Pohádky škodí zdraví? Experti vyslali závažné varování

Pohádky neodmyslitelně patří k našemu dětství. V každém knihkupectví narazíme na hromadu pohádkových knih, v kinech se téměř denně objevují nové animované filmy. Přesto nejsou tyto příběhy podle odborníků ve většině případů pro děti vhodné.

Přidejte svůj názor 56 komentářů

Sněhurka podle bratří Grimmů

Příběhy před spaním se vyprávějí už staletí - a přesto jsou pohádky plné předsudků a archaických stereotypů. Příběhy jako Popelka a Kráska a zvíře jsou tak hluboce zakořeněné v populární kultuře, že je dnes až příliš snadné přehlédnout škodlivé ideologie, které obsahují - ať už jde o misogynní postavy, ponižující dějové linie nebo rasovou jednotvárnost.

Donald Haase, autor knihy Pohádky a feminismus, povzbuzuje rodiče, aby si tyto příběhy nejprve přečetli a zhodnotili kritickým okem a aby se archaizmům vyhýbali, než aby je podporovali, píše server The Independent. „Mohou číst nebo vyprávět klasické příběhy způsobem, který úmyslně zpochybňuje nebo narušuje stereotypy," vysvětluje profesor státní univerzity ve Wayne.

A jaké jsou stereotypy, které mají rodiče odstranit?

Ženy jsou pasivní, mohou je zachránit pouze muži

Co mají společné Sněhurka, Šípková Růženka a Popelka? Kromě krásy je spojuje jedno - každou zachránil před životem v bídě nebo věčným spánkem hrdinný princ. Obvykle je tato postava oslavou zaniklé maskulinity doplněná o egoistickou představu „pravé lásky“, vysvětluje profesor. To je podle něj urážlivé jako pro ženy, tak i pro muže.

„To způsobuje velké množství zbytečného stresu oběma pohlavím – ale zejména ženám, protože se domnívají, že by měly převzít tradiční západní roli ženy," vysvětluje doktorka Victoria Showunmiová, která se věnuje otázce genderu.

Manželství je konečnou odměnou

V současné kultuře a společnosti se věk pro manželství neustále zvyšuje, navíc existují celá řada lidí, kteří o svatbu vůbec nestojí. V pohádkách se ale objevuje ono slavné „vzali se a žili šťastně až do smrti“. Takový závěr je až téměř středověký.

Malá mořská víla, Popelka a Šípková Růženka – všechny tyto pohádky vyvrcholily velkou svatbou a oslavou myšlenky manželství. Tato idea se objevila dokonce i v „moderních“ pohádkách, jako je Shrek.

Showunmiová poukazuje, že právě manželství je pro mužské i ženské postavy v příbězích jediným cílem, které odráží hodnotu společenského úspěchu. Důsledkem toho je, že svobodná osoba představuje „selhání, které nemá ve společnosti místo."

Nedostatek rasové / fyzické / sexuální rozmanitosti

Disneyovské princezny jsou krásné, štíhlé a nejčastěji bílé. I když existují některé výjimky (Mulan, Pocahontas a princezna Jasmine), bílá tvář má nejvyšší zastoupení. Stejně problematické jsou i nerealistické tělesné proporce princezen. Pro dítě, které se s těmito příběhy setkává poprvé, mohou být takové estetické normy nesmírně škodlivé, protože vzbuzují představu, že krása a štěstí jsou synonymem štíhlosti, uvádějí experti. Problémem podle nich je také to, že jsou postavy téměř vždy heterosexuální.

Ženské postavy jsou připoutané k domácnosti

Dalším společným rysem, které spojuje Sněhurku, Belle (Kráska a Zvíře) a Popelku, je jejich péče o domácnost. Jediný způsob, jak může Belle zachránit svého chudého otce před Zvířetem, je, že se stane jeho služkou. Popelka je spojena se životem plným drhnutí podlahy, zatímco Sněhurka se musí postarat o sedm mužských trpaslíků.

Zlé nevlastní matky / sestry / čarodějnice

Pokud nejsou ženské pohádkové postavy v zástěře, objevují se jako „zlé sestry“, „macechy“ nebo „čarodějnice“. Tyto ženy jsou většinou odpuzující a popírají jakýkoli pojem sesterství. Tyto nešťastné karikatury nám znovu a znovu ukazují „stejnou tématiku", vysvětluje Showunmiová, což by mohlo vážně poškodit dítě při vytváření stabilních vztahů.

I když mohou být pohádky skvělé pro rozvíjení představivosti u dětí, rodiče musí být opatrní ve svém způsobu vyprávění těchto příběhů, aby se vyhnuli podpoře zastaralých ideologií, které tyto příběhy i nadále podporují, uvádějí experti.

Vstupte do diskuze (56)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama