Dokáží lidé s artritidou předpovídat počasí? Vědci přišli na překvapivou odpověď

Boston - Mnoho lidí si často stěžuje na zvýšenou bolest kostí při náhlé změně klimatických podmínek. Jak se ovšem ukazuje, počasí není tím, co zapříčiňuje bolest. Nová americká studie totiž ukazuje, že bolest kostí není ovlivněna teplotou, ani tlakem vzduchu. O výzkumu informovala agentura Hina.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Počasí

Analýzou a porovnáváním informací od amerických zdravotních pojišťoven, které registrovaly před milion a půl Američanů starších 65 let, a údajů o počasí, které byly získány od Národní oceánské a atmosférické správy (NOAA), se pokoušeli vědci sledovat, kolik pacientů šlo k lékaři kvůli bolestem kostí ve dny, kdy pršelo a kdy ne.

Tímto způsobem určili přes 11 milionů pacientů, kteří v té době šli k lékaři. Poměr počtu pacientů, kteří šli k doktorovi kvůli bolestem kloubů a kostí však byl v deštivých dnech stejný, jako ve dnech bez deště. Přesněji - v deštivé dny navštívilo lékaře kvůli bolestem spojeným s kostrou 6.35% lidí, zatímco ve dnech, kdy nespadla ani kapka, byl tento poměr 6.39%.

Vědci, kteří studii publikovali v lékařském časopise BMJ, také zkontrolovali údaje z předchozích týdnů s ohledem na možnost, že pacient s bolavými kostmi nemusel být schopen k lékaři dojít. Avšak ani v tomto případě nepoznali znatelný rozdíl, který by dokázal souvislost mezi bolestí kostí a změnou počasí.

"Bez ohledu na klimatické podmínky jsme nenašli souvislost mezi úhrnem srážek a návštěvami lékaře kvůli bolestem kloubů a zad," uvedl vedoucí studie, profesor na Harvardské univerzitě doktor Anupam Jena. "Závěr je následující: bolestivá záda nebo páteř nejsou dobrými prognostiky počasí," řekl Jena.

Údaje ze studie se shodují s výsledky dříve provedených testů australských vědců z Univerzity v Sydney. Ti porovnávali vztah mezi bolestí dolní části zad, artritickým kolenem a dalšími poruchami pohybového systému s meteorologickými daty od Australské meteorologické služby.

Také oni zjistili, že mezi počasím a bolestí není žádná spojitost. Data byla shromážděna od velikého počtu pacientů a jejich lékařů z celé Austrálie. Autoři také vysvětlili, jakým způsobem je soustředění lidí na bolest vyšší, když prší. Oproti tomu, když je počasí slunečné, lidé si bolesti příliš nevšímají.

S těmito výzkumy však nesouhlasí všichni odborníci. Doktor Robert Shmering z nemocnice Beth Israel v Bostonu se domnívá, že takovou věc, jakou je souvislost mezi bolestí a změnami počasí, nelze jednoznačně vyvrátit, neboť je podle něj vždy možné, že některé klimatické faktory, jakými jsou například tlak vzduchu nebo změny vlhkosti, mohou postihnout lidi trpící artritidou.

"Jako lékaři musíme brát v potaz to, co nám říkají pacienti. Bolest je bolest, bez ohledu na to, jestli zrovna prší, nebo ne. Tato studie však dokazuje, že bolest kostí nemá žádnou spojitost s počasím," říká doktor Jena z výzkumného týmu a jedním dechem dodává, že pacienty, kteří věří, že jejich bolest způsobuje počasí, těžko může přesvědčit o opaku.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci už znají návod, jak zachránit 12 milionů životů každý rok. V…

20.01.2019 14:04 Vědci z 16 zemí na světě se podíleli na vzniku tzv. planetární diety. Změna stravovacích návyků by…

Jev, který se nebude jen tak opakovat. Krvavý vlčí superměsíc bude na…

20.01.2019 13:48 Aktualizováno Jste nadšencem do astronomie? Zítra se vám vyplatí si značně přivstat. Pokud budou na obloze nad…

Učebnice biologie se budou opět přepisovat. Lidé objevili další dílek své…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno Náhodný nález kostry podobné dnešnímu člověku zase jednou mění dějiny lidské evoluce. Vědci mohou…

Nejrozšířenější nemoc v Evropě je často smrtelná. Její léčení je přitom…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno Už deset tisíc let trápí evropskou populaci jedna z nejrozšířenějších nemocí na světě. S její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama