Málo rasistů nebo více intelektuálu? Vědci zjistili, co má zásadní vliv na naše chování

Vnímání charakterů je odlišné po celém světě. Francouzi jsou smyslní, Italové zase temperamentní. Jmenujte jakoukoliv zemi a lidi vám vyjmenuji alespoň jednou typickou vlastnost, která se k tomu národu pojí. Podle vědců se tyto typické vlastnosti nevyvinuly náhodou. Zásadní vliv na nás může mít podnebí, ve kterém žijeme.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Lidé

Že se člověk formuluje podle společnosti, ve které se nachází, je známá věc. Ale aby počasí mohlo mít vliv na naše chování, s tím se vědci nyní setkávají poprvé. Z velké části se může jednat o předsudky, které vůči místním lidem máme, odborníci však dokázali změřit základní charakterové vlastnosti. Pokud je to pravda, jak moc se teda lidstvo změní s globálním oteplováním?

"Lidé se neustále mění a reagují na teplotu prostředí," píše se ve studii, kterou vypracovali vědci z Kolumbijské a Pekingské univerzity. "Vzhledem k tomu, že teplota je po celém světě výrazně proměnlivá, je myslitelné, aby měla vliv na základní dimenze osobnosti tím, že ovlivňuje obvyklé chování, které jsou základem osobnostních rysů," dodávají vědci.

Tak například pro lidi žijící hodně na severu je příznačné, že věří v nadřazenost své kultury vůči jiným národům, ale také nepříliš holdují rasismu. Deštivé podmínky v Anglii zase způsobují, že místní lidé se mnohem častěji oddávají intelektuálním zálibám ve srovnání s temperamentnějším a slunečnějším jihem.

Vědci tak nechali celkem 5,587 čínských studentů zkusit osobnostní test, kde se věnovali několika základním charakterovým rysům, které označila za Velkou pětku. Ty zahrnují schopnosti, jako je spokojenost, svědomitost, emoční stabilita, extrémismus a otevřenost k novým zkušenostem.

Výsledky potvrdili předpoklad - studenti z přijatelnějších podnebných pásem byli častěji otevření k tomu, aby prozkoumali vnější svět, podporovali extrovertní chování a byli otevření k novým zkušenostem. Navíc se domnívali, že vystupování a setkávání s dalšími lidmi by také povzbudilo ochotu dělat kompromisy, velký pozitivní vliv to mělo i na emoční stabilitu.

Studie se později znovu uskutečnila v USA, kde ale získali výsledky od neuvěřitelných 1,6 milionů účastníků testu. Zde se neukázalo, že by třeba vlhkost nebo rychlost větru mohlo mít vliv na naši osobnost, ale dokázalo se, že obyvatelé žijící v příjemných podnebních podmínkách (cca 25 stupňů) jsou mnohem otevřenější vůči okolí.

Společně s tím se však ukázala i jedna zajímavá věc. Ve městech s častějším výskytem chřipky bývali lidé mnohem mrzutější. To podle vědců může znamenat, že třeba kromě klimatických změn může mít vliv na naše chování třeba i vakcinace proti chřipce. Na tohle téma však budou muset vědci uskutečnit další výzkumy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde leží nejstarší pyramida na světě? Na Egpyt zapomeňte, říkají vědci

18.12.2018 12:50 Tým indonéských vědců nadále věří, že se jim podařilo odhalit nejstarší pyramidovitou stavbu na…

Případ jako z Dr. House: Matka se synem záhadně onemocněli, lékaři nemohli…

18.12.2018 09:59 Americký magazín tropické medicíny a hygieny informoval o podivném případu, který se odehrál v Číně…

Projděte fotonovým tunelem. Už tento pátek

17.12.2018 20:13 V pátek 21. prosince ve 23.23 našeho času se Slunce na pozemské obloze dostane do nejjižnějšího…

Pozor na běžné léky proti bolesti, mohou způsobit vážné zdravotní…

17.12.2018 11:09 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama