Může očkovací vakcína dítě zabít nebo mu vážně ublížit? Problémy řeší celý svět

Obavy týkající se očkování proti HPV viru (lidský papilomavirus) se rozšířily téměř do všech koutů světa. Někteří lidé se totiž domnívají, že vakcína může vést ke zdravotním komplikacím, které mohou být neslučitelné s životem. Jaká je skutečnost? O očkování proti HPV informoval portál IFL Science.

Očkování je bolestivé, na cestě jsou ale nové možnosti

V roce 2013 v Japonsku se objevila na titulních stránkách Univerzity v Šinšu údajně falešná studie, která vedla celou řadu lidí k domněnce, že existuje spojitost mezi HPV vakcínou a poškozením mozku. 

Podle univerzity falešný výzkum způsobil takové šílenství, že rázem klesly počty dívek, které se nechaly očkovat, z hranice 70 procent na nulu. Tato krize vedla k tomu, že japonský lékař Riko Muranaka, mimochodem přednášející na Kjótské univerzitě, obdržel mezinárodní cenu za prokázání bezpečnosti vakcíny proti HPV viru a za vytrvalost, se kterou bojoval proti skupině "Anti-vaxxers", jejíž zastánci bojují proti všem druhům očkování.

Vakcína proti lidského papilomaviru (HPV) se obvykle podává mladým dívkám ve věku 11 nebo 12 let. Očkování je určeno k prevenci viru, který se může šířit prostřednictvím sexuální aktivity. Snižuje také riziko rakoviny děložního čípku a jiných druhů rakoviny, které se mohou vyvíjet v důsledku infekce HPV.

Navzdory tomu, že vědci již několikrát dokázali bezpečnost vakcíny HPV, zaznamenalo např. Dánsko pokles v počtu dívek, které vakcínu obdržely. Podle serveru CPH Post Online bylo v Dánsku očkováno pouze 17% dívek narozených v roce 2003, což je v porovnání se 73% v Norsku a Švédsku velký rozdíl.

S tím samým problémem se potýkají i v Irsku. Noviny The Irish Times nedávno uvedly, že mezi lety 2014 a 2015 bylo očkováno 87% dívek. V loňském roce toto číslo kleslo na pouhých 50%.

To je podle serveru IFL Science důsledek práce bojovníků proti očkování, kteří byli často uvedeni v omyl nepravdivými informacemi. Z tohoto důvodu vytvořila irská organizace Health Service Executive (HSE) společně se Světovou zdravotnickou organizací kampaň, která pomáhá zklidnit obavy a zajistit, aby mladé dívky byly očkovány. Díky tomu se v letošním roce zvýšil podíl očkovaných dívek v Irsku o 11 procent.

"Jsme si vědomi toho, že existuje mnoho zpochybňujících a zavádějících zdrojů informací," prohlásila doktorka Stephanie O'Keeffeová, ředitelka irského projektu v HSE.

Margaret Stanleyovou situace s bojem proti očkování nepřekvapuje. Žena, která přednáší na Univerzitě v Cambridge, pro The Guardian řekla, že je normální, když existuje nedůvěra v nový typ očkování, ale zdá se jí, že "očkování proti HPV vyvolává mimořádnou míru odporu".

"Někteří rodiče navíc mají pocit, že jejich děti budou více promiskuitní, když je pustí k očkování proti viru, který se šíří pohlavním stykem," řekla Stanleyová. "Přidejte k tomu používání sociálních sítí a máte na světě docela výbušnou směs."

Předchozí výzkumy podtrhly, že vakcína proti HPV je velmi bezpečná, a to i dlouhodobém horizontu, což ukazuje, že obavy rodičů jsou naprosto zbytečné. Dnes jsou dokonce k očkování vedeni i muži ve Spojených státech, aby pomohli předcházet či vymýtit virus HPV.

Ideální rozestup mezi dávkami vakcíny Pfizer je osm týdnů, tvrdí britští…

23.07.2021 13:24 Ideální rozestup mezi oběma dávkami proticovidové vakcíny firem Pfizer a BioNTech je osm týdnů,…

Virová zátěž je u osob s mutací delta tisíckrát větší

22.07.2021 14:20 Nakažlivější koronavirová mutace delta má až tisíckrát větší virovou zátěž, tedy množství viru v…

Lockdowny nejspíš neškodí zdraví víc než koronavirus, vyplývá ze studie

20.07.2021 12:20 Karanténní opatření přijímaná v boji proti koronaviru pravděpodobně nepředstavují vyšší riziko pro…

Země má oficiálně pět oceánů. Potvrzení trvalo téměř 100 let

17.07.2021 16:56 Vědci vedli mnoho let diskuse o tom, zda má Země čtyři nebo pět oceánů. Ale v červnu vydala…

Česká studie ukázala rezistenci mladých vůči covidu-19

16.07.2021 12:35 Studie prováděná v laboratoři Nemocnice Havlíčkův Brod ukázala, že mladí lidé jsou do velké míry…

Brazilská Amazonie podle vědců přestává zadržovat oxid uhličitý

15.07.2021 08:18 Brazilská Amazonie přestává zadržovat oxid uhličitý a v brzké době hrozí, že začne vypouštět tohoto…

Více než 40 procent lidí s koronavirem o nákaze neví, tvrdí vědci

08.07.2021 07:56 Více než 40 procent lidí infikovaných koronavirem o nákaze neví. Zjistili to vědci z univerzitního…

Psi a kočky nemocných lidí často také prodělali covid-19, ukázala studie

01.07.2021 16:21 Nemoc covid-19 se běžně vyskytuje také u psů a koček, kteří sdílejí domácnost s nakaženými lidmi,…

Vakcíny s technologií mRNA ochrání před covidem-19 řadu let, ukázala studie

28.06.2021 22:01 Aktualizováno Vakcíny využívající technologii takzvané mediátorové RNA (mRNA) poskytnou naočkovaným lidem ochranu…

Na pozici astronauta ESA se přihlásilo přes 22.000 zájemců včetně Čechů

23.06.2021 16:10 Astronautem Evropské kosmické agentury (ESA) se touží stát bezmála 22.600 lidí. Vyplývá to ze…

Související:

Právě se děje