Svítící rostliny? Žádné sci-fi, biologové zjistili, jak je vytvořit

Chtěli byste mít doma světélkující rostlinu nebo třeba vánoční stromeček a ušetřit tím za světýlka? Podle vědců z Massechusettského technologického institutu to bude brzy možné. Ti se domnívají, že technologie svítících rostlin by se mohla používat v domácnostech jako lampička nebo jako osvětlení nočních ulic. O objevu informoval ukrajinský kanál 5.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

Inženýři z Massechusettského technologického institutu (MIT) zavedli do listů potočnice lékařské luminiscentní nanočástice tak, že rostlina ve tmě svítila. Při tomto pokusu svítila modifikovaná travina pouhé čtyři hodiny.

Autoři výzkumu se však domnívají, že další zdokonalení technologie zvýší jak dobu trvání, tak sílu záření světla. V temné místnosti si tak budou lidé moci například číst knihy a květinové záhony budou namísto pouličních lamp osvětlovat noční ulice.

"Myšlenkou je především to, aby rostliny mohly být využívány jako prostředek pro osvětlení ulic nebo budov," cituje magazín Naked Science šéfa výzkumné skupiny Michaela Strana.

Vědci jsou přesvědčeni, že taková svítidla by mohla podstatně snížit spotřebu elektrické energie pro osvětlení. Ta dnes činí zhruba jednu pětinu celkové světové spotřeby energie.

Rostlina svítila díky chemické reakci - oxidaci pigmentů luciferinů s odpovídajícími enzymy - luciferázami. V řadě předchozích studií byla záře živých organismů dosažena na úkor genetických modifikací, které vedly k tomu, že tyto prvky byly syntetizovány v rostlinných buňkách.

Skupina Michaela Strana však využívá přístup, který nezahrnuje manipulaci s genomem. Místo toho se pigment a oxidační enzym zavádějí do tkání rostliny v kompozici nanočástic - rostliny jsou namočené v roztoku a pak vystaveny vysokému tlaku, což vede k tomu, že nanočástice pronikají do tkáně přes mikropóry listu.

První prototypy těchto svítících rostlinek mohly svítit jen po dobu 45 minut. Další vzorky vydržely "pracovat" téměř 4 hodiny. Podle plánu výzkumné skupiny by se časem mělo dosáhnout toho, že rostlina bude svítit po celou dobu svého života.

Dalším úkolem, o který se vědci později pokusí, bude zjednodušit proces dodávání nanočástic do rostlinných tkání. To by se mohlo podařit například vytvořením spreje, jehož nanesení by rozsvítilo jako vysokou dřevinu, tak travní porosty. MIT svůj nápad prezentovala i na svém YouTube kanále.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rostlinka na Měsíci nepřežila tamní noc, spálil ji "kosmický mráz"

17.01.2019 11:04 První rostlina, která vyklíčila na Měsíci, uhynula. Stalo se tak poté, co na odvrácené straně…

Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční…

16.01.2019 15:53 V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu…

Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

16.01.2019 11:18 Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění…

Zemi míjejí tři velké asteroidy. Poslední proletí v noci, hrozí kolize

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Kolem Země dnes od brzkého rána prolétají tři asteroidy. Zatímco první dva už proletěly, třetí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama