Používáte často tato slova? Podle vědců jste zřejmě až moc vystresovaní
To, že jste ve stresu, může ukázat nejen váš vzhled, ale i mluva. Podle odborníků totiž existují jistá slova, která vystresovaní lidé často používají.
doporučujeme
Tančík vz. 33 - Nejhorší vozítko československé armády, které bylo úplně k ničemu
Piráti bojují za svobodu internetu, kvůli směrnici EU chtějí vyjít do ulic
Proč jsou data v ČR drahá? Ministryně Nováková to rozštípla nevídaným způsobem
Bankovní účty Čechů v ohrožení! Mobilní aplikace získává přihlašovací údaje
Nevycházíte s penězi? Stát vám může dávat na bydlení až 20 tisíc korun
"Obírají stát, žijí ze sociálních dávek." Mají se Romové tak dobře, že nemusí pracovat?
Hádka v přímém přenosu: Česká televize vytáhla téma spalniček, neměla to dělat
Důchody v roce 2020: Doba blahobytu končí, seniory čekají zásadní změny
Existuje několik slov, která - když jsou často používána v hovoru - mohou naznačovat, že jste ve stresu, zjistila nová americká studie, o které informuje server The Independent.
Podle skupiny odborníků na řeč lidé ve stresu přirozeně používají více příslovcí, jako například „opravdu", „tak" a „velmi". Navíc tito lidé obecně méně mluví, zjistili experti.
Studie, která byla publikována v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences, zkoumala vzorové řeči 143 dobrovolníků, z nichž každý nosil záznamník hlasu, který byl zapnutý každých pár minut po dobu dvou dnů.
Matthias Mehl, psycholog z Arizonské univerzity, následně přepsal a studoval nahrávky a poslouchal opakovaná slova a výrazy. Zvláště se zajímal o to, jak dobrovolníci používají zájmena a přídavná jména. „Samy o sobě nemají žádný význam, ale objasňují, co se děje," vysvětluje Mehl.
On a tým dalších odborníků se zaměřili na úroveň psychického stresu účastníků tím, že se sledovali expresi genu v bílých krvinkách. Vedle zjištění, že stresovaní účastníci více používají příslovce, zjistili, že je méně pravděpodobné, že budou používat zájmena třetích osob, například „jejich" a „oni". To může být způsobeno skutečností, že lidé mají tendenci se soustředit na sebe, když se cítí pod tlakem, než aby mysleli na ty kolem sebe, myslí si výzkumní pracovníci.
Dospěli k závěru, že řečové vzorce jsou lepší ukazatel úrovně stresu než osobní hodnocení dobrovolníka. Stresem už se zabývala celá řada výzkumů, propojení s řečovými vzory je ale relativně nový přístup, vysvětluje David Creswell, psycholog z Carnegie Mellon University v Pittsburghu. Creswell uvedl, že studie „přináší obrovský příslib do budoucna", protože poskytuje hlubší pochopení toho, jaký vliv na naše zdraví mohou mít psychologické tlaky.
Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent
18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…
Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…
17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…
Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let
11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…
Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu
10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…