky u sebe zpozorujete, měli byste zajít na vyšetření k lékaři.

Není pravda, že štíhlí lidé cukrovku nemají, nicméně je dokázané, že 90 procent pacientů s cukrovkou trpí zároveň i nadváhou. I téměř neviditelné zhubnutí (kolem 5 procent celkové váhy) výrazně snižuje riziko nemoci. Nicméně renomovaný magazín Forbes poukazuje na to, že světem se šíří obezita jako pandemie, čím víc lidí s nadváhou zde budeme mít, tím víc budou slýchat pacienti od lékařů, že mají cukrovku typu 2.

Světová čísla jsou přitom hrozivá. Za posledních 30 let se počet nemocných mužů zdvojnásobil, zatímco mezi ženami je o 50 procent více pacientek. Cukrovka navíc vede k mnoha závažnějším onemocněním, jako je srdeční choroby, amputace končetin nebo selhání ledvin. Nemluvě doživotních dávkách inzulínu a vysokých nákladech na zdravotní péči.

Nejvíce ohrožení cukrovkou typu 2 jsou lidé starší 40 let. Výjimky však existují, například v Asii se tato nemoc objevuje už u 25letých. Cukrovka typu 1 je mnohem vzácnější, postihuje zhruba 10 procent nemocných. Není spojená s obezitou, nýbrž se může objevit již v dětství či u velmi mladých lidí. Symptomy typu 1 mohou třeba mít i těhotné ženy.

Léčba dodnes neexistuje. Nemocní často musí změnit celý svůj jídelníček a dávat si pozor na věci s vysokým obsahem cukru. To nezahrnuje jen pamlsky, ale také především ovoce. Pokud je vám diagnostikována cukrovka typu 1, pak se budete muset smířit s injekcemi inzulínu. Hormon se méně často předepisuje i typu 2, tito pacienti si musí navyknout na především přísnější dietu.

V každém případě inzulín nemoc neléčí, pouze některé symptomy zmírňuje. Funguje tak, že pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Pacienti typu 2 se také musí smířit s tím, že se jedná o progresivní onemocnění. S přibývajícími lety se jim onemocnění může zhoršovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus může zásadně ovlivnit další vývoj planety, soudí vědci

04.08.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirus je velkým globálním otřesem, který převrátil naše životy vzhůru nohama,…

Vyvracíme dezinformace: Covid není obyčejná chřipka, mají k sobě hodně…

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Wu-chanská rýma, čínská chřipka, či nemoc, o které ani nevíte, že ji máte. Nejen těmito názvy se v…

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Přejídáte se? První studie svého druhu zjistila, co to s vaším tělem udělá

02.08.2020 12:22 Pro Vánoce nebo grilování s přáteli je typické, že se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama