Děláte si legraci z mužské "rýmečky"? Vědci si na to udělali studii, a tady je výsledek

Na jedné straně leží muž, nemocný, s rýmou, bolestí v krku a kašlem. Má zvýšenou teplotu a pocit, že se už nikdy nepodívá na denní světlo. Oproti němu stojí žena, která je za těchto příznaků schopna vykonávat všechny běžné činnosti. A mužům s jejich "rýmečkou" se jen směje. Je vám tato scéna povědomá? Vědci se jí rozhodli přijít na kloub.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Muži, ilustrační foto
doporučujeme

Říká se, že ženy snášejí nemoci lépe, než muži. Proto jsou schopny normálně fungovat i v situacích, kdy by muž nejraději všeho nechal a zalezl do postele. Jestli je to ale pravda a čím to je způsobeno však dodnes nikdo nevěděl, a tak se vědci rozhodli,že na to udělají studii.

Ta měla přinést odpověď na to, jestli muži prožívají nákazy a chřipkové infekce opravdu o poznání hůře, než muži. Výsledek studie? Nikdo nic nezjistil. Vědci se touto myšlenkou zabývali už několikrát, nikdy se jim ale nepovedlo nic prokázat natolik přesvědčivě, aby mohli potvrdit nebo vyvrátit, že muži trpí více než ženy.

To ale neodradilo lékaře Kyla Sua, profesora univerzity v Newfoundlandu, aby studii zopakoval. A jako první se dočkal nějakého výsledku, který je ale potřeba brát s rezervou. Vyšel před Vánoci v magazínu BMJ, kde byla přesně před dvěma lety publikována studie o tom, jak zastavit vypuknutí zombie viru.

V každém případě jde o seriozního vědce a výzkum zřejmě má reálný základ. Sám lékař totiž přiznal, že "navzdory všeobecně vysokému výskytu virových respiračních onemocnění nebylo dosud vědecky ověřeno, zda je "rýmečka" skutečná, nebo jen termín bez vědecké podpory."

Rozhodl se proto zjistit, zda muži opravdu prožívají nemoci hůře, než ženy. A uspěl. Tvrdí totiž, že muži své příznaky opravdu nepřeceňují. Zřejmě totiž mají slabší imunitní systém, než jejich drahé polovičky. To vede jak k nárůstu závažnosti symptomů, tak dokonce k vyšší úmrtnosti, což ukázaly nemocniční záznamy.

Podle lékaře za tím stojí hormony, tedy přesněji řečeno buď hormonální vazby, nebo složení v mužských a ženských hormonech. Konkrétní důkazy ale chybí a článek dokonce zahrnuje pasáž o mužských obětech "rýmečky" na pohovkách.

Dobrou zprávou tak zůstává, že vědci dosud nevyvrátili teorii, že by muži prožívali nemoci hůře. Špatnou zprávou je, že ji ani nepotvrdili. Tedy alespoň z mužského pohledu. Pokud se ale nakonec ukáže, že jejich utrpení je prokazatelně horší než u žen, znamenalo by to, že muži jsou, imunologicky řečeno, zbyteční.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama