Sváteční trable: Jsou vánoční stromy pro kočky a psy jedovaté?

Řada lidí si uvědomuje, že některé sváteční rostliny, jako je jmelí a cesmína, jsou pro domácí mazlíčky jedovaté. Ale co ta nejobyčejnější sváteční „rostlina" - vánoční stromek? Lidi po celém řeší problémy, když jim domácí zvířata shodí nebo roztrhají dárky. Ale co se stane těm domácím mazlíčkům, kteří se rozhodnou strom okusovat?

Přidejte svůj názor

Vánoce

Vánoce mohou být strašidelným časem pro ty, kteří doma mají nějaké mazlíčky - zejména kočky, které nedokáží odolat stromkům a jiným svátečním rostlinám, z nichž mnohé jsou jedovaté. Toxicita rostlin se liší od mírných až po extrémní. Úroveň otravy či onemocnění v tomto případě souvisí také s množstvím požitého rostlinného materiálu.

Vánoční stromečky

Vánoční stromky jsou považovány za mírně toxické. Oleje z jehličnatých stromu mohou dráždit ústa a žaludek, což u zvířat způsobuje nadměrné slzení nebo zvracení. Jehličí není snadno stravitelné, což může způsobit podráždění žaludku, zvracení, gastrointestinální obstrukci nebo punkci.

Přestože se otázka týká živých stromů, umělé stromy, jsou také nebezpečné, pokud zvířata jejich část pozřou. Nejdůležitějšími obavami jsou uvolnění toxinů z umělého materiálu a střevní obstrukce z nestravitelných kousků. Jak bylo uvedeno výše, množství případných problémů závisí na tom, kolik toho mazlíček sní.

Pokud váš mazlíček sežvýkal kus vánočního stromku nebo jiných rostlin, sledujte případné změny v jeho chování (nadměrné lízání, slinění), chuť k jídlu, aktivitu, spotřeba vody, zvracení a průjem.

img-responsive

Vánoce | foto: Pixabay

Vánoční osvětlení

Vánoční osvětlení na stromě a jinde v domě také představuje pro zvědavé mazlíčky nebezpečí. Žvýkání šňůry či světýlek může způsobit úraz elektrickým proudem a popáleniny v ústech. Pravidelně kontrolujte, zda dráty a světelné řetězy nevykazují známky žvýkání a obecného opotřebení.

Ozdoby

Také ozdoby mohou představovat určité riziko. Požití ozdob může způsobit gastrointestinální blokaci nebo rupturu. V závislosti na tom, jaké materiály byly použity k vytvoření dané ozdoby, může dojít po požití také k otravě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci na Antarktidě vyvrtali kilometrovou díru. To, co v ní našli, jim…

21.01.2019 10:07 Antarktida je nejchladnější ze všech zemských kontinentů a ještě donedávna se mělo za to, že na ní…

Úchvatná podívaná: Krvavý Měsíc sledovaly na hvězdárnách stovky Čechů

21.01.2019 08:28 Stovky lidí dnes ráno v českých hvězdárnách sledovaly úplné zatmění Měsíce. ČTK to řekli pracovníci…

LIVE: Poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí

21.01.2019 05:19 Dnes časně ráno bude v Česku možné pozorovat poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí. Začne…

Čeká lidstvo nevyhnutelná smrt? Vědce překvapilo, jak často dochází ke…

20.01.2019 22:04 Aktualizováno Četnost, jakou je naše planeta zasahována asteroidy, se od chvíle, kdy se na planetě objevili první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama