Jak se bránit při útoku psa? Rady profesionálů, které vám mohou zachránit život

Útoky zdivočelých či rozzuřených psů jsou dnes okrajovou, nikoliv však zcela výjimečnou záležitostí. Může se s nimi setkat každý a pokud k takové situaci dojde, nastává boj o holý život. Jak se v případě takového útoku efektivně bránit? To prozradil bývalý voják amerických speciálních jednotek Navy SEAL Clint Emerson.

Ilustrační foto

Představte si, že se po setmění vracíte domů a procházíte kolem objektu se špatně zabezpečeným plotem. Najednou se z něj proti vám vyřítí rozzuřený pes, který po vás skočí a zakousne se vám do nohy. O podobném útoku by mohly vyprávět desítky lidí, kteří měli to štěstí, že z něj vyvázli jen s lehčími zraněními. Mnoho dalších ale podobné štěstí nemělo.

Obrana proti psům je přitom od základu jiná než proti útočícímu člověku. Na psa nepomáhá diplomacie, vyjednávání ani peníze. Nejde po vaší peněžence a špercích, ale po vás. A je to zvíře, které je od přírody predátorem.

První reakcí, kterou útok psa vyvolá, je strach. Říká se, že zvířata jej vycítí, a svým způsobem je to pravda. Právě potlačení a zahnání strachu by tak mělo být prvním obranným mechanismem, kterým dáte útočícímu zvířeti najevo, že pánem celé situace jste vy, a ne on.

Dalším krokem by mělo výt vytvoření věci, která zaujme psovu pozornost. Nikdo si nepřeje, aby se zvíře zaměřilo na vás a části vašeho těla, je proto dobré využít cokoliv co máte po ruce nebo na sobě a vytvořit z toho bezpečný nástroj na odlákání pozornosti. Může to být například bunda, mikina nebo batoh, který psovi předhodíte. 

Nejdůležitějším krokem by podle bývalého vojáka měla být ochrana životně důležitých tepen na těle. Ty se nacházejí v oblasti krku a právě to je místo, které si musíte chránit ze všeho nejvíc. Nenastavujte se proto k útočícímu psovi zády a nedejte mu záminku kousnout vás do krku, ale i zápěstí nebo stehna. V opačném případě vám hrozí velmi rychlé vykrvácení.

Je nutné počítat s tím, že bez zranění z boje nevyjdete. Někteří pro jeho minimalizaci používají například bundu omotanou kolem ruky, do které psa nechají zakousnout a poté jej zpacifikují. Pro laika ale může jít o nadlidský výkon, většina lidí totiž bude překvapena, jakou sílu dokáže zvíře vyvinout. I přesto jde o efektivní možnost sebeobrany, kdy lze namísto odlákávání pozornosti jít psovi takříkajíc naproti.

Poté, co se zakousne do vámi připraveného předmětu, jej můžete povalit na zem a začít útočit. Emerson erveru Business Insider potvrdil, že nejefektivnější částí těla je u psa čumák. Jedna dobře mířená rána může psa zahnat, v některých případech ale i mnohem více rozzuřit. Proto je dobré, pokud to situace dovolí, začít útok až ve chvíli, kdy máte vše pod kontrolou.

Další částí těla, do které se dá cílit útok, je oblast za rameny poblíž hrudního koše. I zde jsou psi velmi citliví a údery na tato místa špatně snášejí. Je však nutné si uvědomit, že vaším cílem není psa zabít, ale zahnat. S útoky proto můžete pokračovat do chvíle, kdy pes začne kňučet a bude chtít utéct. V tu chvíli máte vyhráno a zvíře se od vás stáhne. 

Témata: útok | Psi | Lidé | EuroZprávy.cz

ON-LINE 85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Benzin během týdne výrazně zdražil

19.05.2022 08:18 Cena benzinu v České republice čtvrtý týden v řadě výrazně vzrostla. Natural 95 od minulé středy…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

USA hlásí jeden případ opičích neštovic

19.05.2022 21:45 V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Astronomové zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A* v…

12.05.2022 17:16 Astronomové dnes zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru…

Vědci objevili překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit…

03.05.2022 08:57 Překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování,…

Sledování odpadních vod umožňuje předvídat výskyt covidu

26.04.2022 09:40 Výzkumná organizace NEXARS vyvinula spolu s automobilkou Škoda Auto novou metodu sledování výskytu…

Vědci prozkoumali nádory 12.000 pacientů, odhalili nové stopy o příčinách…

22.04.2022 14:57 Britští vědci analyzovali kompletní genetickou výbavu nádorů více než 12.000 pacientů. Tvrdí, že se…

ESA kvůli válce zastavuje spolupráci s Roskosmosem v projektech na výzkum…

13.04.2022 18:27 Evropská kosmická agentura (ESA) se rozhodla kvůli ruské agresi na Ukrajině zastavit spolupráci s…

Související:

Právě se děje

reklama