Proč si nic nepamatujeme z dětství? Nový poznatek odhalil neznámé souvislosti

Být malé dítě znamená spoustu zábavy, kdy jsme trávili dny u jídla a spaní bez žádných povinností. Proč si ale nic nepamatujeme z těchto pěkných let? Vědce tento problém několik let trápí, nyní pravděpodobně dokázali najít vhodnou cestu, jak na otázku odpovědět.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nervové buňky v mozku

Už před více než sto lety světové uznávaný psychoterapeut Sigmund Freud přišel s frází infantilní amnézie, jak se snažil přijít na to, co se děje v mysli malých dětí. A vzhledem k tomu, že se jedná o formativní roky, kdy zažíváme mnoho poprvé, tak si většinu z toho nepamatujeme.

Neexistuje žádná přesná a definitivní odpověď, proč tomu tak je, četné studie ale ukazují, že doba uchování vzpomínek se liší od osoby k osobě i země původu. Právě kulturní rozdíly můžou odhalit tajemství.

Vědci studovali 256 lidí z USA a Číny. Ukázalo se, že lidé z Ameriky mají vzpomínky, které jsou propracovanější a více osobní, zatímco v Číně mají lidi vzpomínky stručnější a věcnější. Průměrně si lidé z USA pamatovali vzpomínky o půl roku dříve.

Existuje ale i teorie, která říká, že jako malé děti jsme nemluvili. A právě jazyk má zajistit strukturu pro organizaci vzpomínek. Hypotézu podporuje i případ Henryho Molaisona, jak informuje server Science Alert.

Zpackaná operace mu poškodila část mozku známou jako hipokampus. Nebyl schopen si vzpomenout na žádné nové události, které se mu staly, ale měl dočasnou krátkodobou paměť a mohl se učit novým dovednostem, přesně jako malé dítě. A právě hipokampus nemají děti plně vyvinutý a nefunguje tak, jako v dospělosti.

Pátrání po odhalení tohoto tajemství pokračuje, ale jak vědci říkají, sběr dat je velmi obtížný, už jen kvůli tomu, že malé děti nedokážou mluvit.

Témata: děti | mozek | Lidé | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci na Antarktidě vyvrtali kilometrovou díru. To, co v ní našli, jim…

21.01.2019 10:07 Antarktida je nejchladnější ze všech zemských kontinentů a ještě donedávna se mělo za to, že na ní…

Úchvatná podívaná: Krvavý Měsíc sledovaly na hvězdárnách stovky Čechů

21.01.2019 08:28 Stovky lidí dnes ráno v českých hvězdárnách sledovaly úplné zatmění Měsíce. ČTK to řekli pracovníci…

LIVE: Poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí

21.01.2019 05:19 Dnes časně ráno bude v Česku možné pozorovat poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí. Začne…

Čeká lidstvo nevyhnutelná smrt? Vědce překvapilo, jak často dochází ke…

20.01.2019 22:04 Aktualizováno Četnost, jakou je naše planeta zasahována asteroidy, se od chvíle, kdy se na planetě objevili první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama