Zakázané slovo: Obezita. Proč ho nesmějí lékaři v Austrálii používat?

Canberra - Australští lékaři byli varování Ministerstvem zdravotnictví Austrálie, aby nepoužívali slovo "obézní" pro popis váhy pacienta, pokud by se kvůli tomu měl urazit. Nové směrnice poučují pracovníky ve zdravotnictví, aby používali "pozitivní jazyk" v tak citlivých tématech, jako je váha. Informoval o tom australský server News.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Lékařům bylo rovněž sděleno, aby se zdrželi používání výrazů "hubený", "podvyživený", "vychrtlý" nebo "morbidně obézní" a místo nich používali méně hodnotící, jako např. "nad zdravou váhou".

Termín obézní je přitom stanoven indexem tělesné hmotnosti (BMI). Ten se používá k určení podílu tuku v těle člověka. Tato veličina se změří tak, že se váha člověka vydělí výškou v metrech na druhou.

Ředitelka ministerského Odboru pro zdraví populace Jo Mitchellová řekla britskému deníku The Daily Telegraph, že tato politika byla zavedena, aby se zabránilo použití "potenciálně urážlivé nebo stigmatizující" fráze u doktorů, kteří se setkávají s dospělými či dětmi, kteří mají nadváhu.

"Jsme si vědomi, že když toto téma zmíníme v pozitivním duchu, bude to mít lepší dopad," řekla. "Takže to vůbec neznamená, že bychom tím bagatelizovali závažnost problému. Je to jen o použití příjemnějšího jazyka."

Nové pokyny vycházejí z doporučení jak doktorů, tak rodičů, kteří tvrdili, že slova jako "obezita" mohou být velmi "stigmatizující", zejména u dětí, které se s obezitou musejí vypořádat.

Ne každý však souhlasí s tímto jemným a diplomatickým přístupem. Jedním z nich je i prezident Australské asociace lékařů doktor Michael Gannon, který označil nové směrnice jako "šílené".

Pro server Macquarie Radio Network dnes řekl, že zatímco souhlasí se zákazem používání slov jako "tlustý", "obézní" je podle něj naproti tomu odborný lékařský termín a lékaři by jej měli použít, pokud se vztahuje na pacienta, i když to je dítě.

"Žádný z výrazů není dokonalý, skutečností však zůstává, že se jedná o lékařskou definici. Ale tohle není první případ, kdy australské Ministerstvo zdravotnictví přichází s takovým bláznivým nápadem," řekl Gannon.

"Domnívám se, že používání slova 'tlustý' je poněkud zastaralé. Nechceme, aby se lidé při setkáních s lékaři rozčilovali, ale praktikování lékařství není žádná soutěž popularity," prohlásil doktor Gannon pro rádio.

"Musíme pacientům přinášet i nepříjemné zprávy, musíme pravidelně přicházet s léčbami nebo manažerskými plány, ze kterých nemusejí být nutně potěšeni, ale tato směrnice se vymyká zdravému rozumu," dodal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeká lidstvo nevyhnutelná smrt? Vědce překvapilo, jak často dochází ke…

20.01.2019 22:04 Aktualizováno Četnost, jakou je naše planeta zasahována asteroidy, se od chvíle, kdy se na planetě objevili první…

Zatmění, které se nebude jen tak opakovat. Krvavý vlčí superměsíc bude na…

20.01.2019 22:04 Aktualizováno Jste nadšencem do astronomie? Zítra se vám vyplatí si značně přivstat. Pokud budou na obloze nad…

Nejrozšířenější nemoc v Evropě je často smrtelná. Její léčení je přitom…

20.01.2019 22:04 Aktualizováno Už deset tisíc let trápí evropskou populaci jedna z nejrozšířenějších nemocí na světě. S její…

Rezistenci bakterií vůči antibiotikům zavinili i sami lékaři, tvrdí nová…

20.01.2019 20:42 Aktualizováno Obvodní lékař někdy předepsal antibiotika asi každému z nás. Podle nejnovější studie však v mnoha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama