Nejstarší hřích lidstva? Jeden pochází až z pravěku

Obžerství, smilstvo nebo loupež. To jsou jen některé z biblických hříchů, kterých se lidé dopouštějí. Napadlo vás ale někdy, který z nich je ten vůbec nejstarší? Podle odborníků by to mohla být vražda.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vědci totiž nalezli nejstarší lidské ostatky, které nesou stopy usmrcení jiným člověkem. Kosti pocházející ze severního Španělska jsou zhruba 430 tisíc let staré. Potvrzují, že lidé se chovali násilně od počátku civilizace. Uvedl to server BBC.

Vědci se zaměřili na jednu lebku pocházející z jeskyně Sima de los Huesos. Ta ukrývala jámu s ostatky 28 lidí.

Moderní lékařské diagnostické nástroje zjistily, že lebka vykazuje dvě fraktury. Je nanejvýš pravděpodobné, že byly způsobeny opakovanými údery neznámým předmětem s jasným úmyslem zabít.

Zjištění byla publikována v odborném časopise PLOS One. Podle vědců přinášejí ostatky ve španělské důkaz, že násilí tvořilo nedílnou součást prvních lidských kultur a komunit.  

"Mám podezření, že čím více budeme postupovat kupředu a nacházet podobné forenzní důkazy jako autoři (studie), zjistíme, že násilí je kulturně přenášeno a je s námi tak dlouho jako naše kultura," domnívá se profesorka Debra Martin z univerzity v americké Nevadě, která se výzkumem násilného chování v dávných kulturách zabývá.    

Jeskyni Sima de los Huesos zkoumají vědci již téměř tři desetiletí. Testy DNA tamních ostatků naznačují, že ji obývali neandrtálci. Šachta, z níž lebka pochází, s největší pravděpodobností sloužila jako místo ukládání mrtvých jedinců. Jednalo se tak o nejstarší doposud objevený případ lidského pohřbívání.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejném počtu nakažených bychom mrtvé…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama