Mluvíte sami se sebou? Podle vědců jde o závažný příznak, ostatní vám ale mohou závidět

Samomluva je pro řadu lidí nepředstavitelná a zní pro ně jako nemoc, jiní si ale rádi povídají sami se sebou, pokud nemají nikoho po ruce nebo se cítí osamělí. Proč se tak děje a jak často to lidé dělají už zmapováno bylo, poslední výzkum ale ukázal překvapivou věc. Lidé, kteří hovoří sami k sobě, jsou inteligentnější než ostatní.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Ilustrační foto

Ve sprše, na dálnici v autě, při běhu parkem...řada lidí zažila, že si v takovýchto situacích povídala sama pro sebe, ať už nahlas, nebo jenom v duchu. Zkrátka a dobře trpí samomluvou. Jsou ale schizofrenici?

Podle odborníků vůbec ne. Čtvrtinu času dokonce lidé stráví tím, že v duchu promlouvají sami k sobě. Nahlas si ale také spousta lidí povídá a psychologové rozhodně nejsou proti. Ostatně už malé děti si švitoří celé dny jen pro sebe, reflektují tak podněty z okolí. Dospělí vedou stejné monology, čímž si formulují své myšlenky.

Samomluva není nebezpečná a v „rozumném" rozsahu nemůže škodit zdraví ani nedělá z lidí blázny. Naopak si tím lidé v hlavě třídí myšlenky, připraví se tak například na rozhodující poradu, nepříjemný pohovor a podobně. Nejčastěji si přitom povídají lidé, kteří žijí sami, bez partnera a rodiny.

Studie, na níž se podíleli vědci z University ve Wisconsinu, ale ukázala další zajímavý faktor. Samomluva pomáhá mozku pracovat lépe. Díky ní totiž umí mozek fungovat efektivněji a lépe identifikovat objekty. Pomáhá také zapojovat paměťová centra našeho mozku.

Jednoduše se tak dá říct, že lidé, kteří mluví sami se sebou, jsou inteligentnější než ti, co to nedělají. Samomluva jim totiž pomáhá lépe třídit myšlenky, efektivněji uvažovat, plánovat, a uklidit si pověstný nepořádek v hlavě.

Témata: Vědci | Lidé | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řezal hlavy psům a držel je naživu. Je nejodpornější oceněný pokus v…

18.03.2019 19:21 Aktualizováno V komunistickém Sovětském svazu proběhla řada výzkumů. Některé z nich probíhaly v režii Sergeje…

Cocoliztli. Nemoc, která vyděsila vědce, vyhubila 80 procent Mexika

17.03.2019 15:27 Na dvanáct milionů domorodců zabila v polovině 16. století na jihu dnešního Mexika záhadná nemoc,…

Vědci objevili nového pavouka, pojmenovali ho po Star Wars

17.03.2019 11:00 Bíle odění Stormtroopeři z filmové série Star Wars jsou prakticky k nerozeznání jeden od druhého.…

Průlom v léčbě cukrovky? Studie britských vědců zcela mění situaci

17.03.2019 09:50 Nová studie s názvem DiRECT (Diabetes Remission Clinical Trial), jejíž předběžné výsledky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama