Zakázané slovo: Obezita. Proč ho nesmějí lékaři v Austrálii používat?

Canberra - Australští lékaři byli varování Ministerstvem zdravotnictví Austrálie, aby nepoužívali slovo "obézní" pro popis váhy pacienta, pokud by se kvůli tomu měl urazit. Nové směrnice poučují pracovníky ve zdravotnictví, aby používali "pozitivní jazyk" v tak citlivých tématech, jako je váha. Informoval o tom australský server News.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Lékařům bylo rovněž sděleno, aby se zdrželi používání výrazů "hubený", "podvyživený", "vychrtlý" nebo "morbidně obézní" a místo nich používali méně hodnotící, jako např. "nad zdravou váhou".

Termín obézní je přitom stanoven indexem tělesné hmotnosti (BMI). Ten se používá k určení podílu tuku v těle člověka. Tato veličina se změří tak, že se váha člověka vydělí výškou v metrech na druhou.

Ředitelka ministerského Odboru pro zdraví populace Jo Mitchellová řekla britskému deníku The Daily Telegraph, že tato politika byla zavedena, aby se zabránilo použití "potenciálně urážlivé nebo stigmatizující" fráze u doktorů, kteří se setkávají s dospělými či dětmi, kteří mají nadváhu.

"Jsme si vědomi, že když toto téma zmíníme v pozitivním duchu, bude to mít lepší dopad," řekla. "Takže to vůbec neznamená, že bychom tím bagatelizovali závažnost problému. Je to jen o použití příjemnějšího jazyka."

Nové pokyny vycházejí z doporučení jak doktorů, tak rodičů, kteří tvrdili, že slova jako "obezita" mohou být velmi "stigmatizující", zejména u dětí, které se s obezitou musejí vypořádat.

Ne každý však souhlasí s tímto jemným a diplomatickým přístupem. Jedním z nich je i prezident Australské asociace lékařů doktor Michael Gannon, který označil nové směrnice jako "šílené".

Pro server Macquarie Radio Network dnes řekl, že zatímco souhlasí se zákazem používání slov jako "tlustý", "obézní" je podle něj naproti tomu odborný lékařský termín a lékaři by jej měli použít, pokud se vztahuje na pacienta, i když to je dítě.

"Žádný z výrazů není dokonalý, skutečností však zůstává, že se jedná o lékařskou definici. Ale tohle není první případ, kdy australské Ministerstvo zdravotnictví přichází s takovým bláznivým nápadem," řekl Gannon.

"Domnívám se, že používání slova 'tlustý' je poněkud zastaralé. Nechceme, aby se lidé při setkáních s lékaři rozčilovali, ale praktikování lékařství není žádná soutěž popularity," prohlásil doktor Gannon pro rádio.

"Musíme pacientům přinášet i nepříjemné zprávy, musíme pravidelně přicházet s léčbami nebo manažerskými plány, ze kterých nemusejí být nutně potěšeni, ale tato směrnice se vymyká zdravému rozumu," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mimozemský život na dosah ruky? Překvapivé přiznání vědců

18.08.2019 19:27 Mimozemský život nemusí nutně vypadat jako zelení mužíčci s tykadly nebo velké chapadlovité bestie.…

Záhadný objev v Antarktidě: Vědci našli něco, co nepochází z našeho světa

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Mezinárodní tým vědců objevil v Antarktidě podivnou věc. Je známo, že železo-56 tvoří drtivou…

Nechce se vám do školy či do práce? Vědci prozradili zaručený trik, jak se…

17.08.2019 13:50 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Zemská atmosféra je zamořená stále víc. V Arktidě sněží mikroplasty

15.08.2019 18:11 Aktualizováno Mikroplasty se dostávají i na tak odlehlá místa jako je Arktida nebo Skalisté hory, zjistili vědci,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama