Hubnutí a tloustnutí: Jaký vliv má změna váhy na zdraví člověka?

S nadváhou byla již v minulosti opakovaně spojována různá zdravotní rizika. Server Science Daily ale nyní s odkazem na dvě studie zveřejněné v lékařském časopisu The BMJ varuje, že zdravotní riziko nepředstavuje jen nadváha v určitém bodě života člověka, ale i dlouhodobá nadváha v období od dětství do středního věku.

Přidejte svůj názor

Fitness, ilustračni fotografie

Tým vědců ze Spojených států se snažil sledovat vývoj tvaru těla v průběhu života člověka a zjistit, jaká je ním spojená úmrtnost. Celkem se do obou studií zapojilo 80 266 žen a 36 622 mužů. Vědci se jich ptali, jaká byla jejich hmotnost a tvar těla ve věku 5, 10, 20, 30 a 40 let.

Vědcům také poskytli svůj Index tělesné hmotnosti (BMI) ve věku 50 let a byli sledováni od 60. roku zhruba 15-16 let, aby vědci zjistili, jaký bude jejich věk dožití. Každé dva roky také vyplňovali detailní dotazníky, které zjišťovali jejich životní styl a zdravotní stav; každé čtyři roky pak uváděli informace o stravování.

Vědci následně zkoumali, zda to, jak se BMI lidí v průběhu věku mění, má nějaký vliv na jejich zdraví a věk dožití.

Výsledky odhalily, že nejdéle se dožívají lidé, kteří po celý svůj život zůstali hubení. Nejvyšší byla úmrtnost naopak u lidí, kteří byli jako děti otylí a nadváha jim zůstala, nebo se ještě zvýšila. Velký důsledek má podle vědců zejména nabrání váhy ve středním věku.

Druhá studie, která tuto následovala, tyto výsledky potvrdila. V rámci ní vědci provedli meta-analýzu 230 analýz, které zahrnovaly údaje o 3,74 milionech úmrtí 30,3 milionů pacientů. Vědci také brali v potaz další faktory, jako je kouření, které může vést k nižšímu BMI, ale zvýšené úmrtnosti.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí nejničivější vlna tsunami v historii? Vědci poslali do světa…

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Vlna tsunami je jedním z nejobávanějších přírodních živlů. V příštích desetiletích budou s velkou…

Vyhladí asteroid pozemský život? NASA lidem poslala jednu zásadní informaci

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Pokud by hrozila srážka Země s mohutným asteroidem, lidé by se o tom od vědců včas dozvěděli.…

Slepé střevo není jediné. V těle máme devět věcí, které vůbec nepotřebujeme

18.01.2019 11:28 Aktualizováno V lidském těle se nachází mnoho částí a orgánů, které mívaly svoji důležitou funkci, avšak dnes nám…

Čech použije za 365 dní téměř 150 tašek. Tuzemští vědci určili, která z…

18.01.2019 10:13 Češi si z obchodů každý rok odnesou půl tuny všelijakého zboží, mnozí z nich na to používají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama