Sedla vám na jídlo moucha? Hned ho vyhoďte, jinak hazardujete se svým zdravím

Mouchy nejsou jen nepříjemným a otravným hmyzem. Ohrožují i ​​naše zdraví, protože jsou přenašeči mnoha bakterií. Létající hmyz je následně rozšiřuje na vše, čeho se dotkne. Stručně řečeno - mnohé mouchy předtím, než přistály na vašem jídle, hodovaly například na výkalech či zdechlinách, varuje server news.com.au.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Moucha domácí

Nejnovější studie amerických vědců z Vysoké škole vědy Penn State University, Singapurské Technologické univerzity Nanyang a Federální univerzity v Rio de Janeiro zjistili, že hmyz přenáší mnohem nebezpečnější bakterie, než se dříve domnívalo. Radí proto, že pokud na nějakém kuse vašeho jídla tento hmyz přistane, je dobré vše rovnou vyhodit. Výzkumníci také varují před konzumací jídel, která byla dlouho venku bez dozoru v prostředí, kde je spousta much.

Ve své studii experti zkoumali, jaká konkrétní onemocnění mouchy přenášejí. Zaměřili se i na jednotlivé části jejich miniaturních těl, jakými byly křídla či nohy. Podle výsledků jsou největším zdrojem nákaz právě jejich končetiny. Na ně se bakterie nalepí z fekálií, kterými se živí. Kvůli tomu se z nich stávají „kyvadlové lodě“ pro bakterie.

„Lidé tušili, že mouchy přenášejí patogeny, ale neměli ponětí o tom, do jaké míry je to pravda a do jako míry jsou přenášeny," vysvětluje profesor Donald Bryant z Penn State University pro BBC News. Například u mouchy domácí, která žije po celém světě, nalezli experti 351 typů bakterií. 

Celkově vědci odhalili na muších tělech 15 případů lidského patogenu Helicobacter pylori, který způsobuje vředy v lidském střevě  a oslabuje přirozenou obranyschopnost žaludku. Může vyvolávat záněty a jiné zdravotní problémy. Ze všech bakteriálních infekcí je u Helicobakter nejvíce prokázáno, že se podílí na vzniku rakoviny žaludku.

Dále zjistili, že přenášejí salmonelu, e-coli a dokonce i bakterie, které vedou ke smrtelné otravě krve. Pozoruhodné je i to, že mouchy žijící ve městech přenášejí mnohem více škodlivých bakterií, než ty na venkově. I proto raději doporučují zvolit na piknik místo v přírodě.

Moucha domácí je nejčastěji se vyskytující druh mouchy v lidské blízkosti, potravinářských provozech či chovu hospodářských zvířat. Živí se převážně bakteriemi, které vznikají po rozkladu fekálií. V závislosti na ročním období a teploty se dožívá dvou až třinácti týdnů.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Měsíce při zatmění narazil meteorit, teleskopy zaznamenaly záblesk

24.01.2019 07:19 Pondělní úplné zatmění Měsíce doprovázel zajímavý úkaz, kdy do souputníka Země narazil meteorit.…

Vynecháváte každý měsíc antikoncepci? Je to zbytečné a rizikové

23.01.2019 13:54 Aktualizováno Hormonální antikoncepce se nejčastěji užívá ve 28 denních cyklech, při nichž ženy vždy 7 dní…

Neobvyklý přírodní úkaz: Na řece v USA se objevil záhadný ledový disk

22.01.2019 16:57 Aktualizováno V americkém Maine se na řece objevil zvláštní útvar. Velký, téměř dokonale kulatý disk z ledu,…

Ráno moudřejší večera. Smyšlené pořekadlo nebo vědecky prokázaný fakt?

22.01.2019 16:51 Říká se, že ráno je moudřejší večera. Staré známé pořekadlo staví na předpokladu, že lidský mozek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama