Sváteční trable: Jsou vánoční stromy pro kočky a psy jedovaté?

Řada lidí si uvědomuje, že některé sváteční rostliny, jako je jmelí a cesmína, jsou pro domácí mazlíčky jedovaté. Ale co ta nejobyčejnější sváteční „rostlina" - vánoční stromek? Lidi po celém řeší problémy, když jim domácí zvířata shodí nebo roztrhají dárky. Ale co se stane těm domácím mazlíčkům, kteří se rozhodnou strom okusovat?

Přidejte svůj názor

Vánoce

Vánoce mohou být strašidelným časem pro ty, kteří doma mají nějaké mazlíčky - zejména kočky, které nedokáží odolat stromkům a jiným svátečním rostlinám, z nichž mnohé jsou jedovaté. Toxicita rostlin se liší od mírných až po extrémní. Úroveň otravy či onemocnění v tomto případě souvisí také s množstvím požitého rostlinného materiálu.

Vánoční stromečky

Vánoční stromky jsou považovány za mírně toxické. Oleje z jehličnatých stromu mohou dráždit ústa a žaludek, což u zvířat způsobuje nadměrné slzení nebo zvracení. Jehličí není snadno stravitelné, což může způsobit podráždění žaludku, zvracení, gastrointestinální obstrukci nebo punkci.

Přestože se otázka týká živých stromů, umělé stromy, jsou také nebezpečné, pokud zvířata jejich část pozřou. Nejdůležitějšími obavami jsou uvolnění toxinů z umělého materiálu a střevní obstrukce z nestravitelných kousků. Jak bylo uvedeno výše, množství případných problémů závisí na tom, kolik toho mazlíček sní.

Pokud váš mazlíček sežvýkal kus vánočního stromku nebo jiných rostlin, sledujte případné změny v jeho chování (nadměrné lízání, slinění), chuť k jídlu, aktivitu, spotřeba vody, zvracení a průjem.

img-responsive

Vánoce | foto: Pixabay

Vánoční osvětlení

Vánoční osvětlení na stromě a jinde v domě také představuje pro zvědavé mazlíčky nebezpečí. Žvýkání šňůry či světýlek může způsobit úraz elektrickým proudem a popáleniny v ústech. Pravidelně kontrolujte, zda dráty a světelné řetězy nevykazují známky žvýkání a obecného opotřebení.

Ozdoby

Také ozdoby mohou představovat určité riziko. Požití ozdob může způsobit gastrointestinální blokaci nebo rupturu. V závislosti na tom, jaké materiály byly použity k vytvoření dané ozdoby, může dojít po požití také k otravě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starověký Egypt vydal další tajemství. Nový objev vyrazil archeologům dech

15.12.2018 15:39 Aktualizováno Egyptští archeologové objevili v oblasti Sakkára nedaleko Káhiry hrobku kněze starou více než 4400…

Internet zhoršuje mentální anorexii? Je to jinak. Čeští vědci vyvrátili…

15.12.2018 12:08 Proti vžitému přesvědčení, že internet prohlubuje problémy s poruchami příjmu potravy, se v nové…

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama