Sváteční trable: Jsou vánoční stromy pro kočky a psy jedovaté?

Řada lidí si uvědomuje, že některé sváteční rostliny, jako je jmelí a cesmína, jsou pro domácí mazlíčky jedovaté. Ale co ta nejobyčejnější sváteční „rostlina" - vánoční stromek? Lidi po celém řeší problémy, když jim domácí zvířata shodí nebo roztrhají dárky. Ale co se stane těm domácím mazlíčkům, kteří se rozhodnou strom okusovat?

Přidejte svůj názor

Vánoce
doporučujeme

Vánoce mohou být strašidelným časem pro ty, kteří doma mají nějaké mazlíčky - zejména kočky, které nedokáží odolat stromkům a jiným svátečním rostlinám, z nichž mnohé jsou jedovaté. Toxicita rostlin se liší od mírných až po extrémní. Úroveň otravy či onemocnění v tomto případě souvisí také s množstvím požitého rostlinného materiálu.

Vánoční stromečky

Vánoční stromky jsou považovány za mírně toxické. Oleje z jehličnatých stromu mohou dráždit ústa a žaludek, což u zvířat způsobuje nadměrné slzení nebo zvracení. Jehličí není snadno stravitelné, což může způsobit podráždění žaludku, zvracení, gastrointestinální obstrukci nebo punkci.

Přestože se otázka týká živých stromů, umělé stromy, jsou také nebezpečné, pokud zvířata jejich část pozřou. Nejdůležitějšími obavami jsou uvolnění toxinů z umělého materiálu a střevní obstrukce z nestravitelných kousků. Jak bylo uvedeno výše, množství případných problémů závisí na tom, kolik toho mazlíček sní.

Pokud váš mazlíček sežvýkal kus vánočního stromku nebo jiných rostlin, sledujte případné změny v jeho chování (nadměrné lízání, slinění), chuť k jídlu, aktivitu, spotřeba vody, zvracení a průjem.

img-responsive

Vánoce | foto: Pixabay

Vánoční osvětlení

Vánoční osvětlení na stromě a jinde v domě také představuje pro zvědavé mazlíčky nebezpečí. Žvýkání šňůry či světýlek může způsobit úraz elektrickým proudem a popáleniny v ústech. Pravidelně kontrolujte, zda dráty a světelné řetězy nevykazují známky žvýkání a obecného opotřebení.

Ozdoby

Také ozdoby mohou představovat určité riziko. Požití ozdob může způsobit gastrointestinální blokaci nebo rupturu. V závislosti na tom, jaké materiály byly použity k vytvoření dané ozdoby, může dojít po požití také k otravě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

20.10.2019 10:15 Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité…

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama