Rozlučme se s kontinenty? Drsná studie ukázala, o co všechno přijdeme za sto let

Vědecké studie se většinou zaměřují na to, čeho nového by lidstvo mohlo dosáhnout. Mapují stávající pokroky, odhalují nejrůznější zákoutí přírody nebo zjišťují, kam se budeme posouvat v nejbližších letech. Někteří vědci ale zkoumají, co vše člověk ztratí, a jedna taková studie ukázala, že toho bude opravdu hodně.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle odborníků se bude vlivem klimatických změn zvyšovat v následujících desítkách let hladina oceánů. Ta začne postupně pohlcovat stále větší část jednotlivých kontinentů a vyžene obyvatele do vnitrozemí. To by mohl být problém zejména u měst postavených na pobřeží, jako je například Singapur, Sydney, New York, Amsterdam a další.

Vědci se také obávají, že lidstvo díky změnám počasí přijde o tisíce památek. Jen v USA může zmizet okolo 14 tisíc archeologických nalezišť a národních památek do roku 2100, právě v důsledku klimatických změn, které zvyšují hladinu oceánů. 

Vědci na to upozornili v americkém vědeckém časopise Plos One. "Údaje jsou velmi pochmurné, předpokládané zvýšení hladiny způsobí ztrátu podstatné části předkolumbovského i pozdějšího historického odkazu. Globální oteplování vyvolává v tomto směru velmi vážné obavy," uvádějí autoři studie.

Podle předpovědí klimatologů by se hladina světového oceánu mohla do konce století zvýšit v průměru o metr. Vědci tento údaj přenesli na mapu atlantického pobřeží USA a Mexického zálivu a do seznamu ohrožených lokalit byli nuceni zahrnout místa v osmi pobřežních amerických státech. 

Podle autorů by byla potřeba vypracovat co nejdříve plán na podrobnou dokumentaci ohrožených míst a přenesení nejcennějších předmětů na bezpečné místo. V ohrožené zóně ale nejsou jen města nebo vzácná naleziště, ale i velké historické stavby, například floridská pevnost Castillo de San Marcos ze 17. století či národní památník Fort Matanzas.

Loading...
Témata: Vědci | Země | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záhadný objev v Antarktidě: Vědci našli něco, co nepochází z našeho světa

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Mezinárodní tým vědců objevil v Antarktidě podivnou věc. Je známo, že železo-56 tvoří drtivou…

Nechce se vám do školy či do práce? Vědci prozradili zaručený trik, jak se…

17.08.2019 13:50 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Zemská atmosféra je zamořená stále víc. V Arktidě sněží mikroplasty

15.08.2019 18:11 Aktualizováno Mikroplasty se dostávají i na tak odlehlá místa jako je Arktida nebo Skalisté hory, zjistili vědci,…

Můžeme rakovinu zdědit? Nový výzkum vědce překvapil

14.08.2019 14:11 Britští vědci jsou přesvědčení, že identifikovali nový gen, který může u žen zvýšit riziko výskytu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama