Jen kartáček nestačí. Jak na ústní hygienu tak, aby se od vás lidé neodvraceli?

Jistě znáte ten trapný pocit, když s někým hovoříte a v tu chvíli ucítíte nepříjemný zápach z jeho úst. Jde o tzv. Halitózu (zápach z úst) a je to delikátní problém. Ve společnosti se o něm moc nehovoří, ale je vnímán dosti negativně. Nicméně nevěšte hlavu, jde o problémem většiny lidí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Zápach z úst může mít mnoho příčin a neznamená vždy nedostatečnou ústní hygienu. Člověk sám svůj zápach z úst většinou nevnímá a okolí jej na něj upozorní jen málo kdy. Pokud ano, je upozornění vnímáno jako neurvalé a necitlivé. Dotyčného se vnitřně velmi negativně dotýká. Jak s tím ale bojovat? Každý touží po tom, působit ve společnosti příjemným dojmem. Je třeba brát zápach z úst v úvahu. A hlavně, najděte příčiny i řešení k jeho eliminaci.

Budete se divit, ale vaše ústa jsou plná živých organismů, kterým prospívá teplé a tmavé prostředí. Zápach z úst je způsoben anaerobními bakteriemi, které žijí uvnitř dutiny ústní. Ty produkují síru ze které se uvolňují zapáchající složky, které jsou čichem vnímány negativně. Anaerobní bakterie jsou však pro člověka potřebné, pomáhají štěpit bílkoviny, což napomáhá nejen trávení, ale svým způsobem i k uzdravení narušené tkáně dutiny ústní. Bílkoviny jsou totiž obsaženy v jídle, hlenech i krvi, jsou tvořeny z aminokyselin, z nichž některé (cystein,methionin) obsahují velké množství těkavé síry (VSC – volatile sulfur compounds). Při zvýšeném štěpení bílkovin, což za jistých okolností nastává, se tyto nepříjemně páchnoucí těkavé látky uvolňují ve větší míře, a způsobují zápach z úst.

Je to bohužel realita, ale zápachem z úst mohou trpět i lidé, kteří si denně čistí jazyk speciálním kartáčkem, nebo používají ústní vodu. Jedna věc je totiž dodržovat ústní hygienu a věc druhá, co jíte a jaké máte návyky.

Po ránu je však zápach z úst i v normě. A to z důvodu nízké tvorby slin během spánku. 

Zde jsou některé z důvodů, proč cítíte zápach z úst:

Špatnou ústní hygienou
Zbytky rozkládajícího jídla, které ulpí na sliznici úst a např. v mezizubních prostorách prostě zapáchají, navíc dávají příčinu k tvorbě plaku, jenž je živnou půdou k přemnožení bakterií.

Nějakým problémem v trávicím ústrojí
Např. lidé, kteří mají sníženou schopnost zpracovávat bílkoviny z důvodu nedostatku enzymu laktázy, mohou mít problém se zápachem z úst. Měli by se vyhýbat mléčným výrobkům, rybám apod. Příčinou zápachu však může být jakékoliv onemocnění trávicího traktu. Asi nejznámější je případ „cukrovkářů“, jejichž dech je výrazně cítit po čpavku.

Zánětlivým procesem
Zánětlivé onemocnění dýchacích cest, záněty zubů, středního ucha, vedlejších nosních dutin, trávicího ústrojí apod. mohou velmi negativně ovlivnit dech nemocného. Zvláště u hnisajících forem je zápach z úst značný.

Užíváním některých léků
Jsou to buď léky, které samy obsahují síru, nebo snižují tvorbu slin. Některé léky však cíleně způsobují suchost sliznic. V souvislosti se zápachem z úst se hovoří o antibioticích, lécích na vysoký krevní tlak, alergie, deprese, některé neuorologické problémy apod.

Únavě a vyčerpanosti imunitního systému a hormonálních změnách
V takových případech se mohou přemnožit některé anaerobní bakterie (např. klebsiella) a způsobit zápach z úst.

Konzumací silně aromatických potravin
Nejznámější je česnek a cibule. Problém může však nastat i po konzumaci některých brukvovitých plodin, či zrajících sýrů. Lidé, kteří pijí ve větším množství kávu, mohou mít také problém se zápachem z úst

Kouřením a pitím alkoholických nápojů
Kouření vysušuje sliznici v ústech, pomáhá tvořit plak a zubní kámen a navíc snižuje množství kyslíku. Alkohol je většinou sám o sobě nepříjemně aromatický.

Hladem a držením půstů
Organizmus pak uvolňuje všelijaké odpadní látky, které mohou na jazyku vytvořit páchnoucí povlak, na druhé straně tělo pročistí od toxinů. Zápach z úst po půstu vymizí a mikroflóra v ústech se upraví.

Dědičnými dispozicemi
Někteří lidé prostě zdědí určité sklony k dysbalanci ústní mikroflóry.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skuteční zombie živočišné říše. Houba svého hostitele ovládne a nakonec…

21.01.2019 16:54 Aktualizováno Hororové filmy plné běsnících zombie, jejichž mozek ovládá nějaký parazit, či virus, jsou ve svém…

Nesmrtelní lidé? Poznejte ženu, které lékaři zajistili, že tu zůstane…

21.01.2019 16:47 Zatoužili jste někdy po nesmrtelnosti? Pak je projekt Visible Human jako stvořený pro vás. Díky…

Vědci na Antarktidě vyvrtali kilometrovou díru. To, co v ní našli, jim…

21.01.2019 10:07 Antarktida je nejchladnější ze všech zemských kontinentů a ještě donedávna se mělo za to, že na ní…

Úchvatná podívaná: Krvavý Měsíc sledovaly na hvězdárnách stovky Čechů

21.01.2019 08:28 Stovky lidí dnes ráno v českých hvězdárnách sledovaly úplné zatmění Měsíce. ČTK to řekli pracovníci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama