Proč se z člověka stal monogamní tvor? Roli nehrálo jen náboženství a kultura

Tendence člověka zůstávat většinu svého života s jedním partnerem se často připisují náboženským nebo kulturním vlivům. Nová studie ale naznačuje, že člověka k monogamii mohly dohnat zcela jiné důvody – pohlavní nemoci. Informoval o tom deník The Guardian.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ilustrační foto

Vědci na základě počítačových modelů zjistili, že přechod od polygamních společností, kde muži měli více partnerek a ženy jen jednoho partnera, k monogamním, by mohl být způsoben dopadem infekcí sexuálně přenosných nemocí ve velkých společnostech.

Vědci z Waterlooské univerzity v Kanadě a německého institutu evoluční antropologie Maxe Plancka uvádí, že polygamie byla běžná před příchodem zemědělství, které se běžně datuje do období 10 tisíc let př. n. l.

Pohlavní nemoci, jako je chlamydie, kapavka nebo syfilis, mohou způsobovat neplodnost a ve velkých polygamních společnostech podle jejich modelů způsobily, že monogamní jedinci získali převahu. Tento efekt se pak ještě znásobil, pokud monogamní jedinci nějaký způsobem polygamii trestali.

Autoři studie uznávají, že k přechodu k monogamii zřejmě přispěly i další faktory, domnívají se ale, že jde o důležitý prvek v lidském chování, který byl dlouhou dobu přehlížen – tedy vliv přírodního prostředí nebo podmínek na lidské chování. Jiní vědci ale varují, že by sestavený model mohl být chybný. Autoři studie proto hodlají provést další výzkum

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skuteční zombie živočišné říše. Houba svého hostitele ovládne a nakonec…

21.01.2019 16:54 Aktualizováno Hororové filmy plné běsnících zombie, jejichž mozek ovládá nějaký parazit, či virus, jsou ve svém…

Nesmrtelní lidé? Poznejte ženu, které lékaři zajistili, že tu zůstane…

21.01.2019 16:47 Zatoužili jste někdy po nesmrtelnosti? Pak je projekt Visible Human jako stvořený pro vás. Díky…

Vědci na Antarktidě vyvrtali kilometrovou díru. To, co v ní našli, jim…

21.01.2019 10:07 Antarktida je nejchladnější ze všech zemských kontinentů a ještě donedávna se mělo za to, že na ní…

Úchvatná podívaná: Krvavý Měsíc sledovaly na hvězdárnách stovky Čechů

21.01.2019 08:28 Stovky lidí dnes ráno v českých hvězdárnách sledovaly úplné zatmění Měsíce. ČTK to řekli pracovníci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama