Proč po kýchnutí říkáme "pozdrav pánbůh"? Souvisí to s nadpřirozenými silami

Když slyšíme někoho kýchat, téměř automaticky mu odpovíme mu „pozdrav pánbůh“ nebo „na zdraví“. Přemýšleli jste někdy, co to vlastně znamená a proč právě tato kýchajícím lidem říkáme?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Proč po kýchnutí říkáme "pozdrav pánbůh"?

Kýchání bývá příznakem nachlazení, trápí ale třeba také alergiky. Kýchat mohou dokonce i zvířata. Ve většině případů je kýchání určeno k vyloučení cizích částic a dráždivých látek z dýchacích cest, zejména z nosní dutiny – jde tedy o jakýsi ochranný reflex, vysvětluje pro server Business Insider doktor Jonathan Moss. 

Podle historiků existuje několik důvodů, proč se přání „na zdraví" nebo „pozdrav pánbůh" v češtině, „bless you" v angličtině nebo „gesundheit" v němčině, rozšířilo.

Řekové a Římané považovali kýchání za znamení celkového zdraví a vyjadřovali přání všeho dobrého osobě, která kýchla, použitím sousloví „žijte dlouho“ nebo „kéž vám Jupiter požehná“.

Ve 14. století papež Řehoř VII. pojem „Bůh žehnej“ popisoval jako „krátkou modlitbou, která se má říci po každém kýchnutí, aby byl dotyčný chráněný před morem“, vysvětluje server Business Insider.

Kýchnutí podle některých znamenalo ústup nemoci a zdravý organismus. Podle některých zdrojů si pak „zdravíčkem" přáli lidé přežití zákeřné nemoci.

Jedna z teorií ale také říká, že kýchající osoba opravdu na okamžik zemře, přání ho ale přivede ze záhrobí zpět. Zároveň mu tím vyseknete poklonu, že má dobré zdraví, protože doopravdy nezemřel. Ve starověku také lidé věřili, že při kýchání můžete ztratit svou duši, nebo vás ovládne ďábel. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama